24.8 C
Скопје
21/05/2024 18:13
МАКТЕЛ

  

     

 

ЈЗУ Општа болница Прилеп: Изјавата на Александар Николоски од ДПМНЕ е лага и груба манипулација со политичка позадина

      

Вчерашните изјави на Александар Николоски се лага и претставуваат груба манипулација на јавноста во политички цели во тековната предизборна кампања а во функција на суровата, црна и валкана кампања на ДПМНЕ за стекнување на ситни дневно политички поени.

   

ЈЗУ Општа болница со проширена дејност на 7 декември 2021 година склучи договор со фирмата “Кодекс компјутери“ од Кавадарци  со ставка превентивно одржување на постоечкиот информационен систем во вредност од 3.900.000 денари, без ДДВ, а за времетраење од 24 месеци. Тоа значи дека болницата во овој изминат двегодишен период по овој договор исплаќала на спомената фирма по 162.500 денари месечно.

 

По претходно објавен оглас за јавна набавка, на ден 12 февруари 2024 година е склучен нов договор, со ставка одржување и надградба на постоечки интегриран информационен систем во висина од 5.850.000 денари, без ДДВ. Со овој договор болницата има обврска да исплаќа месечно по 243.750 денари, без ДДВ. Тоа значи дека во споредба со претходниот, со овој нов договор станува збор за месечно зголемување на трошоците од 81.250 денари.

   

     

За информација на јавноста споменатата фирма “Кодекс компјутери“ од Кавадарци го одржува информациониот систем во болницата од 2011 година, во време на владеење на ДПМНЕ и директори поставени од ДПМНЕ.Со оглед на тоа дека  под одржување на информационен систем  се подразбира одржување на сите програми во болницата ЛИС-Лабораториски информационен систем и РИС-Радиолошки информационен систем, оваа сума од 81.250 денари месечно е повеќе од оправдана.

Зошто?Затоа што во изминативе две години ЈЗУ Општа болница набави најсовремен апарат за Магнетна резонанца, благодарение на тогашниот министер за здравство Венко Филипче, апарат кој беше интегриран  во Радиолошкиот информационен систем-РИС, со цел резултатите од снимките на пациентите да бидат достапни на копјутерите на секој лекар во болницата.

Исто така  изминативе две години преку Министерството за здравство набавен е мобилен рентген апарат, кој исто така е интегриран во Радиолошкиот информационен систем, и од кој исто така снимките се веднаш достапни на компјутерите на секој лекар.Веќе во Радиолошкиот информационен систем-РИС, е додаден и набавениот дигиталени рентген радиолошки апарат, со цел побрзо обезбедување на лекарските извештаи за побрзо добивање на резултатите во интерес на нашите пациенти.

Во интегрираниот информационен систем се исто така и набавените нови апарати – колоноскоп и гастроскоп.Набавената најсовремена опрема за Биохемиската лабораторија, меѓу која и апаратот за рана детекција на сепса , како и набавената опрема за лабораториите во населените места, исто така се интегрирани во Лабораторискиот информационен систем-ЛИС…

Времето кога Премиер доаѓаше во болницата  да се слика со кади и лавабоа е одамна завршено. Тоа време ја остави болницата без лекари специјалисти… 3-4 специјализации и огромни суми долгови.Денес болницата има испратено 50 лекари на специјализација и 5 лекари на  субспецијализации. Имаме горд и неуценуван  медицински персонал со зголемени плати како никогаш во историјата на болницата.

По завршувањето на тоа мрачно време  ЈЗУ Општа болница со проширена дејност  се стабилизира финансиски и секој денар го вложува во набавка на нова и современа опрема и реновирање на болничките одделенија. Ама суштинско реновирање на одделенијата, не набавка на кади и лавабоа!Денес нашите пациенти се сместени во реновирани болнички соби, на нови а не на искршени и стари кревети, со нови а не искинати и нечисти постелнини.

Граѓаните никогаш нема да ја заборават, а ни вработените, ковид кризата во која сите макотрпно се боревме. Срамота и гревота е да се коментира  за смртта на пациентите во време на пандемија, кога свеста на секој човек беше на високо ниво, освен на ДПМНЕ. Стоејќи отстрана, служејќи се со различни диверзии, пробувајќи да го уништат здравствениот систем , кој во тој момент се бореше со нешто што беше непознато за целото човештво.И за крај  81.250 денари разлика за еден месец, или за 24 месеци се 30.000, а не 60.000 евра.

Лесно е да земете 2 листа хартија во рацете да мафтате со нив и лажно да обвинувате. Тешка е математиката. 81.250 денари месечно делено на 10-ина новонабавени апарати интегрирани во одржување, се околу 8.000 денари по апарат, народни пари кои се трошат за подобрување на услугите кон нашите пациенти.Среќа е, а на огромна жал на Николоски што граѓаните знаат и изминативе 7 години препознаваат што значи квалитетна здравствена услуга, а медицинскиот персонал си ги добива заслужените привилегии.

Ја користиме оваа прилика да му се заблагодариме на Александар Николоски, што ни овозможи да ги истакнеме постигнувањата во ЈЗУ Општа болница со проширена дејност, притоа земајќи во предвид дека ако зборуваме за време на владеењето на ДПМНЕ и директорувањето на кадрите од ДПМНЕ, имаме многу да кажеме.Но сепак, нашата цел како и досега пред се е подобрување на здравствените услуги кон нашите пациенти и задоволен медицински кадар, а не купување на ситни политички поени.

    

Најново

Мелони пречека осуден убиец со раширени раце

Sase Ivanovski

Технички дефект е причината за падот на хеликоптерот со иранскиот претседател

Sase Ivanovski

30 дена притвор за врховниот судија Наќе Георгиев

Sase Ivanovski

Меџити: Кој губи има право да се лути

Sase Ivanovski

Керим: Не може Грција да не го применува „преспанскиот“, а да го бара тоа од Македонија

Sase Ivanovski

Врховниот судија Наке Георгиев спроведен во Кривичен, ќе се одлучува за неговиот притвор

Sase Ivanovski

Седуммина повредени во синоќешната сообраќајка на „Водњанска“

Sase Ivanovski

ФАКТОР ИСТРАЖУВА: Кои се кавадаречките милионери за 2023 година?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Љупчо Палевски – Палчо негира дека ги убил Вања и Панче

Sase Ivanovski

Кој заработи 2 милиони евра од продажба акции во „Македонијатурист“?

Sase Ivanovski

НЕКОЈ МНОГУ САКАШЕ АКЦИИ ОД „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“ И ПЛАТИ НАД 700 ИЛЈАДИ ЕВРА – нови поместувања во структурата на хотелиерската компанија

Sase Ivanovski

Иновативниот дигитален потсетник Hint by Teva ја трансформира наплатата на фактури кај голем број компании во Македонија

Sase Ivanovski

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ЗЛАТОТО? Цената повторно на рекордно ниво

Sase Ivanovski

„НИТУ ПОРАЗОТ НА ИЗБОРИТЕ НЕ ГИ ЗАУЗДА ВО ТРОШЕЊЕТО“ Петрова од ВМРО-ДПМНЕ ја обвини владата во заминување за огромни расходи

Sase Ivanovski

ПОТРЕБНИ СЕ БРЗА ТРАКА КОН ЕУ И БРЗ ЕКОНОМСКИ РАЗВОЈ Мицкоски се сретна со амбасадорката на Германија

Sase Ivanovski

ИМАМОТ БИЛ ЖИВ ЕДЕН ЧАС ПО НЕСРЕЌАТА Се обидувал да го спаси Раиси

Sase Ivanovski

ПОБЕДА НА АСАНЖ ПРЕД ЛОНДОНСКИОТ СУД Основачот на Викиликс доби право на жалба против екстрадицијата во САД

Sase Ivanovski

НАПАДНАТА РУСКА НАФТЕНА РАФИНЕРИЈА Украина ги засилува нападите на руска територија

Sase Ivanovski

108 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

Кре­а­тив­на ра­бо­тил­ни­ца за сред­но­школ­ци: “За­поз­на­ва­ње со по­ет­ски­от уни­вер­зум на Ан­те По­пов­ски”

Sase Ivanovski

Сајкоски по земањето на уверенијата од ДИК: До 28 мај очекуваме да се формира собранието, а до средина на јуни нова влада

Sase Ivanovski

Герасимовски: Мотивиран кадар во градинките дава резултати

Sase Ivanovski

Амбер Алерт Европа стартува со кампања низ цела Европа со совети како да се постапи во случај на исчезнато дете

Sase Ivanovski

ОСНОВАЧОТ НА СЛАВНОТО ИРСКО ВИСКИ JAMESON ИМАЛ 16 ДЕЦА, 8 МАШКИ И 8 ЖЕНСКИ

Sase Ivanovski

ДАЛИ Е ФЕМИНИЗМОТ ЗА ДОБРОТО НА ЖЕНИТЕ?!

Sase Ivanovski

Вртелешките вртат на приватен имот пред СЦ „Борис Трајковски“, Градот и Општина Карпош не биле надлежни за дозвола

Sase Ivanovski

Надлежните со брза реакција, се демонтираат реквизитите во Луна паркот кај СЦ „Борис Трајковски“

Sase Ivanovski

„Радикално навивање“ вечерва во МКЦ

Sase Ivanovski

СО АМЕРИКАНЦИТЕ, САМО СРБИТЕ ИГРААТ КОШАРКА И ОДАТ ВО ВОЈНА: Женскиот тим до 16 години на САД го победи Ел Салвадор со 100 разлика!

Sase Ivanovski

Османи од Рим: Членство во ЕУ пред 2030-та и 6 милијарди евра за наредните години

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АЛБЕРТ МУСЛИУ: УМРЕ ВРЕМЕТО КОГА МАКЕДОНЦИТЕ ОДЛУЧУВАА КОЈ ЌЕ ГИ ПРЕСТАВУВА АЛБАНЦИТЕ ВО ВЛАСТА

Sase Ivanovski

Лефков: Георгиев и Мемети, кадрите на СДС и ДУИ во правосудството се дел од правосуден октопод, кој наместо да гони криминал, се занимавале со криминал

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛУДАЦИ: АМЕРИКАНЦИ УАПСЕНИ ОТКАКО СЕ ОРГАНИЗИРАЛЕ НА ФЕЈСБУК И СЕ ОБИДЕЛЕ ДА НАПРАВАТ ДРЖАВЕН УДАР ВО КОНГО?!

Sase Ivanovski

ЗА БАРАЊЕТО НА АФД: Германија би претрпела сериозна штета доколку ја напушти Европската унија, велат германски експерти

Sase Ivanovski

(Видео) Започна погребот на иранскиот претседател Раиси

Sase Ivanovski

Бајден: Барањето за апсење на Нетанјаху е изедначување на Израел и Хамас

Sase Ivanovski

Германскиот принц на судење за заговор против државата: Групата се обидела да изврши државен удар во Германија

Sase Ivanovski

Македонскиот репрезентативен голман Столе Димитриевски е нов голман на Валенсија. Оваа вест ја потврди Фабрицио Романо, кој е експерт за трансфери на фудбалерите во Европа

Sase Ivanovski

Амал Клуни го советуваше Хаг да издаде налози за апсење за Нетанјаху и лидерот на Хамас

Sase Ivanovski

“Нити знам што правел Наќе нити сум бил кога му давале пари“ им се правдал Мемети на колегите од работа

Sase Ivanovski

Денеска и утре нестабилно со пороен дожд

Sase Ivanovski

Борел за барањето на МКС за апсење на Нетанјаху: Државите се обврзани да ги спроведуваат судските одлуки

Sase Ivanovski

Франција и Белгија го поддржаа барањето на обвинителот на МКС за апсење на лидерите на Израел и Хамас

Sase Ivanovski

„НЕМА ДА ДОЗВОЛИМЕ ГЛУВИТЕ ДА ОДЛУЧУВААТ ЗА УЧИЛИШТЕТО“, ВИКАЛА ПРОФЕСОРКА НА ГЛАС ЗА ГЛУВА КОЛЕШКА, ГИ ДИСКРИМИНИРАЛА И ДЕЦАТА ВО УЧИЛИШТЕТО ЗА ГЛУВИ НАРЕКУВАЈЌИ ГИ „ГЛУВТАРИ“

Sase Ivanovski

ДЕЛОВИ ОД СКОПЈЕ СЕ БЕЗ ВОДА ОТКАКО НА „ВОДОВОД“ МУ Е ИСКЛУЧЕНА СТРУЈАТА ОТИ НЕ ГИ ПЛАЌА СМЕТКИТЕ

Sase Ivanovski

Безживотно тело на маж извлечено од водите на Вардар кај Камениот мост

Sase Ivanovski

Судскиот совет му го одзеде имунитетот и го одобри притворот на судијата Наке Георгиев

Sase Ivanovski

Загина маж од кичевско, со автомобилот излетал од патот

Sase Ivanovski

Сончево и топло претпладне, попладне нестабилно со дожд и грмежи

Sase Ivanovski

Судскиот совет може да му го одземе имунитетот на врховниот судија, но сепак да не дозволи притвор

Sase Ivanovski

Нема барање за притвор за Иџет Мемети, не биле најдени доволно докази – за Георгиев судот треба да одлучи за притвор

Sase Ivanovski

НОВОТО ЕЛЕКТРИЧНО ВОЗИЛО ,,ГРИН МАШИНС” НА БРАКО ПРЕТСТАВЕНО ВО МИНХЕН

Sase Ivanovski

Меџити: Помеѓу Груевски и Заев повторно би го бирал Заев

Sase Ivanovski

МВР: Забавниот парк пред „Борис Трајковски“ ќе биде затворен

Sase Ivanovski

Синот на осудениот Боро Стојчев ги снимил со мобилен судијата и обвиниелот како му бараат пари да помогат за таткому и ги пријавил

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ИРАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ И МИНИСТЕРОТ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ БИЛЕ ВО ПОСЕТА НА ПУШТАЊЕ НА НОВА БРАНА НА ГРАНИЦАТА СО АЗЕРБЕЈЏАН

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АТМОСФЕРАТА НА КОШАРКАРСКИТЕ НАТПРЕВАРИ ВО СРБИЈА Е ТОТАЛНО ЛУДИЛО

Sase Ivanovski

КАКО ЖЕНИТЕ ВО ИРАН ЈА ПРОСЛАВИЈА СМРТТА НА РАИСИ

Sase Ivanovski

ОЈО отвори истрага против врховниот судија Георгиев и членот на Советот на јавни обвинители Мемети

Sase Ivanovski

ЗА УТЕХА НА СИТЕ ШТО СМЕ ПРОСЕЧНИ: И ГОЛЕМИНАТА НА ПЕНИСОТ МОЖЕ ДА ТИ НАПРАВИ НЕОЧЕКУВАНИ ПРОБЛЕМИ

Sase Ivanovski

И обвинителот Мемети осомничен за поткуп, претреси ноќеска во неговиот дом и службените простории

Sase Ivanovski

Нови цени од полноќ на горивата

Sase Ivanovski

Косовската полиција влезе во експозитурите на банката „Поштенска штедилница“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВАКА Е ДА БИДЕШ ПОД РУСКА ВЛАСТ: РУСИТЕ ФРЛИЛЕ 500 НУКЛЕАРКИ ВРЗ КАЗАКСТАН, ИМ ГИ ИСУШИЛЕ ЕЗЕРАТА, НАСЕЛИЛЕ РУСИ НА ПЛОДНАТА ПОЧВА

Sase Ivanovski

Јанчев доби извинување од кавадарчанецот, кој беше приведен поради закани кон него

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАЗАКСТАН: НАЈГОЛЕМАТА ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА УШТЕ СЕ ОПОРАВУВА ОД РУСКИОТ ПОГРОМ КОЈ ТРАЕЛ 100 ГОДИНИ

Sase Ivanovski

Тешко повреден е млад возач од село Моин, излетал со возилото кај Гевгелија

Sase Ivanovski

Се враќа ли Фатмир Меџити на министерското столче во здравство?

Sase Ivanovski

Медведев предвидува: Зеленски може да биде убиен

Sase Ivanovski

Милошоски: Во моментот имаме 61 пратеник и продолжуваме со преговорите со ВРЕДИ, на ДУИ и Ахмети им е изгубен компасот, време им е за опозиција 

Sase Ivanovski

Министерот Тошковски во посета на системот за видеонадзор на сообраќајниците „Безбеден град“

Sase Ivanovski

Четврток неработен ден – Национален ден на Власите

Sase Ivanovski

Хорор во Тузла – ги убил сопругата и двете деца, па си пресудил

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со британскиот амбасадор Метју Лосон

Sase Ivanovski

Сашо Мијалков за три дена излегува од затвор

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со австрискиот амбасадор Мартин Памер

Sase Ivanovski

Women in Business – уникатен бизнис пакет од ПроКредит Банка и ЕБОР за поддршка на жени претприемачи

Sase Ivanovski

Путин: Раиси беше вистински пријател на Русија

Sase Ivanovski

Со задоволство Ви го преставуваме ГРАНД СКОПЈЕ, како PRIME SPONSOR на Конференцијата за комерцијални недвижности во Скопје, Македонија

Sase Ivanovski

Претставници на МОН на Светскиот образовен форум во Лондон

Sase Ivanovski
Вчитувам....