3.8 C
Скопје
28/11/2022 02:33
МАКТЕЛ

   

Цела Европа штеди, јавното греење на 19 Целзиусови степени

 

Рускиот прекин на испораката на природен гас за Европа по економските санкции што се воведени поради руско-украинската војна, предизвика невидена енергетска криза низ целиот континент.

Цените на природниот гас на европските пазари се зголемија над десетпати на годишно ниво, достигнувајќи историски високи нивоа – зголемување кое нагло предизвика раст на цените на електричната енергија.

 

Земјите во Европа преземаат различни мерки како ограничување на цените на енергијата, намалување на даноците, помагање на граѓаните кои имаат потреба од помош и намалување на температурите во јавните згради наспроти рапидно растечките цени на природниот гас и електричната енергија.
Цените на електричната енергија во трговијата на големо во европските земји пораснаа и до осумпати.
Европската Унија и земјите членки се обидуваат да имплементираат различни мерки за заштита на потрошувачите од брзиот пораст на цените и да обезбедат сигурност во снабдувањето со енергија.

Откако Русија на неодреден период го прекина протокот на природен гас во Европа преку гасоводот „Северен тек“, министрите за енергетика на земјите на ЕУ се состанаа да ги утврдат новите мерки против растот на цените.

Земјите од ЕУ веднаш ѝ дадоа задача на Европската комисија да подготви регулатива што ќе вклучува ограничување на приходите на производителите на електрична енергија со ниска цена, придобивките од компаниите за фосилни горива, наметнување висока цена на природниот гас, намалување на побарувачката на електрична енергија и обезбедување ликвидност за енергетските компании.

Деталите за овие регулаторни предлози се очекува да бидат официјално објавени за неколку дена.

Во Германија смеат да се греат самодо 19 Целзиусови степени

Во Германија, Владата подготви три различни пакети помош во вкупна вредност од 125 милијарди евра за намалување на последиците од растечките цени на енергијата врз граѓаните.

Даноците за гориво се намалени, а до септември беа овозможени неограничени билети за јавен превоз за 9 евра месечно.

Земјата ја ограничи температурата на греењето на максимум 19 Целзиусови степени за јавните згради и донесе одлука да го исклучи осветлувањето на јавните згради и споменици, како и билбордите.

Забрането е користење на системите за загревање на базените.

Одредени фабрики за јаглен, што во минатото се планираше да бидат затворени, повторно се пуштени во употреба.

Земјата одлучи да задржи две нуклеарни централи, што претходно требаше да бидат затворени.

Германија одлучи и да ги задржи на константно ниво цените за основната потрошувачка на електрична енергија и да исплати еднократна помош од 300 евра на пензионерите и 200 евра за студентите поради зголемените сметки за енергија.

Од граѓаните беше побарано да штедат струја и енергенси.

Дополнителен буџет е издвоен за енергетско ефикасно реновирање на старите згради.

Одлучено е да се обезбеди дополнителна поддршка за трошоците за греење на сите што добиваат помош во домување низ целата земја.

Владата најави дека ќе оданочува и неочекувано високи профити на енергетските компании.

Се очекува државата да објави дополнителни мерки за помош во наредните денови.

Во Франција продавниците ги гаснат излозите од 1:00 до 6:00 часот наутро

Франција одлучи да ги замрзне цените на природниот гас бидејќи нивото во октомври 2021 година и поскапувањето на електричната енергија до крајот на годината беше ограничено на 4 отсто.

На домаќинствата што имаат потреба им беше обезбедена поддршка за плаќање енергија од 100 евра.

Подготвена е и програма за заштеда со цел намалување на потрошувачката на енергија за 10 отсто.

Степенот на греење и ладење во јавните згради беше ограничен на минимум 26 степени за клима-уредите и максимални 19 степени за греалките.

Продавниците треба да ги исклучуваат светлата на излозите од 1:00 до 6:00 часот наутро.

Термостатите во Шпанија заглавени на 19 Целзиусови степени

Во зимскиот период, температурата на термостатите е ограничена на 19 степени.

Светлата на излозите на продавниците и осветлувањето во јавните објекти треба да се исклучуваат во 22 часот по локално време.

Земјата одлучи од октомври да го намали ДДВ-то за природен гас од 21 отсто на 5 отсто.

Од граѓаните и деловните субјекти е побарано да штедат енергија.

И Грција штеди струја

Грција најави серија мерки за заштеда за намалување на потрошувачката на енергија за 10 отсто во јавните институции.

Преземени се мерки за одржување на температурата во јавните згради на 27 степени во летната сезона и 19 степени во зимската сезона.

Системите за греење, ладење и осветлување треба да се исклучуваат кога зградите не се во употреба.

Земјата ќе формира специјални оддели за подигање на свеста на институциите за заштеда на енергија.

Започнати се кампањи за да им се помогне на граѓаните во штедењето енергија.

Унгарија со јавно греење до 18 Целзиусови степени

Греењето во јавните згради во земјата е ограничено на 18 степени. Цените на горивата се одржуваат под пазарните цени.

Одлучено е користењето на природниот гас во јавните институции да се намали за 25 отсто. Регулативите за сеча на дрвја се ублажени со цел да се обезбеди огревно дрво.

Како штеди Белгија?

Земјата го продолжи времетраењето на тарифите за социјална енергија за сиромашните лица.

Белгија обезбеди поддршка од 225 евра за оние што ги греат своите домови на нафта и 100 евра за сметките за струја. Намалување на данокот е дадено за производи како топлински пумпи, соларни панели или материјали за топлинска изолација.

Осветлувањето во јавните згради треба да се исклучува во периодот од 19 часот до 6 часот наутро.

Земјата одлучи да ја постави температурата на греењето на најмногу 19 степени.

Белгија планира да воведе дополнителни даноци за компаниите чиј профит ќе достигне високо ниво.

Периодот на работа на двете нуклеарни централи, што се планираа да бидат затворени во 2025 година, е продолжен за 10 години, а земјата одлучи двата реактори, што се планираше да се затворат оваа зима, да

   

Најново

МАЛО МАЛО, АМА ТЕХНИЧАРЧЕ

Sase Ivanovski

ПРОДОЛЖУВА ЗАКАЧКАТА НА ОХРИЃАНИ СО СКОПЈАНИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАПОНЦИТЕ СЕ ОД ДРУГА ПЛАНЕТА: Новинарка ги прашува јапонските навивачи зошто чистат на стадион после утакмица, они викаат дека така се научини од мали секаде да е чисто

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) РТС СЕ ИЗГЛУПИРАА СО ХОЛОГРАМ ЗА СВЕТСКО

Sase Ivanovski

ПОРАНО ВОЛКУ ГЛУПИТЕ ГИ ЈАДЕЛЕ ЛАВОВИТЕ И МЕЧКИТЕ, СЕГА КОМЕНТИРААТ НА СОЦИЈАЛНИ МРЕЖИ

Sase Ivanovski

НЕ ВАКА БРАЌА ХРВАТИ: Коцкастите се избрукаа со транспарент во кој го навредија фудбалерот на Канада кој е Србин со потекло од Книн, Хрватска

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОВАА ЛИ Е ТАА МОЌНА ЈУГОСЛАВИЈА ОД КОЈА СЕ ТРЕСЕЛ ЦЕЛ СВЕТ: Документарец од 1972-ра за возот Ќирчо од Скопје до Охрид кој патувал 20 часа!

Sase Ivanovski

СЕ КРЧКА НОВ 27-МИ АПРИЛ: ВМРОВЦИТЕ ПАК ЌЕ УПАЃАЛЕ ВО СОБРАНИЕ СО СТАПОВИ?!

Sase Ivanovski

БРАТСКА ХРВАТСКА ПОБЕДИ И НА ТРИБИНИТЕ – НАПРЕД ЛИПА НАША

Sase Ivanovski

КОИ ЛУДАЦИ СЕ ЛЕВИЦА – ЌЕ ВОВЕДУВАЛЕ ПЛАНСКА ЕКОНОМИЈА?!?! А УШТЕ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ОПРАВИМЕ ОД ЗАГУБАРИТЕ ОД КОМУНИЗМОТ….

Sase Ivanovski

ПО АЈВАРОТ НА МАМАС ИМАМЕ НОВ СВЕТСКИ БРЕНД

Sase Ivanovski

Николоски: Онишченко цел свој живот бил само 2 дена присутен во земјава, а му дале државјанство, моите сознанија говорат дека има други вакви случаи, Спасовски да си даде оставка

Tamara Ivanovska

ОСМАНИ ВО БУКУРЕШТ НА МИНХЕНСКА ЛИДЕРСКА СРЕДБА

Tamara Ivanovska

Николоски: Да не прави политика, Арсовска да најде решение со превозниците

Tamara Ivanovska

Николоски: Вакво епско бегање од избори на актуелната Влада немало до сега, знаат дека ќе изгубат

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Големи нереди на улиците на Брисел откако Мароко ја победи Белгија на светско

Tamara Ivanovska

Спектакуларен концерт на Калиопи во Велес, прв по седум години во земјава

Tamara Ivanovska

„Tерапија“, Драгшиќ и Herzel ќе бидат наши амбасадори на доделувањето на наградата амбасадор во Загреб

Tamara Ivanovska

124 санкции за брзо возење на територија на СВР Битола 

Sase Ivanovski

МИЛАНОВИЌ САКАШЕ ДА МЕ СМЕСТИ ВО ЗАТВОР, ТОА ГО ДОЗНАВ ОД ДОВЕРЛИВА ЛИЧНОСТ – поранешниот лидер, на ИДС, Јаковчиќ, за хрватскиот претседател

Sase Ivanovski

КОЈ ЌЕ ГО „КОНТРОЛИРА“ РАБОТЕЊЕТО НА МЕНАЏМЕНТОТ НА ТТК БAНКА – Народната банка даде соглсност за двајца членови на Надзорниот одбор

Sase Ivanovski

Русите се подготвуваат да ја напуштат нуклеарната централа во Запорожје?

Sase Ivanovski

Измамник лажно се претставувал како д-р Дејан и крадел од десетици угостители

Sase Ivanovski

ТРАГЕДИЈА: Загина маж во струмичко, со трактор удрил во метална шипка – ова се деталите

Sase Ivanovski

Македонскиот филм „Преекспонирано“ заедно со уште пет филма забранет за јавно прикажување во Каиро

Sase Ivanovski

Водостојот на реките се зголемува, нивото на езерата во рамки на просекот

Sase Ivanovski

Пронајден мртов 26- годишник од Скопје

Sase Ivanovski

Во куќа во Кучково пронајдено тело на старец во распаѓање

Sase Ivanovski

Никогаш не биле забранети обдукции на починати од ковид

Sase Ivanovski

Ковачевски најави скоро пуштање во употреба на експресниот пат Крупиште-Кочани

Sase Ivanovski

Во вакцината на Фајзер нема наночипови и графен оксид

Sase Ivanovski

Хрватските куни во земјава ќе се разменуваат до крајот на годината, соопшти Народна банка

Sase Ivanovski

И здравствените установи ќе штедат и ќе добијат повластена цена за струјата преку договори со ЕСМ продажба

Sase Ivanovski

Сараево и Кијив ќе потпишат договор за пријателство

Sase Ivanovski

Вакцините против ковид не убиле, туку спасиле 20 милиони животи

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА: Митови и дезинформации за сеопфатно сексуално образование

Sase Ivanovski

Девојката која е жртва на струен удар додека се снимала за ТИК-ТОК е сместена на КАРИЛ

Sase Ivanovski

Лек против контаминирана свест!

Sase Ivanovski

Ништо од канабис-револуцијата: Владата го повлекла предлог-законот за извоз на сув цвет

Sase Ivanovski

Борисов предложи експертска влада, Петков одби

Sase Ivanovski

Ранет ловџија од Љуботен

Sase Ivanovski

Грчки владика и офицери го организираат масакрот врз Бугарите во Сер од 1913 г.

Sase Ivanovski

(Видео)Правниците со нови дилеми, кој му дал на синот на Џафери изјава за стаж и нотарски заверена диплома?

Sase Ivanovski

СУГАРЕСКИ: Со лага ага не бидува – влезот во Прилеп од страната на Крушево, или како што прилепчани го викаат „крушевско џаде“, ќе го реконструира Министерството за транспорт и врски кое е и инвеститор, а не Борче Јовчески и ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Посебен режим на сообраќај во понеделник (28.11.2022) во Скопје

Sase Ivanovski

(Видео)Трипуновски: Земјоделците се незадоволни од новиот модел на субвенционирање кој го презентираше власта

Sase Ivanovski

Османи во Ријад на средба со Ал Сауд

Sase Ivanovski

СДСМ:ВМРО-ДПМНЕ да престане да манипулира, договорот што го споменува е за период од 18 месеци

Sase Ivanovski

Не се сите исти. Социјалдемократите се подобри, и тоа сите го знаат

Sase Ivanovski

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Еве како изгледа новиот експресен пат Штип – Кочани, кај Крупиште

Sase Ivanovski

Почнува исплатата на поддршката до 3.000 денари месечно за социјалните категории, од следната година покачување на минималецот и пензиите

Sase Ivanovski

30% ПОПУСТ НА КОЛЕКЦИЈАТА ЕСЕН-ЗИМА Најдобрите понуди за Black Friday во брендовите на Fashion Group! (ГАЛЕРИЈА)

Sase Ivanovski

Маја Морачанин повторно избрана за претседателка на ДОМ

Sase Ivanovski

Премиерот на ручек со студентите: Треба да ги слушаме ставовите на студентите и да го подобриме нивниот стандард

Sase Ivanovski

НАЈГОЛЕМОТО ИСТЕКУВАЊЕ НА ПОДАТОЦИ НЕКОГАШ – од Whatsapp украдени 500 милиони броеви, има и од Србија, Албанија, Грција, Хрватска и Словенија

Sase Ivanovski

Политичарите и експертите алармираат за опасност која доаѓа од радикалната Левица

Sase Ivanovski

Започна со работа првата дестилара за македонска ракија во Северна Америка

Sase Ivanovski

Приватните превозници утре со 30 автобуси ќе ја блокираат крстосницата кај „Мавровка“

Sase Ivanovski

Рама: Ќе дојде конечното признавање, Косово нема да чека колку што чекаше за независноста

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ковачевски на гравче и риба со студентите

Sase Ivanovski

Уапсена внуката на иранскиот врховен лидер, се сврте против Техеран

Sase Ivanovski

ВМРО манипулира, договорот во РЕК Битола е за 18 месеци, реагира СДСМ

Sase Ivanovski

СЕ БОРИМЕ СО САТАНАТА И НАЦИСТИТЕ! Чеченскиот претседател Кадиров ги објасни целите на војната во Украина

Sase Ivanovski

ТРАГЕДИЈА: ДЕВОЈЧЕ УДРЕНО ОД СТРУЈА НА ЖЕЛЕЗНИЦА Несреќата се случила во населбата Маџари (Обновено)

Sase Ivanovski

Тетово има нов водовод ама изграден со многу маани.Водата е за пиење само кога реката е бистра

Sase Ivanovski

Курти: Да бидеме заедно почесто не само на прослави

Sase Ivanovski

Грчкиот весник „Документо” објави нова листа со прислушувани со софтверот „Предатор”

Sase Ivanovski

ВИДЕО: Жестока тепачка меѓу навивачите на Аргентина и Мексико

Sase Ivanovski

Албанскиот „крал на кокаинот“ избега од затвор во Еквадор

Sase Ivanovski

Облачно со сончеви периоди и слаб северен ветер утре, наместа ќе провејува снег

Sase Ivanovski

Дачиќ: Лицемерен потегот на ФИФА за покренување дисциплинска постапка против репрезентацијата на Србија

Sase Ivanovski

Отстранета спомен плочата на Горан Стефановски во Охрид ?

Sase Ivanovski

Секој 3 имигрант кој го минува Ла Манш е Албанец, тврдат британските медиуми

Sase Ivanovski

Ким Јонг -ун позираше со ќерката и најви дека Северна Кореја ќе стане најмоќна светска сила

Sase Ivanovski

Професорката Ристова: Доказите за малиот на Џафери може да се најдат на Универзитетот, во Академијата..

Sase Ivanovski

ЗНМ со реакција за „Фокус“: Поранешен министер се обидува да цензурира теми од јавен интерес

Sase Ivanovski

Трамп победи во десетина судски постапки што се водеа против него

Sase Ivanovski

Пејачката Шер си фати 40 години помлад дечко

Sase Ivanovski

Европските лидери на итен состанок за тоа како да и помогнат на Украина која е во мрак и без греење

Sase Ivanovski

Откако му го вратија твитер профилот,раперот Канје Вест или по ново ќе објави кандидатура за претседател на САД

Sase Ivanovski

Leave a Comment