21.8 C
Скопје
14/07/2024 03:13
МАКТЕЛ

  

     

 

Ќе имаме 20 министерства за помалку од 2 милиони жители: „Треба да ги следиме препораките на Европската комисија, иако ова не е реформски закон“

      

Реорганизацијата на државната управа е се уште актуелна, особено ако се земе во предвид дека со изгласаните законски измени се зголемува бројот на министерства од 16 на 20. Дел од јавноста, но и опозициските партии не се согласија законските измени да се носат по скратена постапка и како што велат – без дебата и консултација на експертите. Критиките се упатени поради фактот дека отсега ќе имаме 20 министерства за помалку од 2 милиони жители во Македонија и зголемен број на вработени во администрација.

   

Каде одат реформите на администрацијата?
Експертите од областа сметаат дека ова не е реформски закон. Универзитетскиот професор Борче Давиткоски во разговор за „Локално“ вели дека ВМРО-ДПМНЕ во 1998 година донесе ваков сличен закон, со кој се формираше „африканска Влада“ со скоро 30 членови.

 

Борче Давитковски
-Оттогаш, значи повеќе од 25 години, постојано се прават реформи на јавниот сектор, но никако не се разграничија (функционалната анализа на надлежностите на постоечките министерства) надлежностите меѓу старите и новонастанатите министерства. Сега ќе биде иста ситуацијата што значи и во наредните 30 години постојано ќе правиме реформи за да ги избегнеме дуплираните, а некаде и триплинарните надлежности помеѓу министерствата!?, оценува Давитковски.

   

     

Според професорот, во теоријата постојат принципи и начела на кои мора да се темели секоја нова реорганизација на органите на управата. За жал, додава Давитковски, кај нас теоријата никој не ја консултира и почитува, ниту се слушаат и бројните невладини организации кои се занимаваат со реформите на јавниот сектор.

-Вака набрзина кројачки, шнајдерски се формираат 4 нови министерства, се разбира со цел инструментариум/вработени во нив, без направена соодветна стручно фундирана анализа. За жал,кај нас победникот го зема целиот плен, односно власта и може да прави се што ќе посака, предупредува соговорникот.

Времето, потенцира професорот, ќе покаже колку овој Закон е реформски, а колку ќе ја продолжи интенцијата за партизација на јавниот сектор што е ракот на нашиот политички систем.

-Многу скоро граѓаните ќе ги „почуствуваат“ бенефициите од ваквите „реформски“ закони, а и извештаите на ЕУ за состојбата во јавниот сектор, секако ќе го истакнат и овој Закон, дециден е Давитковски.

За новата реорганизација на министерствата, поразговаравме и со Јулијана Караи, која е виш истражувач при Институтот за европски политики, експерт за јавна администрација. Објаснува дека ако ги следиме препораките на Европската комисија сите изминати години, недвосмислено се нагласуваше дека продолжувањето на процесот на реорганизација и оптимизација на органите на државната управа, дигитализацијата и интероперабилноста, како и донесувањето на Законот за висока раководна служба се од клучно значење за напредокот на реформата на јавната администрација.

Јулијана Караи
-Подготовката на Законот за организација на државната управа започна уште во 2021 година поради утврдениот недостиг на рационална организација на органите на централната власт и непостоењето јасни линии на отчетност и одговорност што негативно се одразува пред се’ на испораката на услугите кон граѓаните поради слабата ефикасност на органите на државната управа. Тој процес во тоа време затаи, дали поради отпорот на одредени функционери или поради недоволната решеност да се надминат овие горливи прашања, вели Караи во разговор за „Локално“.

Според неа, сега, со донесувањето на законот овој процес на реорганизација конечно формално ќе започне, но треба да се има предвид дека станува збор за исклучително голем предизвик кој ќе бара и време и голема политичка волја за негово спроведување.

-Сепак, би сакала да нагласам дека на донесувањето на законот не претходеше консултација со јавноста, а не сум во тек ни дали претходел процес на подготовка на проценка на влијание на регулативата што е првиот чекор во постапката на донесување на законите. Како што беше објаснето од страна на ВМРО ДПМНЕ, законските измени, биле работени со претставници на ЕУ и се дел од ИПА програмата, така што претпоставувам дека бил земен предвид Извештајот од ноември 2021 година подготвен од страна на ИПА Проектот за поддршка на реорганизацијата на органите на државната управа, поддржан од ЕУ.

Она што е јасно е дека во моментов делумно се адресира предизвикот наречен реорганизација на целокупната државна управа преку неколку приоритетни интервенции на постоечката законска рамка и соодветно утврдување на надлежностите на министерствата, објаснува Караи.

За потсетување, реорганизацијата првично започна во 2022 година во вид на пилот проект што го спроведуваа Министерството за информатичко општество, Министерството за земјоделство и Министерството за економија. Тогаш, беше предвидено во пилот фазата овие три министерства да ја реорганизираат работата и да ги укинат оние тела кај кои се јавуваше преклопување на надлежностите, но засега Караи нема информација каков е статусот на оваа „вежба“.

На прашањето дали ова значи „полнење“ на администрацијата со партиски војници, експертката вели дека лично се радува што процесот мрдна од мртва точка, иако со зголемување на бројот на министерства наместо со нивно намалување, „но би сакала да верувам дека тоа нема да значи формирање нови агенции, установи итн., односно дека отсега ќе постои јасна линија каде завршуваат ингеренциите на едно, а каде започнуваат истите на друго министерство“.

-Исто така, се најавува постигнување на рационализирана алокација и групирање на функциите во министерствата. Ова се несомнено позитивни тенденции, така што, би му дала шанса на обидот за реорганизација, без шпекулации дека ова е само нова можност за партиски вработувања, додава Караи.

Запрашана дали и како очекува со новите институции, граѓаните да добијат подобра услуга од државата, експертката истакнува дека новата Влада е исправена пред голем предизвик, бидејќи оваа реформа бара многу време, посветеност и административен капацитет.

-Сметам дека е рано да се каже дека придобивките ќе се почувствуваат за брзо време, но битно е од некаде да се започне, а целта на сето ова е секако поголема ефикасност, а со тоа и подобри услуги, заклучува соговорничката.

Секретарот за меѓународна соработка на ВМРО-ДПМНЕ, Стефан Андоновски синоќа истакна дека со Законот за реорганизација на министерствата се отворил патот кон реформите. Според него, Македонија е едната од ретките држави во која што министерствата се формирани со закон во 2000-тата година што значи дека 24 години никој односно многу мали биле можностите да промени.

-Затоа фокусот на овој закон освен реорганизација на министерствата, почитување на дел на препораките на ЕУ преку Сигма извештаите, третиот дел беше ургенции во дел од законот кои што не се никогаш променети, а материјалната состојба е променета. На пример имате управи, агенции, служби кои што воопшто не постојат повеќе како што е на пример Агенцијата за информации, кои што никогаш не биле укинати со овој закон. Значи според словото на овој закон тие се уште би требало да постојат, појасни Андоновски.

Со 88 гласа „за“, 22 „против“ и без воздржани, Собранието во саботата наутро го донесе Законот за организација и работа на органите на државната управа, со што се отвори пат за реструктуирање на државната власт.

Предлог-законот беше доставен на собраниска седница во петокот на разгледување по скратена постапка. Истиот ден помина низ Комисијата за политички систем и правната комисија. Во идната влада на ВМРО-ДПМНЕ, ВЛЕН и ЗНАМ, за која мандат доби претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, наместо досегашните 16, ќе има 20 министерства.

За измените на законот гласаа и неколкумина од народните избраници од коалицијата „Европски фронт“ предводена од ДУИ, за кои беше потребна поддршка од 80 пратеници. Со новиот Закон, Министерството за економија го интегрира ресорот – Труд, а Социјална политика се проширува со демографија и млади. Треба да се надгради она за Дигитална трансформација и администрација, а Култура ќе ја опфати и туристичката дејност. Реорганизацијата креира нови министерства – за Спорт, и за Енергетика, рударство и минерални суровини.

    

Најново

Велешанец во центарот на градот пронашол напуштено бебе во тешка здравствена состојба

Sase Ivanovski

Во пресрет на големиот настан по повод стогодишнината од Прилепска Пиварница

Sase Ivanovski

Таравари: На одговорност ќе бидат повикани сите кои несоодветно се однесувале со тримесечното бебе

Sase Ivanovski

ССНМ: Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотен бран

Sase Ivanovski

МИЦКОСКИ ЗА ЕУ: Останавме во ходник да чекаме вратата да ни ја отворат, да седнеме и да преговараме

Sase Ivanovski

ПАДНА „МОЈ ДДВ“: Граѓаните реагираат, не можат да скенираат сметки

Sase Ivanovski

Уапсен сопственикот на куќата каде беа пронајдени четворицата малолетници кои завршија на Токсикологија А.А

Sase Ivanovski

Мицотакис: Грција нема да ги открие оружјата што ѝ се на располагање доколку соседната земја продолжи со актуелната тактика

Sase Ivanovski

Тошковски во интервју за „Фокус“: Немам фирми во Бугарија, обвинувањата на Апасиев се ниски

Sase Ivanovski

Семејство на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Детска клиника, Таравари најави ригорозни казни

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Филипче додека беше министер ја направи државата заложник на здравствената мафија, луѓе собираа пари за лекување преку СМС пораки, а неколку фирми блиски до него се богатеа

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски се обиде да ја скрие средбата со Главчев

Sase Ivanovski

Полициски хеликоптер го гаси пожарот кај селата Драгоево и Селце, досега исфрлени над 15 тони вода

Sase Ivanovski

СМАИЛОВИЌ ЗА ГОДИШНИЦАТА ОД ГЕНОЦИДОТ ВО СРЕБРЕНИЦА: За жалење е што настанот беше политизиран како дел од секојдневната политичка борба

Sase Ivanovski

Со хеликоптер на МВР ставен под контрола пожарот кај село Караслари, велешко

Sase Ivanovski

ВЛЕН: НА ГОВОРНИЦА ОРЛИ, ВО ПРЕГОВОРИТЕ КАНАРИНЦИ – ДУИ СО СРАМНА ПОНУДА ДО ВМРО САМО ЗА ДА ВЛЕЗЕ ВО ВЛАДА

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: СДС и малиот Заев, Филипче жалат што Македонија нема повеќе свиткана кичма во НАТО

Sase Ivanovski

133 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски на НАТО самитот беше маргиналец, пропуштена шанса да се зајакне позицијата на државата

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Мицкоски на средба со дијаспората во Њујорк, да се обединиме во градењето на иднината на Македонија

Sase Ivanovski

Јаревски: Маргиналци се СДС со нивните две штури соопштенија, наспроти остварените повеќе од 20 средби и разговори на Мицкоски со државници од НАТО алијансата

Sase Ivanovski

НАЈЧЕВСКА ЗА МОЛИТВАТА ВО СОБРАНИЕТО ЗА СРЕБРЕНИЦА: Ова не е само спротивно на уставната одредба за секуларност на државата туку и отворена дискриминација

Sase Ivanovski

Јаревски: Резултатот од министерувањето на Филипче, хациенда на Водно, луксузно Ауди Q8 и ограбена државна каса

Sase Ivanovski

ЦУК: Активни пет пожари кои веќе се гаснат, во јули досега имало 173 пожари на отворено

Sase Ivanovski

ПОЛСКА ЗА СЛЕДНА ГОДИНА ЌЕ ГО ЗГОЛЕМИ ТРОШЕЊЕТО ЗА ВОЈСКАТА НА 5% ОД БДП, РЕКОРД ВО НАТО ЗЕМЈИТЕ

Sase Ivanovski

ЕСМ: РЕК Битола до понеделник ќе работи со еден блок

Sase Ivanovski

“Уметниците од Западот и Истокот, од Северот и Југот, од Охрид ја испраќаа пораката: „Убавината ќе го спаси светот”. Силјановска го отвори фестивалот „Охридско лето“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ СЕ РАКУВАШЕ СО ЏО БАЈДЕН И ПОТОА НАПИША НА ФЕЈСБУК: За државните интереси, за јакнење на демократијата и подобар живот на нашите граѓани

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: Остварив средба со премиерот на Албанија, Еди Рама. Време е да се отпочне ново време на рамноправен дијалог и искрени пријателства

Sase Ivanovski

Сончево и многу топло – температури до 42 степени

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: На маргините на официјалната фотосесија на лидерите на Влади и шефови на држави на НАТО самитот остварив кус разговор со премиерот на Бугарија, Димитар Главчев

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ НА СРЕДБА СО МЕНАЏМЕНТОТ НА СВЕТСКИОТ МЕДИСКИ ГИГАНТ ЦНН, ДАЛИ ПОВТОРНО ЌЕ СЕ ПРОМОВИРА ЗЕМЈАТА ЗА СТРАНСКИ ИНВЕСТИЦИИ: Денес во седиштето на CNN остварив продуктивна средба со познатиот новинар Ричард Квест и Фил Нелсон, извршен потпретседател на CNN

Sase Ivanovski

Сиљановска Давкова го отвори „Охридско лето“: Уметноста преобразува, помирува, раѓа надеж за поинаква, заедничка иднина

Sase Ivanovski

Мицкоски: Ние како народ направивме сѐ, сега треба Европа да направи нешто за нас

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) УКРАИНЦИТЕ СЕ БРАНАТ СО СЕ ШТО ИМ Е ПРИ РАКА: Украински рибар погоди руски дрон со риба!

Sase Ivanovski

Србинка го нападнала сопругот додека возел, тој ја исфрлил крај Демир Капија и заминал: Полицијата ја нашла повредена

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ ДО МЛАДИТЕ: Животот не е Инстаграм бајка, со убави плажи и ресторани, фатете се за работа, вложувајте во себе, борете се!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: Секој бизнисмен на кој ќе му биде побарано мито од некој функционер тоа да го пријави веднаш кај мене, веднаш ќе има силна реакција, мито и корупција нема да се толерира, на власт дојдовме не да станеме милионери туку да му служиме на народот!

Sase Ivanovski

Во свесна состојба се сите четири малолетници најдени во бессознание во стан во Скопје, земале психотропни супстанции

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АКТЕРОТ АЛЕК БОЛДВИН СЕ РАСПЛАКА ОТКАКО СУДИЈАТА ГО ПРОГЛАСИ ЗА НЕВИН ВО СЛУЧАЈОТ СО НЕСРЕЌАТА НА СНИМАЊЕТО НА ФИЛМОТ РАСТ ПРИ ШТО ЗАГИНА РЕЖИСЕРКАТА НА ФИЛМОТ

Sase Ivanovski

Мобилни екипи во Кисела Вода им помагаат на граѓаните за справување со високите температури

Sase Ivanovski

ЃОРЃИЕВСКИ: Нема запирање кога се работи за доброто на мојот народ – по 30 години нови улици во Пржино и Црниче!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: ЌЕ ГО ПРОДОЛЖИМЕ ПРОЕКТОТ ЗА ЗАЕДНИЧКИ ГАСЕН ИНТЕРКОНЕКТОР ВО АЛЕКСАНДРОПОЛИ ВО ГРЦИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: Грција да престане со навредливото користење на термините Скопјанос и Скопја за нашата држава и нашите граѓани

Sase Ivanovski

ЃОРЃИЕВСКИ: Нека е аирлија – отворен е новиот спортски комплекс ,,Бецко” во Драчево!

Sase Ivanovski

Мицкоски: Добрососедските односи се двонасочна улица, вистинското прашање е зошто Грција не го почитува договорот од Преспа

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРОТ МИЦКОВСКИ ЗА АЛ ЏЕЗИРА БАЛКАНС: Не би се согласил дека не го почитуваме договорот од Преспа, не ни се допаѓа, но ќе го почитуваме

Sase Ivanovski

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ГАЗИ БАБА, БОБИ СТЕФКОВСКИ НА СРЕДБА СО КОЦЕ ТРАЈАНОВСКИ, ДИРЕКТОР НА ЈАВНОТО ПРЕТПРИЈАТИЕ ЗА ДРЖАВНИ ПАТИШТА

Sase Ivanovski

МАНИФЕСТАЦИЈА “ПЕТРОВДЕНСКИ ЧЕСТВУВАЊА” ВО ЈУРУМЛЕРИ!

Sase Ivanovski

МАКЕДОНЦИ НАПАЛИ БРАТСКУ СРБИЈУ

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ЗАПОЧНА МЕЃУНАРОДНИОТ ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ “ГАЗИ БАБА 2024”

Sase Ivanovski

ФИРМИ И ГРАЃАНИ ДОЛЖАТ ОКОЛУ 169 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ДАНОЦИ И ПРИДОНЕСИ Управата за јавни приходи го објави списокот на должници

Sase Ivanovski

Близу Москва се урна патнички авион, загинаа три лица

Sase Ivanovski

НА БЕНЗИНСКИТЕ НА ОКТА Бонус од 7 отсто со American Express

Sase Ivanovski

Венеција уште поскапо ќе наплаќа за влез во градот

Sase Ivanovski

Да не се лажеме – Македонија има иста минимална плата како Србија, а повисока од Албанија, Бугарија и од Црна Гора

Sase Ivanovski

(ФОТО) ВУЧИЌ НАЦРТА 5 ТОЧКИ НА ТАБЛАТА „Тие сакаат крај за Србија“

Sase Ivanovski

Шпанија е фаворит во финалето: Герет Саутгејт го префрли притисокот врз ривалите

Sase Ivanovski

Песков за гафовите на Бајден: Однесувањето на американскиот претедател е неприфатливо

Sase Ivanovski

Гир: Да се изгради одржлива иднина за Преспа

Sase Ivanovski

Уште четири здравствени установи добија в.д. медицински директори

Sase Ivanovski

Белери доби дозвола да положи заклетва како европратеник по притисокот врз Рама

Sase Ivanovski

Светот ќе има 200 милиони луѓе помалку на крајот на 21 век

Sase Ivanovski

Си-Ен-Ен: Обама и Пелоси се загрижени за Бајден но не можат да го убедат да се пензионира

Sase Ivanovski

Аптекарот од Онкологија доби две години затвор за примање поткуп, пресудата ќе биде обжалена

Sase Ivanovski

Минчев: Со нови закони кои не се само шминка и декор до професионална, департизирана и мотивирана јавна администрација

Sase Ivanovski

Британско разузнавање: Русија загубила повеќе од 70.000 воен персонал во последните два месеца

Sase Ivanovski

„ПОДОБРО ДУШМАН НА СИРОМАВИОТ НАРОД, ОТКОЛКУ НА СТРАТЕШКИОТ ПАРТНЕР И НЕГОВИТЕ ПРОФИТИ“: Ванковска за изјавата на Николовски дека е душмански да го прекине договорот со „Бехтел и Енка“

Sase Ivanovski

Играј со најдобрите: Видеолотарија со донација од милион денари, изгради детско игралиште во Општина Свети Николе

Sase Ivanovski

На петте најдобри студенти кои завршиле медицина ќе им биде дадена шанса веднаш да се вработат во здравството

Sase Ivanovski

„КАЈ НАС АКО ИМАШ ПАРИ, ЗНАЧИ ДЕКА СИ ГИ НАПРАВИЛ НА НЕЧИСТ НАЧИН“: Новиот поткаст „Бизнис Муабети“ на Фактор со Татјана Лопарски

Sase Ivanovski

ПАЦИЕНТИТЕ СО ВИСОК, НО И СО НИЗОК ПРИТИСОК ВО ГОЛЕМ РИЗИК ОД ТОПЛОТНИОТ БРАН: Лекарите предупредуваат на опасност од мозочни и срцеви удари

Sase Ivanovski

ДЕНЕСКА Е ДЕНОТ „Д“ ЗА „РЕПЛЕК“ – се случува сплит на акциите, ќе „загризат“ ли уште повеќе инвеститори

Sase Ivanovski

И од лошото има бетер! Кој ја закла струмичката болница да плаќа струја поскапо и од таа што се продава на берзите?

Sase Ivanovski

Вучиќ: Нема да паднеме на провокации, нема да војуваме против Бошњаците

Sase Ivanovski

Активности од кампањата „Носи кацига“ во повеќе градови

Sase Ivanovski

За жалење ли е државниот ГТЦ? Само од паркингот лани наплати над 500.000 евра!

Sase Ivanovski

ГРУЕВСКИ РАСПАЛИ- „ТОА ШТО МЕ СПОМЕНУВААТ ПОКАЖУВА КОЛКУ КОМПЛЕКСИ ИМААТ“: „Последното соопштение е толку тупо, мора да го издиктирал Заев по телефон од некоја плажа во Грција“

Sase Ivanovski

250 МИЛИОНИ ЕВРА ГУБИ ДРЖАВАТА ПОРАДИ НЕЦЕЛОСНО ПРИЈАВЕНА РАБОТА Дури 158 милиони евра приходи на домаќинствата не се пријавени

Sase Ivanovski

(ФОТО) СТРАШНА ГЛЕТКА НА ПЛАЖА ВО ШКОТСКА 77 китови се насукаа на брегот и угинаа

Sase Ivanovski
Вчитувам....