Бајден: Американските сили со акција во Сирија го ликвидираа лидерот на терористичката Исламска држава

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека американските воени сили во северозападна Сирија го убиле Абу Ибрахим ал-Хашими ал Кураши, водачот на терористичката група Исламска држава.

-Американските воени сили во северозападна Сирија успешно презедоа антитерористичка операција за заштита на американскиот народ и нашите сојузници, наведе Бајден во изјавата, додавајќи дека ниту еден војници не бил повреден за време на операцијата.

Малку е познато во јавноста за Ал Кураши, кој ја предводеше екстремистичката група по смртта на Абу Бакр ал-Багдади, кој се самоуби во 2019 година додека американските специјални сили се приближуваа кон него, пренесува ДПА.

Бајден најави повеќе детали за операцијата во текот на денот.

tải sunwin

tải sunwin tải sunwin apk sunwin club

sun win

sunwin apk sunwin.apk mới nhất sunwin tài xỉu

sunwin apk sunwin.apk mới nhất sunwin apk