Борисов: Гоце Делчев е бугарски револуционер и македонски војвода

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов на својот Фејсбук профил оддаде почит на големиот револуционер Гоце Делчев и порача дека тој го дал својот живот за слободата и автономијата на Македонија и Одрин.

„Денес се навршуваат 118 години од трагичната смрт на големиот бугарски револуционер и македонски војвода Гоце Делчев, кој го даде својот живот за слободата и автономијата на Македонија и Одрин. Гоце Делчев е еден од најсилните симболи на нашата заедничка историја со Република Северна Македонија, заедничка историја што е во основата на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка од 2017 година. Нека неговата жртва биде пример за тоа како, час поскоро, да го најдеме вистинскиот пат кон нашата заедничка европска иднина“, пишува Борисов.

tải go88

rikvip dang nhap tipclub download rikvip

https://cycling74.com/author/62ce1564a8dcef597c86eb17