БРАВО ВЕНКО – Пристигнаа уште 9 360 дози од „Фајзер“

Уште 9 360 дози вакцини од „Фајзер“ вчера пристигнале во земјава, информираше Министерството за здравство.

Од овие дози, 4 680 се преку директниот договор што Северна Македонија го има со компанијата, додека останатите 4 680 се преку помошта од ЕУ во рамки на програма „Тим Јуроп“ (Team Europe).

Преку оваа програма, ЕУ обезбедува 119 213 вакцини за земјава кои етапно, од 5 000 до 7 000 дози се испорачуваат секој понеделник. Вчерашната пратка е втора по ред преку оваа програма, а во текот на мај треба да пристигнат вкупно 19 890 дози од „Фајзер“.

tải rikvip

tại sunwin về điện thoại sun win

tải sunwin hướng dẫn tại sunwin sunwin cho ios