БОМБА ВО СУДНИЦА – ВИСТИНАТА ЗА РЕЖИМОТ ОДЕКНА ОД УСТАТА НА НАЈБЛИСКИТЕ НА ДИКТАТОРОТ – Протуѓер: Со Груевски бевме блиски. Ми спомена дека купил земјиште од 10.000 квадратни метри на Водно

Еден од најблиските соработници на поранешниот премиер Никола Груевски, Мартин Протуѓер, денеска сведочеше на рочиштето за “Плацевите на Водно”, пишува Фокус. Тој појасни дека од 2005 година почнал да работи во ВМРО-ДПМНЕ, најпрвин како шеф на кабинетот на претседателот, а потоа од 2008 до 2011 година бил именуван за генерален секретар на партијата.

Протуѓер истакна дека иако со функцијата генерален секретар ја добил и обврската околу финансирањето на партијата , рече дека никогаш , ниту се разбирал, ниту се мешал во финансиите на тогашната владејачка партија. Прашан кој се грижел околу финансирањето, Протуѓер рече дека за таа обврска имало многу органи на партијата кои го контролирале таквото работење.

На прашањето пак дали имало сеф во партиското седиште, тој одговори потврдно.

Таков сеф имаше и беше во канцеларијата на генералниот секретар. Јас таа канцеларија ретко сум ја користел, од време на време, за состаноци, зошто беше поголема. Таков сеф имаше таму, но јас во целиот тој период ниту можам да кажам што имало, дали имало материјални средства и колку, тоа не би знаел да кажам зошто не знам. Се зборуваше дека има документација која е од значење на партијата, статути, одлуки, но и дека има одредени финансиски средства. Разбирав дека има средства за редовните трошоци, хартија, сијалици, но за волја на вистината не можам да го потврдам со сигурност, вели Протуѓер.

Протуѓер одговараше и на прашања поврзани со тоа дали некогаш со Никола Груевски разговарале за купување, продавање или земање под закуп на имот.

Би сакал да појаснам дека од 2005 година имавме коректен однос. Сме дискутирале на најразлични теми поврзани со секојденвниот живот, од политички до приватни теми.

Груевски сакал да живее во куќа

Се сеќавам дека во повеќе наврати зборувавме за тоа кој каде би сакал да живее по завршување на мандатот. Му велев дека цел живот живеам во стан и не би менувал. Но тој и покрај тоа што исто така што живееше во стан, рече дека сака да живее во куќа, рече Протуѓер.

Тој откри и дека Груевски му кажал дека сака да живее во Сопиште.

Често пати зборувавме и за локации, која е најдобра за живеење. Лекарите заради некои хронични состојби му препорачуваа да живее на повисоко место. Беше некако запнат за локација како Сопиште итн. Сакаше да живее во куќа, мислеше дека така ќе најде мир, рече сведокот.

Протуѓер сподели и дека Груевски му спомнал дека купил земјиште на Водно

Link with us
  • tải sunwin sunwin sập chưa tại sunwin cho iphone
  • tại sunwin cho android apk tải sunwin sun win cổng game số 1
  • sun win tại sunwin sun win bị bắt
Game bài đổi thưởng