-0.2 C
Скопје
01/02/2023 00:18
МАКТЕЛ

   

Јадранка КОСТОВА: Сите се наши, и ајдуците и паразитите!

     

Секоја влада во првите година-две беше колку-толку пристојна. Потоа постепено се опиваше од моќта. И стигнуваа до фазата кога идеја водилка им беше „само небото ни е лимит“. Тоа за груевци беше 2011 или петтата година во власт. Во таков филм ми наликуваат сега и сдсмовците. А и 2022 им е петта година владеење. – Пишува: Јадранка КОСТОВА

  

2022 = 2011: Во изминативе три децении, секоја влада во првите година-две беше колку-толку пристојна. Нѐ занимаваше со откритија за претходниците, кои, по правило, аздисувале. А, и колку-толку, го есапеше гласот на јавноста. Потоа постепено се опиваше од моќта. Забушаваше, ама и се правеше на Тошо за ајдуците од своите редови. Го јадеа стапот главно „ситната боранија“ и по некој „душман“. И лека-полека стигнуваа до фазата, кога идеја водилка им беше „само небото ни е лимит“. Тоа за груевци беше 2011, или петтата година од заседнувањето во владините одаи. Во таков филм ми наликуваат сега и сдсмовците. А и 2022 им е петта година владеење. Скандали се нижат во низа, а нив не им чуе. Дрско и безобразно си ги поделија со партнерот ДУИ обвинителските позиции. Но, си имаат и тие свои „курири“ ко Груевски, надлежни да ги релативизираат „палавостите“, како што, пак, во време на Бучковски сдсмовците си направија новинарска „фабрика“. Да, веќе се знае кој е сега во улогата на Протуѓер. За ваквите „курири“ и „фабриканти“, инаку, секогаш опозицијата е виновна за сѐ, без оглед дали владата ја ситни петтата или десеттата година власт и моќ. Арно ама, не знам дали се малку во збунка што американската амбасадорка Анџела Агелер јавно порача дека постојано слушаат и читаат за корупциски афери, па потврди дека борбата против корупцијата ќе ја направи приоритет на Амбасадата на САД. Тонч! Ај сега отворете војна против Калето!? Или можеби си мислат дека Агелер и екипата потпаднале под влијание на опозицијата! Иако, рака на срце, не сум уверена дека Вашингтон и Брисел ќе бидат згрозени доколку двотретинското мнозинство за измена на Уставот се обезбеди со коруптивни шеми. Како што беше и за Преспанскиот дил. Оти, геслото е – Во Европа по секоја цена!

 

Четврток 17/11/2021- МИЦКО И ГРУЈО!? Двете македонски партии имаат уиграна шема за оцрнување на лидерот на противничкиот табор. Откако тој ќе замине, наследникот го верглаат како продолжена рака на претходникот. По некоја година доаѓа крешчендото – актуелниот се прогласува за најголемо зло. Еве, веќе официјално вмровците го прогласија Ковачевски за полош од Заев, барем за преговорите со Бугарија. А на мисла сум дека и за сдсмовците, кај да е, Мицкоски ќе им биде пострашен од Груевски. Се сеќавам „фабрикантите“, фанови на Бихаќка, како го промовираа министерот Груевски како техноменаџер, море човек на годината наспроти „бугарашот Георгиевски“. Е кога стана лидер, удрија по него со сите сили. За разлика од нив, Љубчо не ги менува лесно ставовите за Бугарија, ама на дотичниве сега не им пречат, оти народњаците се дел од владината коалиција. Ем сега сдсмовците се приближија до таквите тези, иако се покриваат со мантрата „само за да влеземе во ЕУ“. Вмровците, пак, кои ги поддржуваа со срце и душа „бугарашките“ тези порано, сега, демек, гинат за НОБ и партизаните. Како тргнало, доволно е Груевски да пушти абер од Будимпешта дека треба да се прифатат уставните промени и сдсмовските „курири“ веднаш да му натнат европско руво. Аналогно на тоа, Мицкоски ќе го почестат со ореол на најштетниот лидер.

  

Петок 18/11/2021 – КАБЕЛОТ И ПЕНКАЛОТО Се сеќавате на мега полициските акции на груевци, кога се апсеа по дваесетина и повеќе луѓе, како онаа за патарините или „Змиско око“. Така со квантитетот го надоместуваа квалитетот, а квалитет би бил некоја крупна ѕверка од власта. Е актуелнава власт нема такви масовки, ама нема секогаш и квалитет. Со пасошите за белосветските мафиози нафркаа фаци од долни ешалони. Но, кога ќе се сетам дека и за пожарот во тетовската ковид-болница обвинети се сал директори, а, нели, беше прогласен за виновен и продолжниот кабел, нема да изненади и за државјанството на контроверзниот Украинец, покрај некој вработен во АНБ, да биде кабает и пенкалото и штембилот со кој е потврдена подобноста на Онишченко.

    

Сабота 18/11/2021 – ЕВРОПА И ДИРЕКТОРИ Кога министерот за информатичко општество и администрација, Адмирим Алити најави дека ќе има намалување на бројот на директори и членови на управни одбори, ама реорганизацијата ќе почне од јануари 2024 година, бев во дилема зошто не веднаш! Но, штом разбрав дека во преговорите со Алијансата на Албанците уште се ценкаат за бројот на министерски позиции, ама на тезга се бараат и триесетина директорски места, си помислив дека тука лежи зајакот. Да укинеа сега бројни директорски позиции, со што ќе го одоброволеа новиот, во најава де, владин партнер? Се разбира, европската иднина е мотивот, не функции, ама грешни мисли ми надојдоа. Патем, во 2024, инаку изборна година, нека ги намалуваат директорските позиции новите… нормално, со ДУИ заедно!

Недела 20/11/2021 – ПАРАЗИТИ И КОНТРАПАРАЗИТИ Серијалот „Паразити“ доби контрасеријал или „Контрапаразити“. На вмровските објави за финансиските бенефити на фаци од актуелната власт, сдсмовците парираат со исти и слични наводи за вмровците. Што би се рекло „бију Турци, ал бију и наши“. Партијата на Мицкоски го прогласи Дарко Каевски за паразит, барајќи да објасни како на 30 години стекнал стан и 4 милиони денари на сметка со пратеничка, а претходно директорска плата. Татко му, пак, од 2018 добивал тендери од државата тешки над 315.000 евра. Следуваше вратка. На Ивица Томовски, кој ги објавува паразитскиве стории, партијата на Ковачевски му ја додели „титулата“ – паразит. Од два тендери од ЕЛЕМ ќарил околу 60.000 евра. Потоа Мицкоски го ставил на позиција управител на ЕЛЕМ турс во 2017 и само од плати зел над 30.000 евра. И така, двеве партии со серијалов ни потврдуваат, ем дека фини плати земаат кога имаат власт, ем тендерите им се ко подмачкани за „нашите“.

Понеделник 21/11/2021 – КЛАСИФИЦИРАНИ ФИНТИ Ма фино срочив на почетокот дека оваа 2022 за коалицијата СДСМ-ДУИ е фаза во која беше партнерството на ВМРО со ДУИ во 2011-та. Еве, ТВ Алфа објави дека владата не ги удостоила со одговор дали членовите на историската комисија се членови во управни и надзорни одбори. Поточно, итарпејовски владата се прогласила како ненадлежна. Но, она што особено ми го врати филмот беше инфото дека претходно од Министерството на Бујар Османи, на истото прашање возвратиле, се разбира дури по еден месец, дека тоа биле класифицирани информации. Еј, како се трошат народните пари се доверливи податоци? Така ние од владата на Груевски добивме ист финтаџиски одговор – дека како се делат парите на медиумите за владините кампањи било класифициран податок. Ете така тоа почнува, па прогресира… знаете во кој правец!

Вторник 22/11/2021 – ДАНИ И ЦАЦИ Судбина! Нели Славјанка Петровска за време на ланските локални избори објавуваше документи дека кандидатката за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, поседува бугарски пасош. Данела Арсовска демантираше, најавуваше и тужба за клевета, но не ја поднесе. Сега пратеникот Ковачки катадневно ја прозива Славјанка, или Цаци како што ја ословува премиерот Ковачевски, дека има непријавена хациенда со базен во Радишани. Прозваната, пак, рече дека се пласираат лаги, и таа најави тужба, но и ако има непријавен имот, ќе го подарела на ВМРО-ДПМНЕ. Опозицијата продолжи да објавува документи од Катастар, од Водовод… И ај сега пресудете – дали Дани и Цаци се во право, една од нив или… нешто трето, де! Што ли си мисли Анџела!?

 

Најново

МУАБЕТ НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Кралот Џорџ тврди дека бил 20 години пред сите и предвидува „Обединето македонско кралство“, Јанко му се смее, бара да му каже кои бројки ќе паднеле на лото, за да се опарел 🙂

Sase Ivanovski

Цепки видео: Колбасот на градоначалникот 🙂

Sase Ivanovski

Синоќа на @music.awards.ceremony , изведувајќи ја ,,Ти си мој’’, нашата Каролина го имаше еден од најспектакуларните настапи воопшто до сега видени во регионот

Sase Ivanovski

ОВИЕ ЛИ ДА ГИ ВРАТИМЕ НА ВЛАСТ: ПРАТЕНИЧКА НА ВМРО ДПМНЕ ГИ НАРЕЧЕ ЧЛЕНОВИТЕ НА СДСМ ИЗРОДИ!

Sase Ivanovski

Али Ахмети: Сите граѓани мора да ја предводат државата кон ЕУ

Sase Ivanovski

СДСМ: Шпицниот Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ги задолжуваат општините

Tamara Ivanovska

Приведен криминалец од Штип, осуден на 6 години и 4 месеци казна затвор

Tamara Ivanovska

Oсмани пред НАТО во својство на Претседавач со ОБСЕ

Tamara Ivanovska

Премиерот Ковачевски се сретна со претседателот на Алијанса на Албанците, Таравари

Tamara Ivanovska

Спасовски: Позитивните резултати во борбата со криминалот и корупцијата ја вратија довербата во полицијата

Tamara Ivanovska

Фокусирани кон членство во ЕУ и негување на добрососедските односи, со НАТО ја гарантираме сопствената и придонесуваме кон колективната безбедност, борбата со организираниот криминал и корупцијата остануваат наши приоритети

Tamara Ivanovska

Бесими: 2022 година ја завршивме со јавен долг на ниво од 57,1 %, намалување за 3,9 процентни поени

Tamara Ivanovska

Бектеши: Оваа година почнува изградбата на интерконекторот за гас со Грција, работиме на изградба на уште два со Србија и Косово

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Потпретседателот Муцунски ќе присуствува на молитвен појадок и ќе оствари низа работни средби во Вашингтон

Tamara Ivanovska

Произведени 19.942 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ

Tamara Ivanovska

Тренчевска: Раст на плати и пензии, поддршка за најранливите и оддржливи социјални услуги и сервиси ја обележаа 2022 година

Tamara Ivanovska

178 санкции за брзо возење

Tamara Ivanovska

Ковачевски: 100% ги покриваме потребите за електрична енергија за домаќинствата и за 20% се намалени сметките за малите потрошувачи

Tamara Ivanovska

ИНФОРМАЦИЈА ЗА ДОНАЦИЈА

Tamara Ivanovska

Стоилковски: Криминалот и корупцијата заштитен знак за Ковачевски и Ахмети, Македонија на Извештајот на Транспаренси во друштво со Суринам, Индија и Тунис

Tamara Ivanovska

Ковачевски: Минатата година инсталирани се обновливи извори на енергија од над 150 мегавати, што значи снабдување на 67.000 домаќинства

Tamara Ivanovska

Богоев: Сите државнички одлуки важни за иднина ги донесе СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и Левица одработуваат за туѓи интереси

Tamara Ivanovska

Маричиќ: За економскиот развој на државата неминовно мора да продолжиме со процесот на ЕУ

Tamara Ivanovska

Богоев: Локалните власти од ВМРО-ДПМНЕ ги поскапуваат услугите и со обврзници дополнително ги задолжуваат општините

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Ковачевски и Пендаровски да не ги кријат и јавно да кажат кои странски агентури влијаат на односите со Бугарија, и од каде се финансираат бугарските здруженија

Tamara Ivanovska

Битиќи: Одржливиот економски раст и развој е возможен само со структурни и системски промени, што оваа Влада ги спроведува

Tamara Ivanovska

Маричиќ: Реформите, политичкиот дијалог и користењето на европските фондови пресудни за процесот на преговори со ЕУ

Tamara Ivanovska

Фатен дилерот од Кичево кој избега од затворот во Шутка

Tamara Ivanovska

Државата нема никакви ингеренции во делот на јавниот превоз, вели Ковачевски

Tamara Ivanovska

Таравари пред средбата со Ковачевски: Доколку ги синхронизираме програмите ќе продолжиме во следната фаза преговори

Tamara Ivanovska

Да ги дочекаме Бугарите учтиво и студено

Tamara Ivanovska

Српскиот министер за надворешни работи навести можни санкции за Русија

Tamara Ivanovska

„Транспаренси Интернешнел“: Унгарија со најмногу корупција во јавниот сектор во цела ЕУ

Tamara Ivanovska

Анѓушев: Потребни се батериските системи, бидејќи ќе мора да ги извезуваме вишоците од фотоволтаици

Tamara Ivanovska

Чеченци силувале руска новинарка во Украина, а камерманот го претепале – руската НТВ формираше истражна комисија

Tamara Ivanovska

Германија: Пронашла двојничка на Инстаграм и ја убила за да ја лажира сопствената смрт

Tamara Ivanovska

Вашингтон ги повика Софија и Скопје да ја деескалираат реториката и да ги решат билатералните спорови

Tamara Ivanovska

Франција ќе испрати борбени авиони за потребите на Украина?

Tamara Ivanovska

Бендевска: КСЗД поднесе барање за поведување прекршочна постапка за министерство за правда и Тупанчески

Tamara Ivanovska

Селмани: Не е од стратешки интерес да отвориме нов фронт со Бугарија

Tamara Ivanovska

АКО БИДАТ „ФАТЕНИ“ СО АЛКОХОЛ ВО ЈАВНОСТ ИЛИ ВО КОСТИМ ЗА КАПЕЊЕ- КАЗНА ОД 150 ЕВРА: Хрватска ригорозна и за гласна музика на терасите

Tamara Ivanovska

„МИЛАНОВИЌ Е КАКО ОРБАН И ДОДИК“: Британски „Гардијан“ за хрватскиот претседател

Tamara Ivanovska

ШОЈГУ НАЈАВИ РЕФОРМА СО НОВИ 350.000 ВОЈНИЦИ Дали е ова мобилизацијата за која сите зборуваат?

Tamara Ivanovska

ПРОРУСКИ ПАРТИИ ВО БУГАРИЈА „ПЕЧАЛАТ“ ОД МАКЕДОНИЈА Говорот на омраза им го зголемува рејтингот

Tamara Ivanovska

НАПАД СО НОЖ НА МЕТРО СТАНИЦА Тројца избодени во Брисел

Tamara Ivanovska

Надал му честиташе на Ѓоковиќ: Неверојатно достигнување

Tamara Ivanovska

Франција и Австралија се договорија да произведуваат гранати од 155 милиметри за Украина

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Антикорупциска отвори истрага за набавките на мазут по истражувањето на КОД

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Димитров: Уставните измени да стапат во сила на денот кога Македонија ќе стане членка на ЕУ

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Предлог закон за Агенција за борба против тешките облици на организиран криминал и корупција

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Оризопроизводителите се закануваат со нови блокади

Tamara Ivanovska

АГЕЛЕР БРИШЕ АНТИСЕМИТСКИ ГРАФИТИ ВО КАРПОШ Средина ослободена од нетрпеливост и омраза

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Спасовски: Позитивните резултати во борбата со криминалот и корупцијата ја вратија довербата во полицијата Во рамки на дводневната конференција

Tamara Ivanovska

Али Ахмети: Новите генерации да ги преземаат обврските на овој век

Sase Ivanovski

БРЗ ВЛЕЗ ВО ЕУ СО ЗАМРЗНАТО ПРАВО НА ВЕТО Маричиќ вели дека идејата вреди да се разгледа

Sase Ivanovski

Николоски: Таравари за лична корист влегува во владата на СДСМ и ДУИ, уставни измени во овој парламентарен состав нема да се случат

Sase Ivanovski

Николоски со предлог до Владата: Поднесете иницијатива до грчката влада во која ќе побарате во родниот Кукуш да се изгради спомен куќа на Делчев

Sase Ivanovski

Од Годишната конференција: Вложивме во стандардот на граѓаните, економијата, европерспективите во 2022 година, отворени се нови можности за 2023 година

Sase Ivanovski

ЛЕСНО Е КОГА ИМАШ ИЗЛЕЗ НА МОРЕ, АЛБАНЦИТЕ ЌЕ СЕ ОМРСАТ ОД АРАПИТЕ: Потпишан финалниот договор тежок две милијарди евра за изградба на пристаништето во Драч

Sase Ivanovski

АЈДЕ МУХИ БОРИ СЕ, ИМАШ ДЕЦА ЌЕ ИМ ТРЕБАШ – Адвокатот на Зекири: Мојот клиент не е болен туку e во лоша психичка состојба вознемирен поради смртен случај во потесното семејство

Sase Ivanovski

БРАВО – Софија го враќа повлечениот амбасадор Ангелов во Скопје

Sase Ivanovski

Oхридскиот советник од ДУИ Нефи Усеини поднел оставка во Советот на Општина Охрид

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СПАСОВСКИ: Нема поединец во оваа држава којшто може да биде посилен од државата. Од која партија сака нека е, макар и од Левица, не може да се заканувате дека ќе бесите на бандери и МВР да ве толерира!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БУГАРИТЕ ЈА СПУШТААТ ТОПКАТА – ДЕМЕРЏИЕВ: БУГАРСКИОТ И МАКЕДОНСКИОТ НАРОД СЕКОГАШ БИЛЕ БЛИСКИ И СЕ ПОЧИТУВАЛЕ МЕЃУ СЕБЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Раст на плати и пензии, поддршка за најранливите, унапредени здравствени услуги и социјални сервиси ја одбележаа 2022 година

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Др. Александар Раковиќ – Вистината за признавањето на МПЦ – ОА

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Постои ли во оваа држава поим „одговорност“ за доцнењето на проектите, Азески со пет прашања ѝ ја честита годишнината на владата

Tamara Ivanovska

ДОКОЛКУ НЕ СЕ ДОГОВОРАТ ЌЕ СЛЕДИ ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА Хрватскиот претседател пак изненадува со своите изјави за Украина

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) РУСИТЕ СПРЕМААТ ТЕНКОВИ-РОБОТИ И Т-14 ЗА ДОНБАС Што има Москва, а што немаат Американците?

Tamara Ivanovska

СКАНДАЛ СО КРИПТОВАЛУТИ ЈА ТРЕСЕ БУГАРИЈА На берзата „NEXO“ поминале 94 милијарди долари во трансакции

Tamara Ivanovska

СВЕТСКИ ПОРТАЛ КОРИСТЕЛ ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ЗА ДА ПИШУВА Во меѓувреме, Чат ГПТ положи испит по медицина

Tamara Ivanovska

БОРИС ЏОНСОН Е ЛАЖГО Путин никогаш не му се заканил со проектил

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) БОМБАШОТ СЕДЕЛ ВО ПРВИОТ РЕД ОД ЏАМИЈАТА Најмалку 28 загинаа, а 150 се повредени во Пакистан

Tamara Ivanovska

Пет прашања до Владата по повод годишнината

Tamara Ivanovska

Постојаната стручна надоградба и доквалификација, како и стекнувањето нови вештини и знаења се дел од стратегијата за управување со човечки ресурси на „Алкалоид“

Tamara Ivanovska

Мицкоски и Пендиков на комитска вечер. Ова јасно покажува дека ДПНЕ е креатор на тензиите со бугарските клубови, чии основачи се членови на истата партија!

Tamara Ivanovska

БРАТСКИ ЦРКВИ: Владиката Пимен служеше со владици на СПЦ низ цркви во Европа

Tamara Ivanovska

БУГАРИЈА Е ЕДНА ОД НАЈОСУДУВАНИТЕ ЗЕМЈИ ВО СТРАЗБУР ЗА ПРЕКРШУВАЊЕ НА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА СО 25 ПРЕСУДИ МИНАТАТА ГОДИНА, ПРОТИВ МАКЕДОНИЈА ИМА 4

Tamara Ivanovska

Ковачевски: Стратешки го зголемуваме домашното производство на храна и струја

Tamara Ivanovska

Leave a Comment