13.8 C
Скопје
30/03/2023 12:40
МАКТЕЛ

   

ЦРНО МОРЕ ЌЕ ГО ГЛЕДАМЕ САМО НА РАЗГЛЕДНИЦА? Бугарија испишува „црна листа“, а во неa македонски новинари, политичари, професори

    

Постои бугарска „црна листа“ на која се наоѓаат имиња и презимиња од Македонија. Новинари, професори, политичари од Македонија, за кои Бугарија смета дека работат против бугарските интереси, нема да можат да стапнат на бугарска територија, вели аналитичарот Синиша Пекевски.

 

  

„Бидете сигурни дека ќе бидат активирани сите европски механизми, така што ќе може да се заврши оваа анти-бугарска омраза и хистерија”. Ова во вторникот го изјави бугарскиот претседател Румен Радев како реакција на инцидентот што се случи во Охрид во кој беше истепан секретарот на бугарскиот културен центар „Цар Борис“ Кристијан Пендиков. Официјална Софија со нетрпение го чекаше новиот ден за да ни се закани со ново спуштање на рампата и со нова блокада на патот на Македонија кон зачленување во европското семејство, а беше повлечен и бугарскиот амбасадор од Скопје.

 

Ваквите потези, несомнено, можат да се сметаат за искористување на дел од европските механизми што ги најави бугарскиот претседател, но тоа што во моментов најмногу ја интересира македонската јавност е што сѐ се подготвени соседите да направат и што уште можат да сторат за да ни наштетат во процесот на преговори со ЕУ?! Дали навистина постои бугарска „црна листа“ за македонски новинари, политичари и професори на кои ќе им биде забранет влезот во Бугарија оти „работат против бугарските интереси“?

„Новинари, људи, незнани и знани“ Политичкиот аналитичар Синиша Пекевски во разговор за Плусинфо вели дека дефинитивно постои бугарската „црна листа“ и дека ние допрва ќе се соочиме со бугарската суровост.

  

– Вазалската политика на нашите неспособни политичари си го зема данокот. Постојано ја веднат главата, никогаш немаат став, секогаш се правдаат и на крајот, кога некој ќе намириса дека може да оди до крај, тогаш тој без проблем оди до крај. И ова беше нормален редослед на бугарските барања. Во ниеден момент не покажавме јасен став до каде може да се оди, туку постојано им попуштавме на соседите. Јас веќе наслушнав, па имам целосно право да верувам дека постои бугарска „црна листа“ на која се наоѓаат имиња и презимиња од Македонија. Новинари, професори, политичари од Македонија, за кои Бугарија смета дека работат против бугарските интереси, нема да можат да стапнат на бугарска територија. На проблемите им нема крај.

    

Прво, ова е еден силен притисок за да се внесат Бугарите во македонскиот Устав, а кога ќе се случи тоа, тогаш ќе ни испорачаат нови барања – ќе бараат раководни позиции, поголеми права и сл. Инфилтрирањето преку маргинални типови како лидерот на ГДУ и истепаниот охриѓанец Кристијан Пендиков, кои, всушност, се тотално нереализирани личности, ќе го има сѐ почесто и почесто, оти луѓето го прават тоа од економски причини, а не од љубов кон Бугарија – посочува Пекевски. Тој вели дека големо изненадување претставува молкот од европската заедница.

 

– Изненаден сум од молкот на Европа за сето она што ни го приредува Бугарија. Но, веројатно и тука постои некаков договор во стилот: „решете си го вие билатералниот проблем, па подоцна ние ќе се вклучиме“. Како и да е, за нас сега веќе е премногу доцна за решение. Кога ние толку долго време ја ведневме главата и дававме, дававме и само дававме, сега веќе се соочуваме со некој кој е навикнат само да зема, зема и само да зема. Сѐ додека немаме национална стратегија и сѐ додека не ги исцртаме црвените линии, сѐ до тогаш нема да можеме да знаеме кои се следните чекори – објаснува Пекевски.

Провидни, жални и смешни

Политичкиот аналитичар Благојче Атанасоски смета дека сите механизми се во игра, вклучително и ставање ново вето, но како што објаснува, таквиот потег на Бугарите би претставувал минирање на т.н. француски предлог, кој беше поддржан од целата Европска Унија, но и од високата надворешана американска дипломатија.

– Уште тогаш велев дека Бугарија за ветото ќе плати висока политичка цена, бидејќи беше вето на практика на американските интереси на Балканот, а во корист на руските. И ете, денеска Хрватска стана членка на шенген и евро-зоната, а Бугарија која 6 години пред Хрватска влезе во Унијата, не ја пуштија во шенген слободниот простор поради „неисполнети” критериуми. Односно, Бугарија доби вето од Холандија и од Австрија. Политичката криза и петтите парламентарни избори по ред напролет кои треба да се одржат во Бугарија се исто така „американски подарок” за ветото, но тоа ретко кој има интелектуален капацитет и свест да го сфати, исто како што беше тешката финансиска криза во Грција после ветото во Букурешт од Дора Бакојани и Костас Караманлис кон Џорџ Буш помладиот.

Американците секогаш го наплаќаат долгот, Бугарите сега го плаќаат на рати, несвесно, а со овие „политики” изгледа ќе го мултиплицираат својот долг кон Американците. Непоимливо е земја-членка на НАТО и ЕУ, во очите на Американците да игра за руските интереси, особено смешна земја како Бугарија. Затоа сметам дека ново вето ќе биде многу тешко да стават во моментов, но не ја исклучувам и таа можност, бидејќи одамна нема грам разум во политиката на Бугарија кон Македонија и нејзината евроинтеграција – објаснува Атанасоски за Плусинфо.

   

Најново

Кластер од интернет терористи се виновни за бомбите – МВР се уште не ги апси, но ги следи и трага по нивните мотиви

Sase Ivanovski

ФОТО НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

БРУКА: Скопска апелација ја одложи јавната седница за „Титаник 2“ за 13 април, гонењето на Мијалков дотогаш застарува

Sase Ivanovski

Фон дер Лајен: За односите меѓу ЕУ и Кина одлучувачки ќе биде ставот на Пекинг за војната во Украина

Sase Ivanovski

Јанчева: ВМРО-ДПМНЕ и Арсовска да ја отстапат реконструкцијата на Универзална сала на Владата

Sase Ivanovski

Арсовска: Како градоначалник ниту можам ниту сакам да ја донесам одлуката за отстапување на Универзалната сала на Владата

Sase Ivanovski

Коморскиот инвестициски форум на Западен Балкан го прогласи „Алкалоид“ за водечки инвеститор во регионот

Sase Ivanovski

Јовески за случајот со шестгодишната Јана: Го немаме извештајот од обдукцијата, се уште обезбедуваме докази

Sase Ivanovski

Поради проблеми со срцето, папата Франциск хоспитализиран во Рим, откажани состаноците за утре

Sase Ivanovski

Условна казна затвор од две години за Зоранчо Митровски за случајот Империја, треба да плати и отштета од 1,5 милиони евра во Буџетот

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДВЕ РАБОТИ ГО НАПРАВИЛЕ СТАЛИН МОНСТРУМ СПОСОБЕН ДА НАРЕДИ УБИСТВО НА 20 МИЛИОНИ РУСИ: ПРЕДАВСТВОТО НА СВОЈОТ ИДОЛ МАЛИНОВСКИ И СМРТТА НА ПРВАТА СОПРУГА

Sase Ivanovski

Претседателите Пендаровски и Ван дер Белен се обратија на Македонско-австрискиот економски форум

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАКОВ САТРАП: ВО ПОСЛЕДНИОТ ГОВОР НА СТАЛИН ВО ПАРЛАМЕНТОТ НА СССР, ДИКТАТОРОТ СЕ ПОФАЛИЛ СО ЛИКВИДАЦИИТЕ НА БОГАТИТЕ И НЕПОДОБНИТЕ??!

Sase Ivanovski

Сенатот гласаше за укинување на правото на Белата куќа да одлучува за војна или мир

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПАНДЕВ ЗА ПРЕСТОЈОТ ВО НАПОЛИ: ФУДБАЛЕРИТЕ СЕ КАКО БОГОВИ ВО ГРАДОТ, ТРИ ГОДИНИ НЕ СУМ ПЛАТИЛ СМЕТКА ВО РЕСТОРАН, ЕДНА БАБА КОМШИКА СЕКОЕ САБАЈЛЕ НИ НОСЕШЕ ПОЈАДОК

Sase Ivanovski

ГЕРИЛА АКЦИЈА НА СДСМ ПРИЛЕП: Лихварски сакате да го задолжите Прилеп!

Sase Ivanovski

ДИМЧЕ АПАСИЕВ: НАЈЛОШ ПРОГНОЗЕР НА СИТЕ ВРЕМИЊА

Sase Ivanovski

НИКОЛОВСКИ: Денес го објавуваме јавниот оглас за практиканти и за истиот први ги запознав едни од најдобрите студенти на земјоделскиот, шумарскиот и ветеринарниот факултет

Sase Ivanovski

НАЈДОБАР МИНИСТЕР ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ ДОСЕГА: Во мандатот на Спасовски четири покачувања на плата и пет бонус плати исплатени на вработените во МВР

Sase Ivanovski

ШОКАНТЕН ПОСТ НА ЛИДЕРОТ НА МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ, ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: АКО САКААТ МУСЛИМАНСКИТЕ ДЕВОЈКИ ДА НОСАТ ШАМИИ ВО ШКОЛО ДА ОДАТ ВО ИРАН ИЛИ САУДИСКА АРАБИЈА?!?!

Sase Ivanovski

ЌЕ СЕ ИЗВИНИ ЛИ МИЦКОВСКИ ЗА ТОА ШТО ГО ПЛАШЕШЕ НАРОДОТ ДЕКА ЌЕ БИДЕМЕ НА СВЕЌИ ПОД ДЕБЕЛИ ЈОРГАНИ?!

Sase Ivanovski

Откако стана дел од бразилската NC Групација, Галеника забележа значителен деловен раст и меѓународна експанзија

Sase Ivanovski

ФЕИТ отвори ФабЛаб за студентите

Sase Ivanovski

ДУИ категорично ги демантира лажните вести на Алсат и Фокус дека сме преговарале со Груевски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ШЕФОТ НА ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: СИТЕ ОШТЕТЕНИ ОД ЛАЈОНЕС ДА ДОЈДАТ И ДА ПРИЈАВАТ КАЈ НАС

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АДВОКАТКА ПИВОВАРОВА: ОШТЕТЕНИТЕ ОД ПИРАМИДАТА ЛАЈОНЕС МОЖЕ ДА СИ ГИ ПОВРАТАТ ПАРИТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ГРАЃАНИ СВЕДОЧАТ КАКО ИЗГУБИЛЕ СТАНОВИ ВО ИЗМАМАТА ЛАЈОНЕС

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СЕ СТЕГА ОБРАЧОТ ОКОЛУ БАНДАТА НА ЗОРАН ВИТАНОВ: СУДОТ ВЕЌЕ ДОНЕСЕ ДВЕ ПРЕСУДИ ВО КОРИСТ НА ИЗМАМЕНИ ОД ПИРАМИДАТА ЛАЈОНЕС

Sase Ivanovski

Не е унапреден судијата Енвер Беџети кој го „чуваше“ во фиока предметот за Мијалков

Sase Ivanovski

Костовски: Секој храбар политичар мора да гледа во иднината барем 10 години нанапред

Sase Ivanovski

Тамара и Јана не почиваат мирно, правдата треба да биде задоволена, порачаа скопјани

Sase Ivanovski

Владата одлучи да донира хеликоптери на Украина

Sase Ivanovski

Уставен суд екстремно им ги зголемил платите на функционерите?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПО ПАУЗА ОД 2 МЕСЕЦА ПОРАДИ ЗДРАВСТВЕНИ ПРОБЛЕМИ, ЈАКИМОВСКИ СЕ ВРАТИ ВО ЈАВНОСТ

Sase Ivanovski

Маричиќ: Продобивки од ЕУ, а не политизација – тоа го бараат граѓаните од сите политичари и сите партии

Sase Ivanovski

Снимки со дрон од протестот за Јана, граѓаните бараат оставки

Sase Ivanovski

Зеленски тврди дека една западна држава донирала противвоздушен систем кој не функционира

Sase Ivanovski

Ѓоргиевска се дружеше со првата дама на Австрија

Sase Ivanovski

ОСМАНИ: Лансираме нова платформа – Западен Балкан КВАД 100% усогласеност со надворешната политика на ЕУ

Sase Ivanovski

Спасовски на трибина на Факултетот за безбедност: Со низа законски механизми до поквалитетно извршување на полициската работа

Sase Ivanovski

Победи младата мајка Филимена, која ја избркаа од работа додека беше на породилно и ѝ ги бараа парите назад

Sase Ivanovski

Ќе се бираат над 30 нови судии во 13 основни судови

Sase Ivanovski

ИН ВИТРО ЛЕКАРИТЕ ЛАЈК ДИС: Жените во ЕУ сѐ покасно го раѓаат првото дете

Sase Ivanovski

Димитриеска Кочоска: Кога СДСМ е на власт резултатите во економијата се поразителни, ниту нивните „мерки“ не помагаат

Sase Ivanovski

Синот на Џафери и другите сопруги и ќерки ги добија дипломите – медиумите не беа поканети

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОВАА ЗЕЛКА БИЛА АМБАСАДОР ВО БРАЗИЛ – БОЦЕВСКИ: ЧЛЕНСТВОТО ВО НАТО НЕ ЈА ЗГОЛЕМИ БЕЗБЕДНОСТА НА ДРЖАВАТА

Sase Ivanovski

Димитриеска Кочоска: Власта не се бори против сивата економија, ДДВ-то не се собира според планираното, со буџетот направија вештачка слика која не може да се реализира

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВРЕМЕ БЕШЕ НЕКОЈ ДА СЕ СЕТИ: ИЗМИСЛИЈА ЖЕНСКИ ЧЕВЛИ НА КОИ МОЖЕ ДА СЕ СТАВААТ РАЗНИ ГОЛЕМИНИ И ФОРМИ НА ШТИКЛА

Sase Ivanovski

Претрес во кумановско, пронајдена дрога

Sase Ivanovski

НАРОДОТ СЕ КРЕНА НА НОЗЕ И ПОБЕДИ: Постигнат е договор во Израел, одложена е судската реформа

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ УСПЕА ДА ПРОМАШИ И НА ТЕМАТА СТРУЈА, ЗНАЧИ ЧОВЕКОТ Е ТАБУЛА РАЗА!

Sase Ivanovski

АНАЛИЗА: Увоз на работна сила – “меч со две острици”

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КУРТОНИТЕ СЕ СКАРАА ЗА ДРАЖА МИХАЈЛОВИЌ

Sase Ivanovski

Министерот за правда Кренар Лога и министерката за правда на Австрија, Алма Задиќ потпишаа заедничка изјава за зајакнување на соработката во делот на реформите во правосудството

Sase Ivanovski

Годишнина на македонската Агенција за разузнавање, претседателот Пендаровски беше запознат со хибридните закани

Sase Ivanovski

Северина е виновна за навреда на социјален работник, може да оди и во затвор

Sase Ivanovski

Лукаревска: Растот на платите и пензиите доказ дека имаме реални и остварливи решенија за граѓаните

Sase Ivanovski

Екс пратеник на ХДЗ виновен за силување, оди 2.5 години во затвор

Sase Ivanovski

Португалија на шест месеци се откажува од наплатата на ДДВ на основните прехранбени производи

Sase Ivanovski

НА БАРАЊЕ НА ОПШТИНА ТЕТОВО ОДРЖАН СОСТАНОК СО АГЕНЦИЈА ЗА ХРАНА И ВЕТЕРИНАРСТВО ЗА РЕШАВАЊЕ НА ПРОБЛЕМОТ СО БЕЗДОМНИТЕ КУЧИЊА

Sase Ivanovski

ЉУБЧО РАСПАЛИ: ТВ Алфа како медиум на Врадарскиот четнички корпус тргна во пресметка со мене, не им се уплашив во 90-тите нема да им се плашам и сега!

Sase Ivanovski

Лога: Приоритет над приоритетите е вметнувањето на помалите заедници во Преамбулата на Уставот

Sase Ivanovski

Пендаровски: Условите на Бугарија не беа очекувани, ЕУ не смее да дозволи блокада поради историски прашања

Sase Ivanovski

Од 140-та владина седница: меморандуми за разбирање со цел олеснувања и забрзувања на протокот на луѓе и стоки меѓу Северна Македонија и Србија; утврден е предлог текст на нов Закон за Академијата за судии и јавни обвинители; одлуката за основање Национална установа Центар за култура на турската заедница во Република Северна Македонија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БАТХЕД ОД АЛФА ДО БИВИС ОД ЛИДЕР: ЗЛАТЕВ ОТСЕКОГАШ ГО ИНТЕРЕСИРАЛЕ ПАРИТЕ

Sase Ivanovski

Американците објавија импресивни податоци: Русите произведуваат повеќе тенкови отколку целиот свет заедно

Sase Ivanovski

Германските власти: Треба да почнат подготовките за обнова на Украина

Sase Ivanovski

Британско разузнавање: Русите имаат тешки загуби во тенкови, дисциплината во нивниот корпус се распадна

Sase Ivanovski

Стоилковски: Груби манипулира за дивоградба од преку 160 м² без одобрение!

Sase Ivanovski

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Sase Ivanovski

Со години ја чувал ќерката (8) во када во стан, а криел дека тој е таткото

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРОТ СЕ ПОШЕГУВА НА СМЕТКА НА БЕКТЕШИ: КАКО МАЛ ИГРАЛ ФУДБАЛ ЗА ВЛАЗЕРИМИ ОД КИЧЕВО, СЕГА ШУТИРА ВО КАНЦЕЛАРИЈА КАЈ ГРУБИ

Sase Ivanovski

Ковачевски не исклучи дека освен Преамбулата можни се и други промени на Уставот

Sase Ivanovski

ГИ ИЗЛАЖАЛЕ СОПРУГИТЕ НА РУСКИТЕ ВОЈНИЦИ: УКРАИНСКИ ХАКЕРИ НА МНОГУ ИНТЕРЕСЕН НАЧИН УСПЕАЛЕ ДА ГИ ДОЗНААТ ИМИЊАТА НА СИТЕ ЧЛЕНОВИ НА РУСКА ЕДИНИЦА СПЕЦИЈАЛЦИ КОЈА УБИЛА ЦИВИЛИ

Sase Ivanovski

Ковачевски – Столтенберг: Обединети и силни заедно во НАТО, Северна Македонија е фактор на стабилност

Sase Ivanovski

ЛЕВИЦА: РОМИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА СЕ ЖРТВА НА РАСИЗАМ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА ТРАЈАНОВ: ГРУЕВСКИ МИ СЕ НАЛУТИ ШТО НЕ ГЛАСАВ ЗА АМНЕСТИЈА ЗА ХАШКИТЕ СЛУЧАИ

Sase Ivanovski

Сведоштво на Пеце Суперхикс: Син ми беше нападат во Капиштец од деца додека играше кошарка, деликвентите ѝ се познати на полицијата

Sase Ivanovski

Увозот на работници повеќе не е решение, ретерираат од Влада

Sase Ivanovski

Таткото на Јана: Можеби Господ ја зеде Јана за да се промени нешто за другите дечиња

Sase Ivanovski

Leave a Comment