Австралиската влада започна истрага за тоа дали Ѓоковиќ ја лажел граничната полиција

Австралиските медиуми кои тврдат дека министерот за имиграција Алекс Хок денеска нема да донесе одлука дали ќе му ја укине визата на српскиот тенисер.

Најдобриот светски тенисер вчера ја доби тужбата против Австралија и доби виза за влез во Австралија, каде што веќе одигра два тренинзи за да се подготви за првиот Грен слем сезонава, но министерот за имиграција Алекс Хок има дискреција да му ја одземе визата.

Посебен проблем за Ѓоковиќ е истрагата што ја покрена федералната влада во Австралија против него, која се обидува да открие дали лажел додека го пополнувал формуларот за пријавување.

Ѓоковиќ за граничната контрола изјави дека Тенис Австралија пополнил формулар за патување во негово име.

Така, Ѓоковиќ или некој друг на формуларот посочил дека не патувал во други земји во 14 дена пред да пристигне во Австралија, а австралиските власти сакаат да докажат дека некој лажел.

За австралиските власти не би требало да биде тешко бидејќи факт е дека Ѓоковиќ тогаш, во периодот од 23 декември до 6 јануари, од Белград отпатува за Шпанија, каде на 31 декември тренираше во Марбеља.

tải sunwin

sun win

sunwin apk sunwin club tải sunwin apk

tải sunwin

tải sunwin