24.8 C
Скопје
25/06/2024 21:28
МАКТЕЛ

  

     

 

(ФОТО) За Јовановски „комшиLOOK“ во Железара беше патување низ срцата на присутните

      

Во скопската населба Железара за првпат се случи „комшиLOOK“. Станува збор за мултидисциплинарен социјален настан ги покажа неверојатните таленти на преку 100 уметници, музичари и изведувачи, кои колективно приредија незаборавно искуство за сите кои присуствуваа. Од воодушевувачките звуци на класична музика што одекнуваа од балконите благодарение на „Фејмс проџект“ (Fames project), до оперски арии испеани од извонредните Нико Ѓоргиевски и Билјана Бајевска кои беа изведени од прозорците и динамични танцови изведби под водство на реномираната Рисима Рисимкин, Адријана Данчевска и Стефани Шааршмит, „Комшиlook“ беше прослава на креативноста и духот на заедницата. Реномираните уметници како Крсто Глигоријадис, Исмет Рамиќевиќ, Ана Ивановска, Борче Богоевски, Владимир Лукаш, Игор Таневски меѓу другите, ги покажаа своите уникатни таленти на настанот, збогатувајќи ја културната понуда во овој комшилук. Но, „комшиLOOK“беше повеќе од само празник за сетилата; вели за „Слобоен печат“  еден од oраганизаторите на настанот, Стефан Александар Јовановски.  Тоа беше патување низ срцата на присутните на настанот во Железара, додават тој.

   

 

   

     

Присутните биле почестени со филмска вечер во еден од становите, уникатна театарска претстава која се одвиваше во јавен автобус на пат кон нас. Железара во режија на Теа Беговска, театарска претстава на балконите во режија на Хана Миленковска и интимни вечери со непознат каде домаќините, жители на Коце Mеталец 1, пречекаа непознати во нивните домови на заедничка вечера и разговор, заедно со Елена Бубало, Маја Марковска и Ана Марија Кузмановска и тројца занаетчии кои изработуваат чинии за послужување.

Како доказ за моќта на уметноста да обединува и инспирира, „комшиLOOK“ ги надмина границите, спојувајќи ги соседите и гостите подеднакво во прославата на креативноста, поврзаноста и заедницата. Поразговаравме со Јованосвки за тоа како овaa oригинална, невидена идеја, за нашиве простори доjдe во Железара.

– „КомшиLOOK“ дојде од нашите големи соништа да ги претвориме занемарените места низ Скопје во времени културни центри достапни за сите. Замисливме свет во кој уметноста и културата ја заземаат сцената и секој е добредојден, склопувајќи пријателства побрзо од една обична маалска забава. Замислете го ова: да се биде добар комшија е покул отколку да се биде суперхерој. Сакаме да направиме свет каде да се биде добар комшија е еднакво на тоа да се биде одговорен граѓанин, да се негува емпатија, разбирање и социјална кохезија. Ја препознавме клучната улога на малите заедници како населбата Железара во обликувањето на вредностите и однесувањето на поединците, што ја прави идеална почетна точка за нашата иницијатива -вели тој.

Зад организацијата на настанот се потпишува тим од млади ентузијасти.

– „КомшиLOOK“ е тимот од соништата. Тим на млади ентузијасти кои делат длабока верба во нашата мисија, наоружани со луди идеи и страст. Нашите различни позадини и стекнати вештини се надополнуваат едни со други, овозможувајќи ни да соработуваме ефикасно. Нашата заедничка страст и посветеноста се движечки сили уште од почетокот на „Комшиlоок“ Патување започна со мала „искра на лудило“, поттикнато од доцните ноќни бреинсторм сесии и доволно кофеин. Кој е виновен за ова лудило? Па, да речеме дека го „обвинуваме“ тој што предложи: „Еј, зошто да не ја размрдаме малку населбата?“- рече Јовановски.

Се подготвувале околу половина година за целокупната програма. Јовановски појаснува дека целокупниот процес делувал како да планирате забава со изненадување за целото маало.

– Соработувајќи со уметници и изведувачи, куриравме извонредно искуство што го трансформираше секој агол од локацијата Коце Металец 1. Заедно изгенериравме креативни идеи и беспрекорно ги интегриравме во настанот.  Разгледувавме локации и се обидовме да ги претвориме секој агол и пукнатина во потенцијална сцена за нашата креативност. За на крајот, по неколку месеци планирање, заговори и повремени напади на паника, бевме подготвени да ја трансформираме нас. Железара како никогаш досега – рече тој.

Имале повеќе светнувања во глава отколку што има една диско топка, нагласува тој. А  моментите на канење на соседите за да бидат ученици во програмата и не бил така едноставен.

– И покрај тоа што наидовме на првичен скептицизам и критики, огромната возбуда и поддршка од учесниците нè поттикна напред. Додека некои се сомневаа во изводливоста на нашата визија, други ја прифатија со цело срце -вели нашиот соговорник.

Големо внимание кај јавноста привлече социјалниот експеримент „Вечера кај непознат“, како еден  пример за овој дух, при што учесниците со нетрпение ги пречекуваа непознатите во своите домови, создавајќи незаборавни искуства и негувајќи врски, раскажува Јованосвки.

– Организирањето на „комшиLOOK“ беше авантура! Се соочивме со некои предизвици на патот, особено кога станува збор за разбирање на динамиката на нашата заедница и собирање поддршка. Додека наидовме на малку скептицизам од некои соседи, имавме среќа да имаме и други кои не прифатија со раширени раце, великодушно нудејќи ги своите домови и помагајќи со логистика. И покрај проблемите, возбудата и подготвеноста на сите да учествуваат обезбедија настанот да биде голем успех – вели тој.

Најпосле, организаторите и повеќе од задоволни како помина реализиацијата на „комшиLOOK“.

– Сабота беше навистина незаборавен ден! Од раните утрински подготовки до последните моменти на настанот, во воздухот постојано владееше возбуда. Луѓе од различни позадини и возрасти се собраа, споделувајќи приказни, смеа, но и вкусна храна. Сведочењето на вистинските врски што се формираа меѓу соседите беше неверојатно наградувачко. Како што се приближуваше вечерта, не можевме а да не почувствуваме чувство на задоволство и гордост за она што го постигнавме заедно. Позитивната енергија и ентузијазмот што го покажаа сите вклучени нè уверија дека „комшиLOOK“ имаше трајно влијание, а ние веќе се радуваме на следниот – вели Јовановски.

Ветер во грб за нив е и поддршката која ја добиле од среќните соседи чии реакции биле позитивни и исполнети со љубопитност. Многумина изразиле не само задоволство, туку и искрена желба тоа да стане негувана традиција во нашата заедница.

– Цврсто веруваме дека „комшиLOOK“ ќе има големо влијание врз вредностите на нашиот комшилук во иднина. Со промовирање на принципите на меѓусебно почитување и соработка, овој настан има моќ да ја преобликува динамиката на комшилукот на подобро. Нашата цел е да негуваме култура на добрососедство и граѓанска одговорност, предизвикувајќи брановиден ефект на позитивни промени низ целата заедница. Со секое повторување на „комшиLOOK“, замислуваме поповрзани, инклузивно и поживо соседство кое е основа на врските на пријателството како заедничка цел – додава Јовановски.

Организаторите се оптимисти дека ова ќе прерасне во традиција.

Иднината на „комшиLOOK“ е отворена, зависи од континуираната поддршка и ангажман на нашата заедница. Иако сме оптимисти за можноста за идни повторувања, ја разбираме и важноста од размислување за минатите искуства и приспособување на потребите на нашето соседство кои се развиваат. На крајот на краиштата, одржливоста и успехот на Комшиlook зависат од колективниот напор и непоколебливата посветеност на секој поединец да поттикне позитивни општествени промени. Возбудени сме што гледаме каде нè води ова патување и остануваме посветени на поттикнување на посилна, поповрзана заедница преку иницијативи како нашата – рече Јовановски.

 

 

    

Најново

Ја тепал вонбрачната партнерка на паркинг во скопски Аеродром

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: ИМАМЕ ТРИ МОЖНИ РЕШЕНИЈА КОИ ЌЕ ГИ РАЗГОВАРАМЕ СО ВЛАДАТА НА БУГАРИЈА КОГА ЌЕ СЕ ИЗБЕРЕ ТАМУ НОВА ВЛАДА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: ВО БУГАРИЈА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ НЕ Е НИ МЕЃУ ПРВИТЕ 50 НАРОДНИ ХЕРОИ, КАЈ НАС Е НА ПРВО МЕСТО!

Sase Ivanovski

Уапсен е 30-годишен скопјанец, вонбрачно живеел со малолетничка

Sase Ivanovski

Калдерон: Ветерниот парк треба да се изгради за 24 месеци, првите бенефити се очекуваат во втората половина од 2027 година

Sase Ivanovski

Собранието го донесе Законот за енергетика, со кој ќе се спречи поскапување на струјата

Sase Ivanovski

Аврамовска Мадиќ: Ќе дојде период кога разочараните членови ќе се вратат на правите социјалдемократски политики и вредности

Sase Ivanovski

Почина претепан затвореник во Идризово, ОЈО ќе го истражува случајот

Sase Ivanovski

Ревизорите не можа да ја потврдат вредноста на автопатите кои ги гради „Бехтел и Енка“

Sase Ivanovski

MEET PRESPA 2024 🔵 12-14 јули неверојатно фестивалско искуство кое спојува музика, уметност, гастрономија и живот во еден неверојатен триаголник на регионот ПРЕСПА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) 28 годишна девојка пријавила дека била полово вознемирувана од сопственик на салон за масажа во Штип

Sase Ivanovski

Чибишев директор на Токсикологија, Меџити на Неврологија, утре нов директор ќе има и Онкологија

Sase Ivanovski

Муцунски: Во сложениот геополитички контекст во Европа мораме да бидеме одговорна членка на НАТО

Sase Ivanovski

Клековски: Енергетиката е една од важните прашање и во фокусот на ВМРО-ДПМНЕ денешната инвестиција во ветерниот парк е една од трите ветерни паркови ветени во програмата на ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Средба Муцунски – Столтенберг: “Остануваме кредибилна НАТО членка со значаен придонес во глобалниот мир, регионалната стабилност и безбедност”

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Иницијативата „Донирај компјутер“ на Борче Стаменов низ цела Македонија донираше 3000 компјутери, а Македонски Брод и Ѓорче Петров веќе се целосно дигитализирани општини.

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: ВО АНАЛИЗАТА ШТО ЈА СПРЕМАМЕ, НА ГРЦИЈА И ВОДИМЕ 100 СПРЕМА 0 ВО СПРОВЕДУВАЊЕ НА ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР!

Sase Ivanovski

ИНТЕРЕСЕН МОМЕНТ ОД СКОПЈЕ ПРАЈД: НАЈДОБРАТА ЖЕНСКА НОГА ВО СКОПЈЕ ЈА ИМА МАЖ

Sase Ivanovski

ЛОШИ ИСКУСТВА СО ОНЛАЈН ПРОДАВНИЦАТА АНАНАС: ПО ЦЕЛИ 11 ДЕНА НАРАЧКАТА СТИГНА СО ПОГРЕШНИ И ОШТЕТЕНИ ДЕЛОВИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: ЕВЕ ПРАВАМ РЕФОРМИ, НЕЛИ ВИДОВТЕ ВЧЕРА ФРЛИВ ЛОПАТА, ЗНАЧИ СО КОНКРЕТНИ ДЕЛА, НЕ ПО КАНЦЕЛАРИИ ДА ФИЛОЗОФИРАМЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: НЕ МИ Е ГАЈЛЕ ШТО ИЗЈАВУВА ГРЧКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ, И ОНАКА НЕМА ВО ЕУ ДА ВЛЕЗЕМЕ УТРЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГАФ НА ДУШИЦА МРЃА: Среде интервју додека премиерот поентираше, таа фати да шерува емисија на фејсбук за да имало повеќе гледаност?!

Sase Ivanovski

Бугарско МНР: Идеите на Мицкоски за повторно преговарање на рамката само ќе го оддалечат Скопје од ЕУ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Јован Деспотовски имал операција на слепо црево, ги откажал теренските активности

Sase Ivanovski

Европска комисија: Скопје мора да ги направи ветените уставни измени за да продолжи на патот кон ЕУ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВО СРБИЈА ДУРИ И СПОРТСКИТЕ КОМЕНТАТОРИ НЕ ЈА КРИЈАТ ОМРАЗАТА КОН АЛБАНИЈА И АЛБАНЦИТЕ

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: НА ЛЕНТИТЕ НА ВЕНЦИТЕ ШТО ЌЕ ГИ ПОЛОЖУВАМ ЌЕ ИМА МЕСТО ЗА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ ЈА ПРАША ДУШИЦА МРЃА ДАЛИ И ЛИЧИ НА КРИМИНАЛЕЦ, ОНА МУ ВИКА НЕ ЗНАМ, ЌЕ ВИДИМЕ

Sase Ivanovski

Фијала: Првата испорака на муниција по иницијатива на Чешка пристигна во Украина

Sase Ivanovski

Борел за утрешната средба Вучиќ – Курти: Дијалогот мора да доведе до оперативно решение

Sase Ivanovski

Австралискиот премиер за Асанж: Случајот трае предолго, сакаме тој да се врати дома

Sase Ivanovski

Разрешена Бесија Иљази, која на работа на Токсикологија одеше со преведувач

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОБЈАВЕНО ВИДЕО ОД ПАЃАЊЕТО НА УКРАИНСКАТА РАКЕТА ВРЗ ПЛАЖА ВО СЕВАСТОПОЛ ОТКАКО БЕШЕ СОБОРЕНА ОД РУСКА ПРОТИВ ВОЗДУШНА ОДБРАНА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОВАА ДЕВОЈКА Е ХИТ ВЕЌЕ НЕКОЛКУ ДЕНА ЗА СЕКСИ СОВЕТОТ ДО ДРУГИТЕ ДЕВОЈКИ

Sase Ivanovski

На пет компании им биле побарани преку 100 000 евра – Пари, процент од тендери, вработувања и донации барала централната власт од бизнисот, покажа анкетата на Стопанска комора

Sase Ivanovski

СРЕЌА У НЕСРЕЌА: СО КОЛА ИЗЛЕТАЛ ОД БУЛЕВАР И ВЛЕТАЛ ВО КЛИНИЧКИ НА ВОДЊАНСКА

Sase Ivanovski

ВЕЛАТ ОВА БИЛО СТАНОТ НА ГРУЈО ВО БУДИМПЕШТА, НЕ Е ПРОВЕРЕНА ИНФОРМАЦИЈАТА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДУШИЦА МРЃА ЌЕ БИДЕ НОЌНА МОРА ЗА ВЛАДАТА, ВО ПРВОТО ИНТЕРВЈУ МУ ГИ ИЗВАДИ ЏИГЕРИТЕ НА ПРЕМИЕРОТ: АЈ ПРИЗНАЈ ДЕКА ГО ИЗЛАЖА НАРОДОТ, МУ ВЕТУВАШЕ СЕ И СЕШТО ЗА ДА СТАНЕШ ПРЕМИЕР

Sase Ivanovski

Самка Ибраимовски: Не сум му се заканил на никого, зошто Уставен суд своја одлука со иста иницијатива повторно да ја преиспитува

Sase Ivanovski

Ветропаркот на „Алкараз Енерџи“ ќе снабдува со струја 100.000 домаќинства

Sase Ivanovski

Мицкоски: Најголемиот парк на ветерници во регионот ќе донесе нови 630 вработувања

Sase Ivanovski

До петок нестабилно време со пороен дожд, грмежи и ветер над 60 километри на час

Sase Ivanovski

АГЕЛЕР ЛИЧНО ЈА ПОЗДРАВИ ИНВЕСТИЦИЈАТА, МИЦКОСКИ КОРИСТЕШЕ САМО МАКЕДОНИЈА ВО ОБРАЌАЊЕТО: Инвестицијата од 500 милиони долари на Алказар Енерџи во ветерен парк е најголема во регионот и ќе преставува 20 проценти од целокупното производство на електрична енергија во земјава

Sase Ivanovski

„И 150 ПАТИ ЌЕ МЕ ГЛЕДАТЕ СО ЛОПАТА“: Мицкоски вели дека често ќе го гледаме со неа

Sase Ivanovski

Во Драчево прегазен е 61-годишен велосипедист

Sase Ivanovski

Малолетник со автомобил прегази мотоциклист во Велес

Sase Ivanovski

Петровска: Само силен СДСМ може да биде победнички СДСМ

Sase Ivanovski

ФОКУС: Разрешени економските директори на Токсикологија, Неврологија, Ревматологија, Стоматолошка клиника, Психијатриска клиника…

Sase Ivanovski

ВЛАДИКАТА ЈОВАН: Охридска архиепископија е прифатливо име за МПЦ, но најголем проблем е признавањето на украинската православна црква

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НОРВЕЖАНИТЕ ГО РЕКЛАМИРААТ ОСЛО СО УБИСТВЕН ХУМОР НА СМЕТКА НА ЦЕЛ СВЕТ

Sase Ivanovski

Германски полицаец загина, а друг е тешко повреден во сообраќајка додека го обезбедувале Виктор Орбан

Sase Ivanovski

Северна Македонија трета во Европа според стапката на смртни случаи од огнено оружје

Sase Ivanovski

Аврамовска Мадиќ: Дел од нашето членство се одлеа во новоформирана партија, имаме членови кои се разочарани

Sase Ivanovski

Министерот Муцунски во Брисел на средби со Столтенберг и со претставници на ЕУ

Sase Ivanovski

Ципрас: ЕУ и меѓународната заедница јасно да ги кажат последиците од непочитувањето на Договорот од Преспа

Sase Ivanovski

КОСТОВСКИ: Верувам дека конечно Македонија ќе тргне по вистинскиот пат

Sase Ivanovski

Бислимоски за цената на струјата од 1 јули: Мислам дека еден отсто зголемување не е проблем за домаќинствата

Sase Ivanovski

Макрон: Победата на крајната левица или десницата може да предизвика граѓанска војна во Франција

Sase Ivanovski

АЈДЕ МИЦКОВСКИ, ПОКАЖИ ШТО ЗНАЕШ, СЕГА ДОЈДЕ ТВОЕТО ВРЕМЕ, КОЛКУ ШТО СЕ БОРЕШЕ ЗА ВМРО, СЕГА БОРИ СЕ ЗА ДРЖАВАТА

Sase Ivanovski

ВИДЕОТО ОД ПУШТАЊЕТО НА АСАНЖ НА СЛОБОДА Е ДЕНЕСКА ХИТ ВО СВЕТОТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВОДИТЕЛОТ И КОМИЧАР ЏОН ОЛИВЕР ВОДЕШЕ ЕМИСИЈА ПОД ЧЕШМА ЗА ДА ИМ ДАДЕ ПОДРШКА НА ЛЕВИЧАРИТЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО БРИТАНИЈА

Sase Ivanovski

Шестмина од обвинетите во „Синџир“за даночно затајување признаа вина и се спогодија со Обвинителство. Mилион евра вратени во буџетот

Sase Ivanovski

Претпладне сончево и топло, попладне со локална нестабилност

Sase Ivanovski

НОВИНАРСТВОТО ПАК ПОЧНА ДА СЕ ПРЕТЕРУВА: ПОРТАЛОТ ГЛАМУР ЈА СПОРЕДИ СИЉАНОВСКА СО ЏЕКИ КЕНЕДИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ИТАЛИЈАНСКИ НОВИНАР ПОБАРА ОД ЛУКА МОДРИЌ ДА НЕ СЕ ПЕНЗИОНИРА НИКОГАШ, ЗАТОА ШТО БИЛ ЕДЕН ОД НАЈДОБРИТЕ НА СИТЕ ВРЕМИЊА

Sase Ivanovski

САД РЕШИЈА ДА ГО ПУШТАТ НА СЛОБОДА ОТКАКО ЌЕ ПРИЗНАЕ ВИНА: По 1.901 ден во британски затвор, Асанж ќе мора да се изјасни виновен пред американски суд пред да може да си оди дома

Sase Ivanovski

Ова жешко лето туѓиот успех ќе се одработи како свое големо достигнување. Тоа што вчера беше предавство, утре ќе биде голема победа. Пишува Ерол Ризаов

Sase Ivanovski

Хрватскиот селектор: Се беше во наши раце!

Sase Ivanovski

Нови пратеници во македонското Собрание, на местата на премиерот и министрите

Sase Ivanovski

Од денес во сите маркети на „Стокомак“, нашите најнови книги „Скандалозни страсти“ од вашата омилена писателка Елизабет Хојт и „Патеката на слоновите“

Sase Ivanovski

Мицкоски: Следува инвестиција од над 400 милиони евра, за поголема енергетска независност, како и над 150 проекти за локален економски развој

Sase Ivanovski

Државните и политичките лидери на Северна Македонија одбраа да не го користат уставното име на земјата на домашната сцена, што претставува флагрантно кршење на Договорот од Преспа, изјави денеска во Луксембург шефот на грчката дипломатија Јоргос Герапетритис

Sase Ivanovski

Италијански новинар: Лука би сакал да те замолам никогаш да не се пензионираш од играњето фудбал

Sase Ivanovski

Весна Јаневска – поранешна в.д. претседателка на ВМРО-НП и несудена ректорка на УКИМ, која ќе министерува со ресорот образование!

Sase Ivanovski

ЦУК: Локализиран е пожарот на планината Огражден кај „Хаџиица“

Sase Ivanovski

Весна Јаневска ја презеде функцијата министер за образование и наука од Јетон Шаќири

Sase Ivanovski

Млад беровец прегазил полицаец и побегнал

Sase Ivanovski

ЦУК го соопшти начинот за обесштетување на граѓаните кои претрпеле штети од природни непогоди

Sase Ivanovski

Хоспитализирани уште седуммина со голема кашлица, вкупно 786 случаи во државава

Sase Ivanovski

Ниту поројните врнежи и олуи не ја внесоа водата во нашите шахти

Sase Ivanovski
Вчитувам....