27.8 C
Скопје
19/06/2024 00:33
МАКТЕЛ

  

     

 

ЦРНИ ВРЕЌИ СО ПАРИ, ПУРИ, ВИСКИ… Фрчат жестоки обвинувања во расправата за изборот на Гаши

      

Амир, не му верувајте на кондураџијата печатар кога ве праќа по работа. Да те потсетам Амир, слушај ме Димитар, овде со Талат си делевте комплименти. Тој те нарекуваше Че Гевара, ти него Фидел Кастро, пушевте пури со скапо виски. Затоа овој ден е празник за целиот македонски народ, а тажен за ДУИ, Левица и за тебе Димитар Ковачевски кој ни го испраќаш Апасиев да држи говори, реплицираше Бојан Стојановски од ВМРО-ДПМНЕ на Амар Мециновиќ од Левица.

Изет Меџити од коалицијата Вреди ги повика пратениците да го поддржат Африм Гаши за претседател на Собранието. По неговото обраќање почна жестока дебата во која збор зедоа пратеници од неколку партии.

   

– Дозволете во неколку збора да го образложам предлогот на Африм Гаши за претседател на Собранието. Тој е пратеник веќе 8 години. Ова му е трет мандат од граѓаните. Има големо искуство и има висока работна етика. Во биографијата може да се види дека и според образованието може да ја заврши оваа задача. Тој е еден од ретките пратеници кој не е спомнат во ниту една работа поврзана со корупција иако неговата партија била на власт. Ве повикувам да ја поддржите кандидатурата и да ги надминеме политичките поделби – рече Меџити.

 

Потоа збор зеде Амар Мециновиќ од Левица.

   

     

– Денеска имаме јасен приказ дека силно ВМРО-ДПМНЕ најмногу значи силна Алтернатива. Оваа партија која беше измеќар на СДСМ, токму СДСМ ја избрка од мнозинството за да ја замени со Алијанса. Оваа избркана партија ВМРО-ДПМНЕ сака да ја круниса. Алтернатива и нивната коалиција дозволија една делегитимирана влада, тоа го спаси ДУИ од пропаст. Три години имавме нелегитимна влада. А тогашната опозиција, која велеше дека ќе има активна блокада, не само што не блокираше, туку сега ги крунисува овие партии. ВМРО-ДПМНЕ сега ќе ги собере сите рецидиви од претходната власт за да може да владее. Што значат овие 58 пратеници на ВМРО-ДПМНЕ? Вашите гласачи имаат проблем со ова, со внесување на Бугарите во Уставот. Јас искрено, малку повеќе им верувам на албанските партии за уставните измени отколку на ВМРО-ДПМНЕ. Ајде да видиме како е во регионот – таму најголеми партии се левичарските партии. Зошто ВМРО-ДПМНЕ е толку импотентно? Ајде да го цитираме поранешниот претседател на партијата Никола Груевски, тогаш тој обвини дека шурувате со СДСМ за да донесете уставни измени. Ваши беа зборовите „ВМРО-ДПМНЕ се спремни да направат влада со СДСМ за да ги донесат уставните измени“. Значи, вие сте криминалци. Вие формирате нов обичај, ова спикерско место да оди под етнички клуч. Тоа е уште полош обичај од принципот „победник со победник“. Затоа, не бираме смао спикер, туку Гаши ќе биде идниот кој ќе владее со ова Собрание. Ги браните Македонците од бинационалност, а всушност бинационалноста ја легализирате. Затоа, на оваа седница ќе биде јасно дека сите прогресивни сили ќе застанат на страната на Левица против оваа нова влада на ВМРО-ДПМНЕ – рече Мециновиќ.За реплика се јави Бојан Стојановски кој рече деа ова е евтин политички театар на коалицискиот партнер на ДУИ.

– Не можете тука да ги напаѓате ДУИ, а во Град Скопје да бидете нивен поддржувач. Силна Левица значи силен ДУИ. Сега го сменивте работодавецот. Силните илјадници евра од државната видеолотарија кои ви ги носеа кажуваат многу за вас. Кога видовте дека без вас ВМРО-ДПМНЕ и граѓаните избраа претседател шегата. 436.000 гласачи го поддржаа ВМРО-ДПМНЕ. Вие водите џаначка политика базирана на евра – рече Стојановски.Мециновиќ побара контрареплика:

– Во Град Скопје вашата градоначалничка го гласаше последниот извештај со вашите советници и советниците на ДУИ. Така е и во Велес, така е и со Нефи Усеини, а сега со Таравари ќе најдете нов јазик.На ова реплицираше Миле Лефков од ВМРО-ДПМНЕ:

– Амир, не му верувајте на кондураџијата печатар кога ве праќа по работа. Да те потсетам Амир, слушај ме Димитар, овде со Талат си делевте комплименти. Тој те нарекуваше Че Гевара, ти него Фидел Кастро, пушевте пури со скапо виски. Затоа овој ден е празник за целиот македонски народ, а тажен за ДУИ, Левица и за тебе Димитар Ковачевски кој ни го испраќаш Апасиев да држи говори. Прв кој ја лиферуваше веста на Груби дека биле купени пратеници, но втор ја лиферуваше токму Борислав Крмов. Почитувајте ја желбата на овој народ да живее нормално. Не остана ништо од Ахмети, Груби и од Апасиев. Политиката на Левица „против сите“ е прочитана и треба да ја почитувате волјата на мнозинство.Мециновиќ на ова возврати:

– Советите кои ми ги давате не се компатибилни. Кога вашиот лидер ве тераше да му пуштате слики дека сте му лојални, а не на Груевски. Овде Собранието ќе го води партија со 2 пратеника, а не доминантната партија, како што е во регионот. На крај, Гаши ќе ни биде технички премиер кој ќе ви командува со истиот епилог како премиерот Џафери.На ова реплицираше пратеникот Халил Снопче:

Мециновиќ му реплицираше на Снопче:

– Колега, вие не ослободувате од сами себе. Бевте дел од претходната влада, а сега пак сте во влада. Бевте анти-ДУИ, па потоа со ДУИ во претходната влада. Дали тоа пак ќе биде случај? Допрва ќе видиме.Следен збор зеде Крмов:

– Се брза со конститутивната седница и со изборот на претседател на Собранието. Се брза поради новиот Деловник кој ќе биде фабрика за носење нови закони. Дебатата е ускратена. Немате почит према Собранието. Го сведувате на извршител, обичен чиновник. Брука е што само 6 пратеници на Левица зедоа збор. Каде сте да говорите, 58 пратеници на ВМРО-ДПМНЕ? Гаши ќе владее во типичен манир на албанското малцинство, што значи од сенка. Едвај се појавуваше на седници. Нема искуство како координатор. Нема искуство како претседател на комисија. Четири години нема земено збор. Единствено што најдов кавга меѓу него и Арбр Адеми во салата „Борис Трајковски“. Ќе биде полош и од Талат Џафери. Не е свесен во што се впушта, колку работа има таму. Не е претседател само пушење пури и пиење виски. Тој ја сака функцијата поради престиж и етнички предзнак. Ние де факто влегуваме во бинационалност. Квалификациите се „само да е Албанец“. Тој нема изјави, но неговата партија БЕСА во статутот се залага за бинационална држава, Касами кажа на митинг дека Македонија треба да стане третата албанска држава. Е сега тие на ВМРО-ДПМНЕ им се коалиционен партнер. Немаат почит кон ништо македонско. Од нив очекувам само самоволие. Етикетата СДСМ се замени со ВМРО-ДПМНЕ. Како ВМРО-ДПМНЕ ја продаде куќата? Имаа 58 пратеници сами да си изгласаат влада, а паднаа пред албанските националистички партии. Затоа ли народот ви даде власт? ВМРО-ДПМНЕ брзо ќе омекне во ваква влада.

На ова реплицираше пратеникот Петар Ристески од ВМРО-ДПМНЕ кој ги обвини Левица дека во Шарената револуција ги кршеле канцелариите на претседателот на државата.Крмов рече дека требало да има влада меѓу ВМРО-ДПМНЕ, ЗНАМ и Левица за македонски спас, но дека ВМРО-ДПМНЕ не прифатило.Збор зеде Јована Мојсоска од Левица.

– Во 2017 кога Џафери се избираше за спикер, тогаш СДСМ имаше 49 пратеници, ДУИ имаше 19 пратеници. Сега гледаме како партија која имаше 61 пратеник во претходната влада, сега гледаме како истата партија ќе ја надградува платформата на ДУИ со „Косовска платформа“ на Вреди – рече таа мислејќи на ВМРО-ДПМНЕ.

– Единствено што можам да најдам дека Гаши беше иницијатор за рушењето на споменикот на Цар Душан. Тој го условуваше Заев за мешање директни експерти од надвор за решавање на судски процеси како „Алфа“. Тој како и сите останати пратеници од Вреди не се чувствуваат комотно кога се пее македонската химна. За нас не е проблем што Гаши е Албанец. Не, Гаши е обичен необалист. Во која било европска држава оваа партија ќе беше прогласена за антидржавен елемент. Сега на овие партии им ја даваме втората најклучна позиција во власта – собраниски спикер. Ја заменивме Тиранската платформа со Косовска платформа. Ахмети одеше кај Еди Рама, Гаши ќе оди кај Албин Курти на Косово да потпише дека Македонија е трета албанска држава. Во новата влада ќе се обединат неоврховизмот и необализмот.На ова Коџаџику, ја праша Мојсовска на што мислела кога рекла дека на Вреди им пречи македонската химна.Збор зеде Иванка Василевска од ВМРО-ДПМНЕ:

– Мојсовска на свои 24 години ја уништуваше куќата на Христо Узунов и во Шарената револуција го донесе на власт Зоран Заев и целиот македонски народ го плаќа цехот за политиките на Левица. Се сеќавате како завршија Јакобинците. Таму сте тргнале со овој памет. Имавте шанса да се покажете. Многу сакате црни вреќи со евра. Овде не бираме Македонци, Албанци или други етнички заедници. Овде спроведуваме коалициски договор со кој ВМРО-ДПМНЕ ќе ги оствари ветувањата пред македонските граѓани.

    

Најново

БОМБА НА МИЦКОВСКИ: На заклетвата и во странство ќе го користам уставното име а бугарскиот диктат не го прифаќам

Sase Ivanovski

Несреќа на патот кај Богданци: еден тешко повреден

Sase Ivanovski

ХЕРА: Во Тетово ќе разговараме за важноста на образованието за благосостојбата и менталното здравје на младите

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски со партиска делегација на средба со Стефани Руст од НДИ – продолжува успешната соработка

Sase Ivanovski

Се одржа вториот Национален рурален парламент за развој на руралните средини

Sase Ivanovski

Мицкоски на средба со амбасадорот на УНДП, Григоријан: Констатирана континуираната поддршка и можност за уште повеќе заеднички проекти со владата на ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со полскиот амбасадор Кшиштоф Гжелчик

Sase Ivanovski

Димитров: Во еден ден бев нарекуван предавник, добивав закани, а за други бев херој

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со унгарскиот амбасадор, Андраш Клајн

Sase Ivanovski

Реакција: Платформата за родова еднаквост бара да престане праксата на правосудството на погрешното третирање на семејното насилство

Sase Ivanovski

Работна средба на претседателот на Уставниот суд д-р Костадиновски и италијанскиот амбасадор Силвестри

Sase Ivanovski

Мицкоски: Ги уверувам граѓаните дека ќе ја вратиме и поефтиниме струјата ако се покачи согласно одлуката на претходната влада

Sase Ivanovski

(Видео) Разорен земјотрес го погоди Иран, има загинати и повредени

Sase Ivanovski

АА: Стоилковиќ да го признае Косово, геноцидот во Сребреница и да се огради од Путин и Вучиќ, пред гласањето на Владата

Sase Ivanovski

Украинците се степале во соблекувалната по поразот од Романија

Sase Ivanovski

ДОШЛО ЈЕ ВРЕМЕ ЌОРЌЕ, У ЗАТВОР ЌЕ ДА СЕ ИДЕ КАО ШТО СЕ САД У КАФАНУ ИДЕ! Мицкоски: Борбата против корупцијата ќе биде приоритет, уште првите денови ќе имам состанок со министерот за внатрешни работи, ќе има одговорност

Sase Ivanovski

Мицкоски: Во првите работни денови од владата ќе има огромна странска инвестиција во енергетиката од 450 милиони евра

Sase Ivanovski

Мицкоски: Наследуваме состојби кои се катастрофални, нема да имаме меден месец, ќе работиме за брзи резултати

Sase Ivanovski

Медведев ѝ се закани на Украина:„Прифатете го предлогот за мир или ќе биде полошо“

Sase Ivanovski

Мицкоски: Македонија е мојата татковина, Уставот и законите ќе ги почитуваме сите

Sase Ivanovski

Ветувањата за употреба на камерите празни, засега за возачите нема казни

Sase Ivanovski

Спасовски: Предлогот за новата Влада е без план во економијата и стратешките цели

Sase Ivanovski

Марк Руте ќе биде новиот генерален секретар на НАТО

Sase Ivanovski

НЕВЕРОЈАТНО: ВО КЕНИЈА ИМА БАЛКАНСКИ РЕСТОРАН

Sase Ivanovski

Мицкоски му порача на Нимиц: „Јас живеам во реалноста“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Мицкоски за реакциите за Стоиљковиќ: Секој член на оваа влада мора да има промакедонски позиции

Sase Ivanovski

Петровска: Се сметаше дека со оставката на Заев проблемот ќе биде надминат, но очигледно е донесена погрешна одлука

Sase Ivanovski

Петровска: Ова е историски еден од најголемите порази со кои СДСМ се соочил

Sase Ivanovski

Тргнала да си оди со такси, не стигнала дома: Се трага по 45-годишна жена од Свети Николе!

Sase Ivanovski

Сопружници од Ресен се загинатите во несреќата на Галичица

Sase Ivanovski

Велешанец прегазен од сопственото возило!

Sase Ivanovski

НСДП: Мицкоски предлага состав на Влада со кадри на Груевски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ФАУЧИ: ТРАМП МЕ ПРАША ЗОШТО МОРА ДА ЗЕМЕ ВАКЦИНА ЗА ГРИП КОГА НЕМА ГРИП?!

Sase Ivanovski

СРПСКА АНАЛИТИЧАРКА СО КОЛУМНА ЗА АЛБАНЦИТЕ ГИ КРЕНА СРБИТЕ НА НОЗЕ

Sase Ivanovski

Спасовски: Каде има големи ветувањата, одете со мала торба – предлогот за Влада е без план

Sase Ivanovski

Деспотовски: СДСМ ќе се врати на вредностите и традициите од АСНОМ

Sase Ivanovski

Мицкоски го поднесе предлог-составот на идната влада

Sase Ivanovski

Милошоски: СДСМ и ДУИ оставија буџет со критично ниско ниво

Sase Ivanovski

Жената од Кратово убила во самоодбрана, не со умисла – реагираат од Платформата за родова еднаквост

Sase Ivanovski

Четирицикл излетал надвор од пат, тешко повредени две лица од тетовско

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОПКРУЖЕН СО ОКОЛУ 10 БОДИГАРДИ НА БИА, СИНОТ НА ВУЧИЌ, ДАНИЛО, САКАШЕ ДА СЕ ТЕПА СО АНГЛИСКИ НАВИВАЧИ, БОДИГАРДИТЕ НЕ МУ ДОЗВОЛИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: ЖАЛ МИ Е ДА ЈА ГЛЕДАМ ВАКА НЕКОГАШ ГОЛЕМАТА СДСМ КЛЕКНАТА НА КОЛЕНА ВО РАСПАД, НО НЕ МИ ПАЃА НА ПАМЕТ ДА СЕ ВМЕШАН ВО ИЗБОРОТ ЗА НОВ ЛИДЕР

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: РЕСОРИТЕ ШТО ГИ ДОБИ ВЛЕН НЕ СЕ ДАДЕНИ, ТУКУ СЕ СПОДЕЛЕНИ, ОВА Е ЗАЕДНИЧКА ДРЖАВА НА СИТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ ДО СОПАРТИЈЦИТЕ: ОДЛУЧЕТЕ СЕ ДАЛИ ЌЕ ТЕРАТЕ ПРИВАТЕН БИЗНИС ИЛИ ЌЕ МУ СЛУЖИТЕ НА НАРОДОТ, НЕ МОЖЕ И ДВЕТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ ИМ СЕ ЗАКАНИ НА СОПАРТИЈЦИТЕ: АКО ЗАБЕГАТЕ, ВЕДНАШ ЌЕ ВЕ СМЕНАМ БЕЗ ОКО ДА МИ ТРЕПНЕ, И ЌЕ ОДГОВАРАТЕ, НЕ СМЕЕТЕ ДА ГО РАЗОЧАРАТЕ НАРОДОТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Александар Бајдевски, кандидат за претседател на СДСМ: Да го вратиме достоинството на СДСМ!

Sase Ivanovski

ГОЛДЕН АРТ: Комплексот Треска во општина Центар, на само една прошетка од омилените ресторани, кафулиња, супермаркети, градскиот парк и омилените театри. На 5 минути од секаде

Sase Ivanovski

Поместуваме граници и одиме нагоре 🏗 Предизвик тежок 2300м³ за тимот на Голден Арт

Sase Ivanovski

Герасимовски: Учениците до 10 години може да бидат згрижени во градинките во Општина Центар и за летниот распуст

Sase Ivanovski

Скопјанка со електричен тротинет се судри со мотоцикл, тешко е повредена

Sase Ivanovski

НА 89 години почина Стојан Андов – Првиот претседател на Собранието на независна Македонија

Sase Ivanovski

Давитковски: Уставен со времена мерка може да го стопира законот за локална самоуправа и да инсистира на избори

Sase Ivanovski

Атанас Костовски: Трифун Костовски и Слободан Вујчиќ-Брацо го обезбедија преносот за историскиот меч Словенија-Македонија

Sase Ivanovski

Атанас Костовски: Јас на оваа ЕП ќе навивам за Украина

Sase Ivanovski

Атанас Костовски: Требаше да се поведе иницијатива за примирје меѓу Русија и Украина за време на ЕП

Sase Ivanovski

ОТВОРЕН Е КОНКУРСОТ ЗА НАГРАДАТА ЗА НАЈДОБАР ПРЕВОД „ДРАГИ“ 2024

Sase Ivanovski

Sun Solution: Фотоволтаичен систем за само 4200 евра

Sase Ivanovski

ФОТО НА ДЕНОТ: СВЕТУЛКИ НА ВОДНО

Sase Ivanovski

Ле Пен: Преговорите со Русија се клучни за решавање на конфликтот во Украина

Sase Ivanovski

Руски воени бродови испловија од Хавана

Sase Ivanovski

Електронско пријавување за упис во средно образование од 20 до 25 јуни

Sase Ivanovski

Мецола: Евроизборите покажаа дека проевропските сили може да продолжат да соработуваат

Sase Ivanovski

Харис: Нема да бидат донесени одлуки на вечерашниот самит на лидерите на ЕУ

Sase Ivanovski

ИЗРАЕЛ ИМА 90 НУКЛЕАРНИ БОЕВИ ГЛАВИ! На нив троши милијарда долари годишно и се заканува дека ќе ги искористи

Sase Ivanovski

КАКОВ ДЕДО ТАКОВ ТАТКО ТАКОВ СИН

Sase Ivanovski

Шест години од Преспанскиот договор, кои се обврските што останаа неисполнети

Sase Ivanovski

Средба на турскиот министер за надворешни работи, Фидан и Путин во Москва

Sase Ivanovski

СЛАВЕСКИ ЗА ПОФАЛБАТА ОД НАТО ДЕКА СМЕ ПОТРОШИЛЕ НАД 2% ОД БДП ЗА ВОЕН БУЏЕТ: “Ем сиромав, ем се дигнал до небо”

Sase Ivanovski

Граѓаните ѓубрето го фрлаат до контејнерите – „Комунална хигиена“ најавува казни

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Потпорниот ѕид кој се урна, со себе ја одвлече и одговорноста

Sase Ivanovski

За проблемите на ЛГБТИ-заедницата во пресрет на Парадата на гордоста в сабота

Sase Ivanovski

Харис најави нова помош за Украина од 1,5 милијарди долари

Sase Ivanovski

(Видео) Лазарова Трајковска: Академијата за обука на судии неколкупати потфрли при изборот на кандидатите, така се руши угледот на судството

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Како ЕУ и САД „изгореа“ 1,3 милиони евра во Идризово

Sase Ivanovski

Тешко до работа преку Отворен Балкан

Sase Ivanovski

Топлотен бран во Саудиска Арабија, во Мека измерени 51,8 степени, расте бројот на смртни случаи

Sase Ivanovski

Две третини од Украинците сметаат дека Зеленски треба да остане на функцијата претседател

Sase Ivanovski

Путин продолжи со кадровските промени во рускиот воен врв

Sase Ivanovski

Брисел го демантира Бислими дека Борел ќе препорача укинување на санкциите на ЕУ кон Косово

Sase Ivanovski

Кремљ: Изјавата на Столтенберг за нуклеарното оружје е уште една ескалација на тензиите

Sase Ivanovski
Вчитувам....