БРАВО – Оваа година не очекуваме струјата да поскапи, вели Заев

Оваа година не очекуваме раст на цените на струјата заради соодветните политики што ги правиме за да направиме меко спуштање во либерализацијата во време кога приватните компании веќе се на слободниот пазар на електрична енергија и не можат да покријат дел од трошоците на домаќинствата.

Ова го најави премиерот Зоран Заев во своето обраќање при презентацијата на Интервентниот план за инвестиции ИПИ 2021-2027 во Владата.

-Со соодветни стратегии поставени од државата веруваме дека ќе развиеме одлична стратегија која ќе предизвика сериозни инвестиции во фотонапонски електрани, ветерници и гасни централи за да направиме транзиција на енергетскиот систем. Инвестициите во обновливи извори на енергија секако ќе ги чинат граѓаните зашто доколку сакаме здрава и зелена енергија таа се плаќа поскапо и затоа државата ќе развие планови за помагање на сиромашните граѓани преку посебни програми, рече Заев.

Посочи дека час поскоро треба да направиме инвестиции во фотонапонските централи, ветерните паркови и гасните електрани кои ќе продуцираат, како што рече, илјадници мегавати електрична енергија и додаде дека нашиот народ е по зелената енергија.

Во моментов од термоелектраните во земјава се произведуваат околу 78 отсто од електричната енергија, а останатите се од обновливите извори на енергија. Се планира, како што кажа премиерот, термоелектраните да се затворат година или две пред 2030 година како што е предвидено во европската цел.

Link with us
  • sunwin
  • go88 88 tại game go88 trí tuệ siêu phàm go88
  • game bai doi thuong sunwin sunwin
Game bài đổi thưởng