15.8 C
Скопје
02/03/2024 17:08
МАКТЕЛ

      

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ЕДНА ГОДИНА СТРАТЕШКО ПАРТНЕРСТВО НА „АЛКАЛОИД“ И СОС ДЕТСКО СЕЛО

      

   

„Децата се нашата иднина! Секое дете има право на топол дом, грижа и љубов! Секое дете е и наша грижа!“ – моќни пораки спрема заедницата и силни причини за синергија, кои во целост ги препознаваат и ги почитуваат обете организации.

 

Во годината кога брендот „Бекутан“ го слави својот 45-годишен јубилеј започна стратешката соработка со СОС Детско село – организација која во моментов води грижа за близу 500 деца и младинци во земјава кои се без родителска грижа или се во ризик да ги изгубат своите родители. Во декември 2022 година една од куќите на СОС Детско село, на локалитетот во населба Ченто, беше именувана во „Бекутан куќа“, за која компанијата стана клучен помагател и главен поддржувач, притоа градејќи искрени релации меѓу згрижувачкото семејство и вработените во „Алкалоид“ АД Скопје. Во рамките на јубилејниот проект, компанијата издвои преку 2 милиони денари наменети за секојдневно непречено функционирање на Куќата и на активностите поврзани со работењето на организацијата и на негувателите.

   

     

„Во декември минатата година, во пресрет на нашиот јубилеј – 45 години од постоењето на детскиот бренд ’Бекутан’ – започнавме со таканареченото кумство, т. е., во соработка со СОС Детско село, водиме грижа за пет дечиња на возраст од пет до тринаесет години и за сето она што е потребно околу нивното живеење таму. Во текот на годината се издвојуваше одреден процент од продажбите на нашата детска колекција и беа собрани над 2 милиони денари, кои ќе му бидат донирани на СОС Детско село. Нашата соработка ќе продолжи и во текот на претстојната календарска година”, изјави Живко Мукаетов, Генерален директор и Претседател на Управниот одбор на „Алкалоид” АД Скопје.

Јулијана Накова-Гапо, национален директор на СОС Детско село, истакнувајќи ја својата благодарност за оваа соработка и потенцирајќи ја важноста на донаторската помош за децата згрижени во овој локалитет, изјави: „’Алкалоид’ како стратешки партнер на СОС Детско село веќе една година ја поддржува нашата кауза за помош на деца без родителска грижа преку најголемиот македонски бренд ’Бекутан’ и преку кумството на една куќа во СОС Детско село. Влијанието од поддршката на ’Алкалоид’ оди подалеку од финансиската помош – овозможува стабилност и развој. Му благодариме на донаторот за посветеноста на нашата кауза.“

Како дел од партнерството, освен финансиското олеснување на тековните трошоци, дополнително се обезбеди и континуирана едукативна поддршка за децата и се придонесе да се олесни пристапот до професионално советување и до третмани за совладување на развојните предизвици на децата во семејството.

Во рамките на СОС детското село беше прославен и првиот јубилеј на оваа хумана соработка преку изложба на цртежи, кои специјално за пригодата ги нацртаа дечињата од СОС Детско село, на тема „Љубов е…“, при што секој цртеж ќе биде награден од „Бекутан“, затоа што секое од децата е победник во мисијата наречена љубов! Сите прекрасни цртежи на дечињата ќе бидат претставени во дел од идните кампањи на компанијата „Алкалоид“ поврзани со детската колекција „Бекутан“.

СОС Детско село функционира на принципот на донации од индивидуалци, компании, институции и од разни форми на партнерства. Секој може да донира, а донираните средства се користат исклучиво за потребите на згрижените деца. Линкот за донации е: https://sos.org.mk/doniraj-33/

    

Најново

(ВИДЕО) КАМИОН ВИСЕШЕ ОД МОСТ ВО САД, ШОФЕРОТ СПАСЕН ВО ПОСЛЕДЕН МОМЕНТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: СПАСОВСКИ ТРЕБАШЕ ДА ПРЕТПОСТАВИ ДЕКА МАКЕДОНЦИТЕ ВАДАТ ДОКУМЕНТИ ВО 5 ДО 12

Sase Ivanovski

СКОПЈАНЕЦ ДЕВЕТ ГОДИНИ ЗЕМАЛ ИНВАЛИДНИНА ЗА ПОЧИНАТАТА МАЈКА Ја оштетил државата за 39.192 евра

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: ПРОБЛЕМОТ СО ЛИЧНИТЕ ДОКУМЕНТИ ЈА ПОКАЖАА СЕТА СЛАБОСТ НА ДРЖАВАТА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НИНО ТОДОРОВ: МИЦКОВСКИ ТРЕБА ДА ГО ПРОДОЛЖИ ГРУЕВИЗМОТ, АМА БЕЗ ЛОШИТЕ РАБОТИ КОИ СИТЕ ГИ ЗНАЕМЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НИНО ТОДОРОВ: СЕ ПЛАШАМ ДЕКА ЌЕ ЈА НАЛУТИМЕ ГРЦИЈА, ТЕК ТОГАШ СМЕ ГО ОБРАЛЕ БОСТАНОТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СКОПЈАНКА Е ХИТ НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: ЛУЃЕ БАТАЛЕТЕ РАБОТА, ОДЕТЕ ДА ТРЧАТЕ НА КЕЈ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТРИ МЕСЕЧНО БЕБЕ ЗАГИНА ВО РУСКИОТ НАПАД СО ДРОНОВИ НА ОДЕСА

Sase Ivanovski

Баталјонот на специјални сили го одбележа Денот на единицата и 30- годишниот јубилеј

Sase Ivanovski

ДВЕ УЧИЛИШТА И ДЕТСКА ГРАДИНКА ОД КАРПОШ КОРИСТАТ ЕНЕРГИЈА ОД ФОТОВОЛТАИЦИ

Sase Ivanovski

Владата се грижи и го поддржува македонскиот спорт, 10 милиони евра-финансиска поддршка од државата за спортистите, спортските клубови и спортските федерации

Sase Ivanovski

Град Скопје го одбележа 1 Март – Денот на нулта дискриминација

Sase Ivanovski

Во дом во Чаир мајка го пронашла мртов својот 35-годишен син

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) РУСКАТА ПОЛИЦИЈА АПСЕШЕ НА ПОГРЕБОТ Московјани се збогуваа со Навални

Sase Ivanovski

Загина градежен работник во скопски Чаир

Sase Ivanovski

СН Осигурителен Брокер АД Битола ја исплати годишната камата од 6% на имателите на корпоративна обврзница

Sase Ivanovski

Песков: Британија и помага на Украина, таа е директно вклучена во конфликтот

Sase Ivanovski

СЕЛИМ АДЕМИ И ХАНИФ ЗЕНДЕЛИ ОД СУДСКИОТ СОВЕТ НЕ ГИ ДАВААТ КЛУЧЕВИТЕ ОД СЛУЖБЕНОТО „АУДИ“ КОЕ ГО КОРИСТАТ НЕЗАКОНСКИ СО ГОДИНИ

Sase Ivanovski

ПО ПИЖАМИ ДЕЛЕШЕ СОВЕТИ ЗА МОСТОТ БЕЛАСИЦА Данела се пожали од односот на деканот на Градежниот факултет

Sase Ivanovski

ОСУМ ГОДИНИ ЖИВЕЕМЕ ВО РАЗРУШЕНА ЗГРАДА, ГРАДИТЕЛОТ ТРЕБАШЕ ДА НАПРАВИ НАДГРАДБА, ПОЧНА И СЕ ИЗГУБИ, ВЕЛАТ СТАНАРИ ОД СКОПСКИ КАРПОШ

Sase Ivanovski

Лукаревска: Пендаровски е претседател на сите граѓани

Sase Ivanovski

Песков: Собирањето луѓе за погребот на Навални е спротивно на законот

Sase Ivanovski

Стано: Со заканите со нуклеарно оружје Путин сака да ја префрли одговорноста за војната

Sase Ivanovski

Стоилев: Земјоделците од Овчеполието во страв, пет години системот за наводнување е руиниран

Sase Ivanovski

МЗШВ: Комисијата за земјоделство на Собранието, веднаш да ги разгледа измените на Законот за земјоделското земјиште со цел решавање на правото на аплицирање за субвенции на 200 земјоделски стопанства

Sase Ivanovski

Починат маж пронајден во Велес

Sase Ivanovski

Трајковски: Дел од маркетите од денеска ги зголемија цените, повикувам на општествена одговорност

Sase Ivanovski

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, во рамки на работната посета на Рим, Италија оствари средба со премиерката на Данска Мете Фредриксен

Sase Ivanovski

СДСМ ЗА РАСТОТ НА ПЛАТИТЕ: БРОЈКИТЕ ЗБОРУВААТ САМИ ПО СЕБЕ! Дела, не зборови!

Sase Ivanovski

ИЗБРКАНИ ОД РАБОТА 30 ХОНОРАРЦИ ВО МКЦ, ЗАТВОРЕНИ СЕ ПЛАНЕТАРИУМОТ, КАФУЛЕТО И ПРОДАВНИЦАТА „АПОТЕКА“, КИНО МИЛЕНИУМ ЌЕ РАБОТИ ПОЛОВИЧНО

Sase Ivanovski

Нападната медицинска сестра во болницата во Струга

Sase Ivanovski

Џафери: Коридорот 8 претставува важна врска на С. Македонија со соседните земји и Европа

Sase Ivanovski

МЗШВ: Блокадите на Трипуновски и ВМРО-ДПМНЕ оставаат 200 земјоделски стопанства без субвениции

Sase Ivanovski

Заврши откупот на тутун, откупени 14.763 тони по рекордна цена од 365 денари по килограм, заедно со субвенциите тутунот од прва класа достигна вкупна вредност од 465 денари

Sase Ivanovski

Бојмацалиев: САЕ Тигар е столб на безбедноста, униформата е нешто најсвето

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НА РУСИТЕ ИМ СЕ СЛУЧУВА МАСАКАР ВО УКРАИНА

Sase Ivanovski

ПАЛЕВСКИ СЕ ЈАВИ ОД ТУРЦИЈА СО ГРСТ НАВРЕДИ КОН СПАСОВСКИ И БУБЕВСКИ, ТВРДИ ДЕКА БИЛ ЖРТВА НА МЕСТЕНКА: Палчо не киднапира и убива деца и старци!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СДСМ ЃОРЧЕ ПЕТРОВ: Советниците од ДПМНЕ не дозволија да се изгласа итноста на седницата на која имаше предвидено една и единствена точка. Суспензија за издавање на дозволи за градба за 30тина згради со висина од над 20 ката…

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГОЛЕМ Е РУСКИОТ НАРОД: Со часови редици чекаа да се поклонат на гробот на Алексеј Навални

Sase Ivanovski

Трајно решение за функционерските плати треба да биде една од првите задачи на новиот Парламент, смета Пендаровски

Sase Ivanovski

Предлог за притвор од 30 дена за осомничениот малолетник за убиството на 14-годишното момче во Прилеп

Sase Ivanovski

Џафери: Подобри услови и современ здравствен систем за пациентите каде и да се

Sase Ivanovski

Герасимовски: Еколошката свест кај децата носи зелена и одржлива иднина

Sase Ivanovski

Народниот правобранител им помогнал на граѓани да ги најдат готовите лични документи во МВР – биле ставени настрана

Sase Ivanovski

По неколку години предистрага поднесено обвинение против Мерко за луксузното „ауди“

Sase Ivanovski

НИКОЛОВСКИ: Почнуваме нов проект, решаваме децениски проблем на 2000 земјоделски семејства од пелагонискиот регион кои не можеа да ги користат парцелите вратени со денационализација

Sase Ivanovski

Маричиќ од Рим: Италија е уште еден голем поддржувач на Северна Македонија на патот кон ЕУ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) И ПОКРАЈ ЗАБРАНАТА, НАД 100 000 РУСИ ДОЈДОА НА ПОГРЕБОТ НА НАВАЛНИ

Sase Ivanovski

ОШТЕТЕНИ ШТЕДАЧИ: Како Министерството за економија му издало лиценца за стечаен управник на осомничениот директор на Еуростандард банка?

Sase Ivanovski

ПЕНДАРОВСКИ: ПОЗАДИ СЕБЕ ИМАМ МАНДАТ БЕЗ НИТУ ЕДНА СТРАТЕШКА ГРЕШКА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НОЌНА МОРА ЗА ПУТИН, НАРОДОТ МАСОВНО ИЗЛЕЗЕ НА ПОГРЕБОТ НА НАВАЛНИ: ДАЛИ ПОЧНА РЕВОЛУЦИЈАТА ПРОТИВ МАЛИОТ БОТОКСИРАН ДИКТАТОР?!

Sase Ivanovski

Врз буре со кисела зелка пронајден е папагалот Шер за која се нудеа 2.500 евра

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) На погребот на Навални толпата скандира: Путин е убиец!

Sase Ivanovski

НЕ Е ЛЕСНО ДА СИ КОМШИЈА НА РУСИЈА

Sase Ivanovski

“Јас сум доктор, ќе ми се обраќате со почит” Таткото на детето-убиец викал во судот и инсистирал дека не е одговорен

Sase Ivanovski

Тошковски како Џафери: Влета во МТВ да спроведува ред за земањето пасоши,ги постројуваше вработените

Sase Ivanovski

Од денеска нов начин на закажување за лични карти и пасоши

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАЈКАТА НА НАВАЛНИ СЕ ПРОСТИ ОД СВОЈОТ СИН

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ИЉАДНИЦИ ПРИВРЗАНИЦИ НА НАВАЛНИ ГО ИЗВИКУВААТ НЕГОВОТО ИМЕ СО СОЛЗИ ВО ОЧИТЕ

Sase Ivanovski

Ванковска на помалку од 300 потписи до целта – Јакимовски чека уште 800

Sase Ivanovski

Левица: Нема раскол – го чистиме џганот кој работи за ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Претседателот на Советот на Општина Карпош Бранко Ристов, кој е од партијата Левица, објави дека си поднесува оставка од сите внатрепартиски функции

Sase Ivanovski

Јованоски: Огромно мнозинство од ВМРО-ДПМНЕ е про-руски ориентирано

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ИМА НАДЕЖ ЗА РУСИЈА: ВО МОСКВА ВО МОМЕНТОВ ИМА 10 КИЛОМЕТРИ РЕДИЦА ЗА ПОГРЕБОТ НА НАВАЛНИ

Sase Ivanovski

Тошковски: Над 100.000 граѓани нема да можат да гласаат на претстојните избори

Sase Ivanovski

Времен сообраќај на улица „Орце Николов“, во Дебар Маало

Sase Ivanovski

Клиника Жан Митрев 24 години – 1 милиони прегледи и 400 000 успешни приказни 

Sase Ivanovski

Академската фела си го враќа заслуженото место во нашето општество, смета проф. Ристов

Sase Ivanovski

ДУИ го обвини Касами дека милиони евра од општината преку тендери ги дава на едно семејство

Sase Ivanovski

Песков: Собирањето луѓе за погребот на Навални е спротивно на законот

Sase Ivanovski

Муслиманите во САД ги повикуваат гласачите да не гласаат за Бајден поради неговата политика кон Израел

Sase Ivanovski

Потпретседателот Битиќи од Старо Нагоричане: СДСМ ќе победи на изборите и ќе ја водиме државата таму каде што заслужува, во Европа

Sase Ivanovski

Од рубриката “Мали Винарии, Големи Вина“, оваа недела ги претставуваме Гоце и Винарија Сарика

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПЕНДАРОВСКИ: ПОКАЖАВ НА ДЕЛО ДЕКА МОЖЕ ДА БИДЕШ НОСИТЕЛ НА ВИСОКА ФУНКЦИЈА БЕЗ НЕКОЈ ДА ТЕ КОНТРОЛИРА, ПАРТИЈА ИЛИ ОЛИГАРХ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПЕНДАРОВСКИ: НЕМАМ НИТУ ЕДНА АФЕРА НИТУ ЕДЕН СКАНДАЛ ЗА МЕНЕ ИЛИ ЗА ЧЛЕН ОД МОЕТО ПОТЕСНО ИЛИ ПОШИРОКО СЕМЕЈСТВО

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПЕНДАРОВСКИ: ВО МОЈОТ ПРВ МАНДАТ СТАНАВМЕ ЧЛЕНКА НА НАТО, ВО ВТОРИОТ ЌЕ СТАНЕМЕ ЧЛЕНКА НА ЕУ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПЕНДАРОВСКИ ПОВИКА ГРАЃАНИТЕ ДА МУ ДАДАТ ПОТПИСИ ОД 3-ТИ МАРТ: ЈА НАЈАВУВАМ МОЈАТА ГРАЃАНСКА КАНДИДАТУРА ЗА ВТОР МАНДАТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ДРЖАВАТА, ОЧЕКУВАМ ЗАД МЕНЕ ДА ЗАСТАНЕ СДСМ И ПАРТИИТЕ ОД ВЛАДИНАТА КОАЛИЦИЈА

Sase Ivanovski

Расчистено свирепото убиство на 14-годишното момче во Прилеп, малолетник признал дека го убил

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТАКЕР КАРЛСОН: ИЗГОВОРОТ НА ПУТИН ДЕКА ЈА НАПАДНАЛ УКРАИНА ЗА ДА ЈА ДЕНАЦИФИЦИРА Е КРЕТЕНСКА БУДАЛАШТИНА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИРО КАЦАРОВ: НАШИНКИТЕ КОИ ЌЕ ОДБИЈАТ СЕКС СО АРАП ВО ДУБАИ ГИ ФРЛААТ ОД ТЕРАСА ОД ОБЛАКОДЕР

Sase Ivanovski
Вчитувам....