15.8 C
Скопје
28/09/2023 03:19
МАКТЕЛ

   

    

Хелез: Разузнавачките служби ме информираа дека Милорад Додик се подготвува да избега од земјата!

    

– Милорад Додик се подготвува да избега од Босна и Херцеговина – оваа експлозивна вест ја изнесе министерот за одбрана на Босна и Херцеговина Зукан Хелез во интервју во живо на БХТ1.

Хелез изјавил дека претседателот на Република Српска, Милорад Додик, се подготвува за бегство и дека за тоа има релевантни разузнавачки информации.

   

Не е тајна дека Милорад Додик е во големи проблеми, политички, но главно финансиски, односно не тој самиот, туку „неговата“ РС на која и се заканува буџетски колапс и можен банкрот. Според медиумите во Босна и Херцеговина, српскиот ентитет во Босна и Херцеговина влегува во уште еден долг, кој се заснова на милионски долгови кои биле направени само во последните неколку месеци. РС нема средства да враќа кредити, платите доцнат или воопшто не се исплаќаат, инфлацијата се зголемува, БДП е во брз пад, а обврзниците „ентитети“ не поминуваат ниту кај Кинезите и Русите. Зукан Хелез тврди дека проблемот е што за две години ќе треба да плати рата од милијарда и шест милиони.

 

– Ова е огромна сума дури и за поразвиените региони и земји во светот. Целиот круг е затегнат околу Додик и тој нема излез – вели Хелез, кој смета дека Додик има само две опции.

   

     

– Затвор или бегство од Босна и Херцеговина. Тој не може да се извлече од оваа ситуација. Самиот си го направи ова – изјави Хелез.

Избројани ли му се деновите на Милорад Додик?

А на средбата меѓу американскиот државен секретар Антони Блинкен и германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок во Белата куќа во петокот на 15 септември, Додик беше една од поважните теми.

– Вреди да се истакне дека разговаравме за регионалната безбедност во Европа, особено во Босна и Херцеговина. Задоволни сме од фактот што и Германија ограничи некои финансиски текови на претседателот на РС, Милорад Додик“, рече Блинкен. На крајот и Блинкен и Баербок потврдија дека „Додик ја изложува Босна и Херцеговина на голем ризик“.

Истовремено, во руските медиуми се појавија интересни вести – Милорад Додик најавува посета на Москва на почетокот на ноември, но во таа вест има нешто поинтригантно. Иако ќе пристигне на почетокот на ноември, претставникот на РС во Русија Душко Перовиќ (оние кои подобро ја знаат ситуацијата не го нарекуваат Перовиќ човек на РС, туку лично човек на Додик кај Путин) за Известија вели дека Додик има намера да се сретне со Путин „до крајот на 2023 година, на крајот на декември“. Имено, кога се прошири „муабетот“за бегство, првото нешто што на повеќето им падна на памет беше Москва, каде, како што знаеме, свое засолниште најдоа многу сменети диктатори или политички сатрапи од територијата на поранешниот СССР, но исто така од овие области, како сопругата и синот на српскиот претседател Слободан Милошевиќ – Марко и Мира Марковиќ – или последниот југословенски министер за одбрана, генерал Вељко Кадијевиќ, во изолираната и елитна московска населба Барвиха.

Проблемите на Додик се трупуваат, тој самиот е под санкции на САД, на кои само Путин, Вучиќ и хрватскиот претседател Зоран Милановиќ не обрнуваат внимание.

Според порталот Фокус.ба, финансиските проблеми на РС стануваат се поголеми бидејќи кредитите земени порано доспеваат наесен. Виктор Орбан застана во Додик, чија банка му одобри заем од 30 милиони евра, а се очекува до крајот на годината и повеќе да пристигне од Будимпешта. Но, и тоа, велат аналитичарите од Босна и Херцеговина, нема да биде доволно за покривање на растечките загуби, буџетски дупки и сомнежи. Порталот потсетува дека РС во декември 2022 година веќе позајмила 110 милиони евра од истата банка, но напоменува дека „милионите на Виктор Орбан нема да бидат доволни, па тие повторно ќе посегнат по пари од домашните банки и фондови“.

Дури и владата на РС признава дека санкциите веќе полека ја нагризуваат економската и социјалната состојба во ентитетот. Министерката за финансии на РС, Зора Видовиќ, се обидува да ја смири драматичната ситуација велејќи дека РС „ќе ја одржи финансиската стабилност“, но сепак додаде дека буџетот ќе се ребалансира бидејќи „директните приходи пораснале значително позначително од планираното“. И покрај овие големи буџетски и финансиски проблеми, Милорад Додик најавува дека финансиски ќе им помогне на сите српски претставници кои ќе ги напуштат институциите на државата Босна и Херцеговина, но сите се прашуваат од каде ќе ги добие тие средства. Покрај тоа, Додик е во спор и со високиот претставник на меѓународната заедница, Кристијан Шмит, кому дури му најави и апсење ако се појави на територијата на РС.  Да потсетиме, Обвинителството на Босна и Херцеговина на 11 август поднесе обвинителен акт против Милорад Додик и Милош Лукиќ (шеф на Службен весник на РС) за кривично дело „неспроведување на одлуките на високиот претставник “, но обвинението беше вратено на ревизија и деновиве беше потврдено. Но, освен тоа, причините за размислувањето на Додик за „бегство“ се се почестите најави дека Кристијан Шмит би можел да ги искористи своите „бонски овластувања“ и да го замени Додик, за кого во неодамнешното интервју за Дојчландфунк рече:

– Додик не е само претседател на РС, тој е автократ. За жал, имаме многу проблеми, нема слобода на медиумите во РС. Близок пријател на Додик е Путин, односно Додик виси на политичкиот ремен на господинот Путин. Ова го прави проблематичен во целост. Ова е геостратешка перцепција, која ја има предвид безбедноста на Западен Балкан. И затоа Додик, која не е член на Претседателството, туку е регионален кнез, мора да се врати во нејзините рамки.

 

    

Најново

Маричиќ: Целата држава е огромно градилиште за нова патната мрежа, во тек е година на инвестиции

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НОВА АВИОНСКА НЕСРЕЌА ЗА ВАГНЕР: 150 ВОЈНИЦИ ЗАГИНАА ОТКАКО ИЉУШИН НЕ УСПЕА ДА ЗАКОЧИ НА ПИСТАТА ВО МАЛИ, АФРИКА

Sase Ivanovski

Европска конвенција на шефови на полиции: Република Северна Македонија успешно се справува со криумчарите на мигранти

Sase Ivanovski

Тренчевска: Продолжуваме со плодна соработка со Словенија во делот на безбедност и здравје при работа

Sase Ivanovski

Душица Димитриеска избрана за нов претседател на Советот на јавни обвинители

Sase Ivanovski

СЕ ЗАЛАГАМЕ ЗА РОДОВА ЕДНАКВОСТ Ахмети со поддршка до жените да продолжат да ги бараат правата кои ги заслужуваат

Sase Ivanovski

ЌЕ ПАДНЕ ЦЕНАТА И НА ЗЕМЈОДЕЛСКИТЕ ПРОИЗВОДИ Бектеши за ТВ21 откри дека ќе се намалат царинските тарифи

Sase Ivanovski

ВИЛМА РУСКОВСКА ЌЕ ЛЕТА ОД ОБВИНИТЕЛСКАТА ФУНКЦИЈА? Советот за јавни обвинители расправа за три дисциплински постапки

Sase Ivanovski

Грковска: Судиите мора да ја чуваат својата независност

Sase Ivanovski

Индиското вселенско летало кое слета на Месечината престана да работи

Sase Ivanovski

Јовески е оптимист дека нема да застарат многу предмети по измените на Кривичниот законик

Sase Ivanovski

Министерот Лога ја поздравува одлуката на Уставниот суд и очекува судот да постапува ажурно и за останатите прописи

Sase Ivanovski

Маричиќ од Штип: Северна Македонија е крстосница на дел од најважната европска патна инфраструкутра

Sase Ivanovski

БЕКИМ САЛИ: АМНЕСТИЈАТА ОПФАЌА И ПЕДОФИЛИ, ОВА НЕМА ДА ВИ БИДЕ ПРОСТЕНО!

Sase Ivanovski

Речиси 30.000 луѓе досега избегаа од Нагорно-Карабах во Ерменија

Sase Ivanovski

Со измените функционер може да украде милијарда и да се спаси, а обичен граѓанин да лежи, вели Тортевски

Sase Ivanovski

Претрес во Скопје, запленета дрога, приведен дилер

Sase Ivanovski

Ељшани за настаните во Бањска: Целта на косовската полиција не беше да ги убие напаѓачите, туку да ја ослободи територијата од криминалната група

Sase Ivanovski

Пендаровски: Руската инвазија врз Украина како никогаш претходно ја наметна потребата ЕУ да се фокусира на интеграцијата на Западен Балкан

Sase Ivanovski

Бектеши- Ако трговците продолжат со зголемен извоз на овошјето и зеленчукот, кои се за домашниот пазар, ќе предложиме целосно укинување на увозните давачки

Sase Ivanovski

Азербејџан: Го уапсивме поранешниот водач на Нагорно Карабах

Sase Ivanovski

Во Македонија пронајден француски државјанин кој во Франција бил пријавен за исчезнат

Sase Ivanovski

Амбасадор на САД во Косово: Нападот беше координиран, планот беше да се дестабилизира регионот

Sase Ivanovski

Езерската полиција во Охрид летово спасила десет лица

Sase Ivanovski

Млад велешанец го ризикуваше животот и се фрли во Вардар да спаси давеник

Sase Ivanovski

Николоски како известител од Мониторинг комисијата на ПС на Советот на Европа учествува во мисија за утврдување на фактите во Босна и Херцеговина

Sase Ivanovski

Си-Ен-Ен: Русија гради нова железничка врска со окупираниот дел на Украина

Sase Ivanovski

САД ќе работат со своите партнери за воспоставување меѓународна набљудувачка мисија во Нагорно-Карабах

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Полициски хеликоптер исфрли над 25 тони вода, локализиран пожарот во Илинден

Sase Ivanovski

Косово бара САД да го преземат водењето на дијалогот меѓу Косово и Србија

Sase Ivanovski

Бугарскиот парламент одобри испраќање непотребно оружје во Украина

Sase Ivanovski

Приведен скопјанец, баран со потерница за издржување на затворска казна

Sase Ivanovski

Вучиќ: Не е првпат Рама да не ја кажува вистинита, прогласивме Ден на жалост за сите убиени на Косово

Sase Ivanovski

Ако трговците продолжат со зголемен извоз на овошјето и зеленчукот, ќе предложиме целосно укинување на увозните давачки, вели Бектеши

Sase Ivanovski

Тренчевска: Работниците остануваат на прво место, а безбедноста и здравјето при работа број еден приоритет при креирањето на политики

Sase Ivanovski

Потврдена заложбата за понатамошно зајакнување на односите и продлабочување на воената соработка по завршувањето на дваесет и шестата конференција на началниците на ГШ на армиите од земјите-членки на САД-Јадранската повелба

Sase Ivanovski

Приведен криумчар на мигранти, пронајдени 33 лица

Sase Ivanovski

Ковачевски: Стануваат на сабајле и викаат сега ќе го блокирам

Sase Ivanovski

Уставниот суд го поништи упатството за матични книги со кое се додаде графа националност во изводите

Sase Ivanovski

Малолетник со мопед удрил во 84-годишен скопјанец и тешко го повредил

Sase Ivanovski

МИНИСТЕРСТВО ЗА ТРАНСПОРТ И ВРСКИ СО ДЕМАНТ: НЕМАМЕ ДОГОВОР СО ЕУРОВИА

Sase Ivanovski

Преку услугата помош и нега  во домот поквалитетен квалитет на живот за над 50 стари лица во Струга 

Sase Ivanovski

Ковачевски: Континуирано носиме мерки за заштита на стандардот на граѓаните, со „гарантирана цена“ и пониски маржи го спречуваме ценовниот шок и ја одржуваме економската стабилност

Sase Ivanovski

Дури 36 отсто од момчињата и три проценти од девојчињата на 15-годишна возраст имале сексуален однос

Sase Ivanovski

Маж во Словенија пукал од семејна куќа и отворил оган врз полицајците кои го опколиле

Sase Ivanovski

Министерството за економија го одбележа Светскиот ден на туризмот со признанија за туристичките комори, образовни институции и претставници од руралниот туризам

Sase Ivanovski

Спасовски ја посети Езерската полиција во Охрид: Спасени 10 лица ова лето, зголемена ефикасност по модернизацијата на пловниот парк, „Безбедно лето” носи резултати

Sase Ivanovski

Трособен стан од 85 m² во населба Трим и Лум близу езерото во #Струга – со подно греење, модерни плочки и паркет, убав поглед!

Sase Ivanovski

ТРИМ ЛУМ: Сакате стан во #Охрид? Сте сонувале да живеете близу езерото? А да имате близу и шума?

Sase Ivanovski

Ковачевски: Обезбедени средства за дијабетичари и за пациенти со церебрална парализа кои користат „трикафта“, набавките во тек

Sase Ivanovski

Стапката на тинејџерска бременост во Македонија речиси трипати повисока од просекот на ЕУ

Sase Ivanovski

МОН: Годинава се обезбедени и дистрибуирани 1,4 милиони учебници

Sase Ivanovski

На вработените од печатницата „Напредок“ со години им доцнат плати и здравствено осигурување

Sase Ivanovski

Пратениците на Левица се приклучуваат кон интерпелацијата на Јовески поднесена од албанската опозиција

Sase Ivanovski

Иран го обвини израелскиот премиер дека се заканува со напад со нуклеарно оружје

Sase Ivanovski

Обединетото Кралство иако не е веќе дел од Унијата ќе продолжи со поддршката на Македонија за членство во ЕУ, изјави британскиот специјален пратеник за трговија за Западен Балкан

Sase Ivanovski

„ИЛИАС“ БЕСНЕЕ ВО ГРЦИЈА Атина остана без струја, а училиштата денеска нема да работат

Sase Ivanovski

Обвинителството на Косово ослободи четворица од уапсените Срби во отсуство на докази

Sase Ivanovski

Забрана за работа на десничарски организации во Германија поради ширење нацистичка идеологија

Sase Ivanovski

ЕУ вели дека социјалната мрежа Икс најмногу „лаже“: На која најмногу и веруваат Македонците?

Sase Ivanovski

Ахмети: Прифаќам ривалство, но не и клевети, не сме ние виновни што 22 години сме победници

Sase Ivanovski

Мицкоски: Власта сака да ослободи криминалци затоа што тоа им го ветиле – ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокира законот за амнестија

Sase Ivanovski

Вработените во јавните обвинителства почнаа со штрајк, бараат зголемување на платите за 78 отсто и враќање на додатоците од 35 отсто

Sase Ivanovski

Мицкоски: Замрзнувањето на цените не го решава проблемот, водат погрешни економски политики што носат низок раст на БДП и затоа не можат да ги амортизираат ценовните шокови

Sase Ivanovski

АСОМ: Незаконска и дискриминирачка одлука на Владата за нови приредувачи на игри на среќа

Sase Ivanovski

Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите изнесени од граѓански здруженија дека полицијата наводно не постапила по пријавите на жените кои беа убиени во Кочани и Куманово

Sase Ivanovski

ГАШИ: ПРЕДЛАГАМЕ СОБРАНИЕТО ДА ЗАСТАНЕ НА СТРАНА НА КОСОВО ВО БИТКАТА ЗА НЕЗАВИСНОСТ

Sase Ivanovski

Бесими на Годишната конференција на Македонската берза – Нови инструменти за развој на пазарот на хартии од вредност – граѓанска и зелена обврзница

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАЦАРСКА: ОПОЗИЦИЈАТА АКО САКАШЕ МОЖЕШЕ ДА ГИ БЛОКИРА ЗАКОНИТЕ ЗА ИЗМЕНА НА КЗК

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАЦАРСКА: СУДИЈАТА ВО СЛУЧАЈОТ ЛАСКАРЦИ Е СРАМ ЗА ФЕЛАТА, СО МЕСЕЦИ МОЛИ ВЕШТАК ДА НАПРАВИ ВЕШТАЧЕЊЕ

Sase Ivanovski

МАКЕДОНИЈА 2025 СОБРА 1,3 МИЛИОНИ ДОЛАРИ НА ГАЛА ВЕЧЕРА ВО ЧИКАГО Македонската дијаспора го поддржува лидерството и македонските бизниси

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА ШЕФИЦАТА НА УСТАВЕН, КАЦАРСКА: ИЗМЕНИТЕ НА КЗК НЕМА ДА ВАЖАТ ЗА ТЕНК, ТРАНСПОРТЕР И ТРИСТА, ТАМУ ИМА ПРАВОСИЛНИ ПРЕСУДИ

Sase Ivanovski

Захарова смета дека Украина по барање на странски разузнавачки служби ја нападнала руската флота на Крим

Sase Ivanovski

Приштина тврди дека еден од убиените Срби бил телохранител на Вулин

Sase Ivanovski

14 наши сограѓани си имаат авиони: Со приватен лет на кафе во Дубровник, Охрид, Тиват….

Sase Ivanovski

Националната мрежа против насилство бара најстрога казна за убијците на жени

Sase Ivanovski

Пендаровски на конференцијата САД – Јадранската Повелба: Пролонгирањето на евроинтеграциите на сите западно балкански држави го разнишува кредибилитетот на ЕУ

Sase Ivanovski

Две лица раниле 31-годишен скопјанец во Ѓорче Петров

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЉУБЧО: БУГАРИЈА ПРЕТЕРУВА СО УЦЕНИТЕ, ПРАВАМ НАПОРИ ДА ГИ ВРАЗУМАМ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАРКОВИЌ: МИЦКОВСКИ САКАШЕ ДА ПРЕВЕНИРА ИДНА АКЦИЈА НА ГРУЕВСКИ, ПОВЕЌЕ СЕ РАБОТИ ЗА СТРАВОТ ЛОЗЈЕТО ГО ЧУВА

Sase Ivanovski
Вчитувам....