БРАВО – Данска ќе донира два милиона вакцини „АстраЗенека“ за земјите од Западен Балкан

– Данска ќе донира два милиона дози од вакцината „АстраЗенека“ против Ковид-19 на земјите од Западен Балкан: Албанија, Босна и Херцеговина, Северна Македонија и Косово, како и дополнителни милиони дози од истата вакцина за програмата КОВАКС.

Данскиот министер за надворешни работи, Јепе Кофод, изјави дека е задоволен што може да им помогне на блиските партнери со вакцини, како најефикасното оружје против пандемијата.

Данската Влада соопшти дека донацијата преку системот КОВАКС првенствено е наменета за земјите од Северна Африка и Бутан, пренесува Клик.

Link with us
  • go88 playgo88 go88 hỗ trợ
  • wwwgo88 go88 b52 go88
  • sun win trực tuyến tại sunwin 2019 tải sunwin
Game bài đổi thưởng