БРАВО – Министерството за образование набавува 10.000 таблети и кабинети за природни науки за 265 училишта!

Министерката за образование и наука Мила Царовска вечерва во Тема на денот на телевизија Сител рече дека реформата почнува од септември во прво и четврто одделение, за што се прават сите потребни подготовки.

– Стартуваме со новата концепција, по новите материјали за учење и јас сум сигурна дека ќе се покажат подобри резултати. Сѐ се подготвува со динамиката којашто е утврдена. Што значи дека програмите се донесени. Во постапка е набавката на 10.000 таблети. Дополнително се набавуваат кабинети за природни науки за 265 училишта. Овие кабинети се за погорните одделенија, но важно ни е да се подготви училишниот процес за овој реформски пристап кој ќе трае 5-6 години – рече Царовска.

Таа рече дека тече подготовката на материјалите за учење за прво одделение кои треба да се готови до крајот на јули, а првата половина на август првите дигитални учебници треба да бидат готови и да се дадат на училиштата.

Link with us
  • tải rikvip về điện thoại rik vip
  • sun win tại sunwin casino
  • rikvip tai game danh bai rikvip chơi rikvip trực tuyến
Game bài đổi thưởng