19.8 C
Скопје
24/06/2024 02:46
МАКТЕЛ

  

     

 

Ќесето на одбраната ќе треба да се одврзе повеќе

      

Македонскиот буџет за одбрана за 2023 година изнесува 1,85% од БДП и е блиску до проектирана цел од 2%. Столтенберг ги повика членките на НАТО да вложуваат повеќе.
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги повика земјите-членки да го забрзаат зголемувањето на трошоците за одбрана, бидејќи новите бројки покажуваат дека помалку од една четвртина од нив ја исполнуваат целта на Алијансата.

   

На вчерашната прес-конференција во Брисел, на која Столтенберг го претстави годишниот извештај на НАТО за 2022 година, рече дека рускиот напад врз Украина минатата година покажа дека светот станал поопасен и дека сојузниците во НАТО треба да одговорат со поставување и исполнување на поамбициозни цели за воени трошоци.
На самитот во Велс во 2014 година, членките на НАТО се согласија со насоките да се движат кон трошење на најмалку 2 отсто од нивниот БДП за одбрана, во рок од една деценија. Членките на НАТО постојано ги зголемуваа трошоците за одбрана откако руските сили го анектираа Крим во 2014 година, но според Столтенберг, минатогодишната инвазија ја истакнала потребата да се вложува повеќе.

 

Според вчера презентираните податоци, во 2022 година седум од 30-те земји членки на НАТО ја исполниле целта да потрошат 2 отсто од нивниот БДП за одбрана, односно една земја помалку во споредба со 2021 година, пред војната во Украина.
„Нема сомнеж дека треба да направиме повеќе и да го направиме тоа побрзо. Сегашното темпо на зголемување на трошоците за одбрана, не е доволно високо. Мојата порака до сојузниците е дека го поздравуваме она што тие го направија, но тие треба да забрзаат, да испорачаат повеќе во овој поопасен свет. Ќе се залагам за поамбициозно ветување од она што го дадовме во 2014 година. Ако имаше потреба да се зголемат трошоците за одбрана уште во 2014 година, ова сега е уште поочигледно“, порача Столтенберг.

   

     

Северна Македонија издвојува 1,85% од БДП
За пет дена, на 27-ми март, изминуваат три години откако Република Северна Македонија стана 30-та земја членка на НАТО. Македонскиот буџет за одбрана за 2023 година изнесува 274,6 милиони евра (1,85% од БДП) кој е за 24,45 проценти поголем од буџетот за 2022 година. Во 2021 година буџетот за одбрана бил 1,57 % од БДП.

Годинашниот буџет е блиску до проектираните 2% што треба да се постигнат до 2024 година. И покрај тоа што РСМ е најмладата членка на Алијансата, сепак таа не е во редот на земјите кои се далеку од поставената цел.
За споредба, податоците од извештајот на Столтенберг покажуваат дека издвојувањата за одбрана во Белгија, Шпанија и Луксембург биле под 1,2% од нивниот БДП. Буџетот за одбрана на Бугарија во 2022 година бил 1,54%, а на Романија 1,76 отсто од БДП.

Како што пренесе Ројтерс, Хрватска и Франција биле најблиску до исполнување на целта од 2 отсто, при што секоја од нив трошела околу 1,9 отсто од БДП за одбрана.
Целта ја исполниле Грција, САД, Литванија, Полска, Велика Британија, Естонија и Летонија. Најмногу за одбрана издвојува Грција 3,54% од БДП, потоа САД 3,46% и Литванија 2,47%.

Вкупните трошоци на сојузниците на НАТО за одбрана биле зголемени за 2,2 отсто во споредба со претходната година.
Се очекува лидерите на НАТО да договорат нова цел на јулскиот самит во Вилнус, Литванија. Според Столтенберг, на двата процента од БДП треба да се гледа како на како минимум, а членките треба да се движат побрзо за да достигнат повисоки нивоа.

Опремување и модернизација
Северна Македонија во последните години е посветена на исполнување и на втората обврска на земјите членки на НАТО која што произлезе од Самитот во Велс – а тоа е повеќе од 20% од буџетот за одбраната да се издвои за опремување и за модернизација на Армијата.
За годинава, од вкупниот буџет за одбраната, една третина (33% или 88,7 милиони евра) отпаѓа на модернизација и опремување, што во овој сегмент е повеќе за 6 отсто во споредба со 2022 година.

Првите 6 транспортери од типот JLTV се веќе пристигнати, а се продолжува со набавка на оклопни транспортери од типот Stryker и други специјализирани возила, системи за противвоздушна одбрана и опрема за сајбер-одбрана. Во буџетот се предвидени 16 милиони евра за реконструкција на објекти и инфраструктура во МО и Армијата. Во 2022 година биле завршени 15 проекти за реконструкција и реновирање на објекти, а за 2023 година се планираат уште 28 низ поголем број касарни и на полигонот „Криволак“.

Декласифицирање на донациите
Паралелно со опремувањето и обновувањето на инфраструктурата, РСМ не заостана ни во донирање воена помош за Украина. Министерката за одбрана Славјанка Петровска пред една недела информираше дека е исполнето ветувањето дадено пред јавноста и дека е извршена делумна декласификација на одлуките за донација на воена помош и опрема на Украина. Декласификацијата се однесува на видот на опрема која е донирана врз основа на шест одлуки.

„Донациите се состојат во пешадиско вооружување и муниција, артилерска опрема, тенкови, воздухоплови или познатите авиони Сухои, средства и опрема за водење на противоклопна борба, опрема за противвоздушна одбрана, опрема и муниција на военото воздухопловство, како и интендантски материјални средства“, изјави Петровска на ТВ 21.

На прашањето дали станува збор за нова опрема, Петровска рече дека станува збор за опрема од источно производство и дека истата не била дел од формацијата на Армијата.
„Таа не претставува дел од формацијата на Армијата, односно не допринесува за гарантирање за борбената готовност на нашата Армија. Односно, со донираната опрема не се нарушува борбената готовност на нашата Армија. Тоа е она што е важно при носењето на секоја таква одлука“ истакна Петровска.
Извор: ДВ

    

Најново

Бајдевски, Петровска – Кој сака да биде претседател на СДСМ? – Стадион на Канал 77

Sase Ivanovski

Видео: Терористи во Русија нападнале црква и синагога, има жртви

Sase Ivanovski

Смокови нападнале гулабарник во штипско Лакавица – пердуви на сите страни

Sase Ivanovski

Терористички напад во Русија – напаѓачи пукале во црква во Дагестан, убиени се двајца полицајци

Sase Ivanovski

„Макрон ја доведе Франција на чекор од напуштање на ЕУ“

Sase Ivanovski

Трамп: Го избрав потпретседателот на САД

Sase Ivanovski

Се подготвува ли местенка на ЕУРО 2024 – на две селекции им одговара 0:0 за 1/8 финале

Sase Ivanovski

ЦУК: 2 225 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во последното деноноќие

Sase Ivanovski

Нетанјаху повтори дека САД ги задржуваат тиспораките на оружје за Израел, откако Вашингтон веќе ги отфрли тие тврдења

Sase Ivanovski

Несреќа во висококатница во Азербејџан – паднал лифтот, во него имало пет жени

Sase Ivanovski

Во Битола контра парада со знамиња со исус и црковни совети за “вистински семејни вредности“

Sase Ivanovski

УШТЕ ЕДНА КОБНА НЕСРЕЌА НА ХАЛКИДИКИ Загина 25-годишен Албанец

Sase Ivanovski

Внук (19) ја нападнал својата баба во Охрид

Sase Ivanovski

„Фајненшл Тајмс“: Србија индиректно извезла муниција во Украина вредна 800 милиони евра

Sase Ivanovski

Бројот на Египќани кои починаа за време на аџилакот во Саудиска Арабија се искачи на 672

Sase Ivanovski

УЕФА го казни и Фудбалскиот сојуз на Албанија

Sase Ivanovski

Компјутерска измама кружи во Албанија, премиерот Рама ги предупреди граѓаните

Sase Ivanovski

Курти со повик до малцинските заедници да се пријавуваат за работа во јавните институции

Sase Ivanovski

Пеп Гвардиола одмора во Дубровник

Sase Ivanovski

Руско МО: САД сносат „одговорност“ за нападот на Украина на Крим

Sase Ivanovski

„Не се штедете“! – Петар Ниновски и Живко Мукаетов ги советуваа младите на денешната конференција „Чувари на мудроста“

Sase Ivanovski

VIKING CRUISES – Доаѓаат два нови брода

Sase Ivanovski

Со новиот српски воз од Белград до Скопје ќе се патува за помалку од два часа

Sase Ivanovski

ФЗО НЕ ПРАВЕЛ КОНТРОЛА КАКО СЕ ТРОШЕЛЕ ПАРИТЕ ЗА ЗДРАВСТВО Алармантен извештај на Државниот завод за ревизија

Sase Ivanovski

БИТИЌИ ВЕЛИ ВО ИЗБОРНА КАМПАЊА СЕ ВОДИ ЛИЧНА БИТКА Еден од кандидатите за лидер не верува во социјалдемократските вредности

Sase Ivanovski

Галант: Израел е подготвен за „секаква акција што може да биде неопходна во Газа, Либан и дополнителни подрачја“

Sase Ivanovski

Зелените со амбиција да станат дел од мнозинство во Европскиот парламент

Sase Ivanovski

Олена Зеленска: Најлошо е ноќе, плачам и внимавам децата да не ме видат

Sase Ivanovski

Мисајловски: Ќе го вратиме достоинството на Армијата

Sase Ivanovski

Стојаноска: Кадрите за министри во новата Влада на ВМРО-ДПМНЕ се чесни, вредни, посветени и екстремно подготвени

Sase Ivanovski

Земјотрес со јачина од 6,1 степен по Рихтер ја погоди Венецуела

Sase Ivanovski

Ристески: Ќе покажеме дека не се сите исти

Sase Ivanovski

Муцунски: Да ги исполниме стратешките цели и да ги одбраниме идентитетските прашања, а дипломатијата да ја употребиме во функција на економијата

Sase Ivanovski

Поради обилни врнежи и блокирани патишта, сообраќајот од Велес и од Куманово кон Скопје се пренасочува од Хиподром кон обиколницата

Sase Ivanovski

Тренчевска: Нема нов почеток со стари корумпирани кадри

Sase Ivanovski

Стејт департмент: Изјавата на Мицкоски за употребата на името е во согласност со договорот

Sase Ivanovski

Почина поранешниот пратеник од Кочани, Миле Андонов

Sase Ivanovski

Деспотовски: Мора да обезбедиме секој член што сака да гласа, да гласа

Sase Ivanovski

Нападнат е Киев – ранети најмалку две лица, ракети летале околу станбени згради

Sase Ivanovski

Адвокатски тим бесплатно ќе ја брани жената од Кратово која им пресуди на сопругот и свекорот

Sase Ivanovski

Лукаревска: За неколку дена ВМРО-ДПМНЕ погазија многу ветувања

Sase Ivanovski

Тетовци ги санираат последиците од големото невреме

Sase Ivanovski

Битиќи: Размислувам за кандидатура за лидер на СДСМ, но на партијата не и се потребни дополнителни поделби

Sase Ivanovski

ЦЕЛА УЛИЦА СО РАСФРЛЕНИ БЛОКОВИ ОД ЛИМ Невремето направи хаос и во Аеродром

Sase Ivanovski

Одрони и помали свлечишта од наплатна станица Глумово до Карпалак и Групчин

Sase Ivanovski

Претрес во Тетово, пронајдена дрога

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Валдера ја промовираше новата песна “Заборави”

Sase Ivanovski

СВЛЕЧИШТЕ НА АВТОПАТОТ СКОПЈЕ-ТЕТОВО Возилата не можат да се движат

Sase Ivanovski

Крмов побара од Мицкоски да даде заклетва без Северна

Sase Ivanovski

АЈДЕ НЕКА Е ЗА АРНО, ЗА УБАВО, ОД ВЕЧЕРВА МИЦКОВСКИ Е ПРЕМИЕР: Собранието избра Влада на Република Северна Македонија

Sase Ivanovski

Мицкоски: Ќе морам да ја кажам таа срамна придавка

Sase Ivanovski

Гаши: Владата ќе се гласа најдоцна до 23 часот, можно е пак да снема струја

Sase Ivanovski

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Sase Ivanovski

БОГОЈЕСКИ: ЕДНА ИСТОРИСКА ФОТОГРАФИЈА за моите правнуци… дедо Петар сликан со легендарниот пловен дрон Stalker 5.0 – Made in Ukraine, со кој е потопена 60% од руската црноморска флота – Черноморский флот ВМФ России

Sase Ivanovski

БОГОЈЕСКИ: Проблемот е што нема да имаме КРЕДИБИЛНА опозиција, што е опасно по државноста!

Sase Ivanovski

Бизнисменот Јахоски се придружува на коалицијата на Мицкоски?

Sase Ivanovski

Поплавени подруми и куќи во Тетово – барање да се исклучи струјата во градот, има опасност од струен удар

Sase Ivanovski

Нимиц: Употребата на уставното име во писмена, но не и во усна форма ќе предизвика континуирани проблеми и конфузија

Sase Ivanovski

Екс пратеникот од СДСМ паднал од кровот на викендичката на Осогово и починал

Sase Ivanovski

Поплавени куќи во Тетовско, пожарникарите бараат исклучување на струјата во градот

Sase Ivanovski

ЛУД ДИЗАЈН НА ЗГРАДА ВО ЗЛАТИБОР

Sase Ivanovski

Почина осуммесечно бебе на пат кон скопските клиники – било неухрането

Sase Ivanovski

НЕВРЕМЕ ВО СКОПЈЕ Во градот е хаос, паднати паноа, дрвја, сообраќајот е парализиран

Sase Ivanovski

Почина Исуф Кадриу, беше уредник на Алсат и дописник на РСЕ

Sase Ivanovski

Мисовски: Направивте општа хистерија дека ќе го вратите името и ќе го поништите Договорот со Бугарија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Стојан Андов беше еден од ретките политичари кој има дадено оставка од функција во Македонија

Sase Ivanovski

Филипче: Формирањето на Комисијата за етика е чекор кон создавање подемократска и поодговорна СДСМ

Sase Ivanovski

МНР ги повикува македонските државјани да го напуштат Либан

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Километарска колона на влез во Скопје кај Автокоманда – причина е падната метална ограда од надвозник, паднати дрва и големи езера во кои пропаднаа коли и се расипаа

Sase Ivanovski

Синдром на неказнивост

Sase Ivanovski

Град Скопје: Општините а не градот е надлежен за дератизација или постапување во случаи со змии, други влекачи или глодари

Sase Ivanovski

Цистерна се превртела на автопатот Градско – Велес

Sase Ivanovski

Контраадмиралот Риналди нов командант на Операцијата на ЕУ во Медитеранот „Ирини“

Sase Ivanovski

СИРИЗА: Го осудуваме новото прекршување на Договорот од Преспа од господинот Мицкоски

Sase Ivanovski

Младата Мартина од Битола е девојката која загина во Грција Трите нејзини другарки се во болница

Sase Ivanovski

Инфраструктурните проекти кои сега ги ветува ВМРО-ДПМНЕ се почнати од владата на СДСМ, рече Ковачевски

Sase Ivanovski

Родители, не ги отфрлајте вашите деца, бидете спектакуларно непослушни – Парада на гордоста во Скопје

Sase Ivanovski

Не чекајте како мене 44 години, не барајте изговори, станете татковци – нема поубаво: Марко „Дај побрзај“ за татковството

Sase Ivanovski

(ФОТО) ЖЕШКО СЕЛФИ ОД АМАЛФИ Џеј Ло не крие дека ужива сама на јахта

Sase Ivanovski

ОСМИ ПО РЕД Нов напад врз украинската енергетска инфраструктура

Sase Ivanovski
Вчитувам....