БРУКА – Шутка остана без јавен превоз, Арсовска не им исплатила на приватните превозници, велат од СДСМ

Нема бесплатен превоз, а во Шуто Оризари и воопшто нема превоз, Арсовска ги заборави граѓаните, реагираат од владејачката СДСМ.

„Нема ден, а на површина да не излезе неспособноста на градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска. Три месеци Градот Скопје предводен од Арсовска и ВМРО-ДПМНЕ, им нема платено на приватните автобуски превозници и затоа од денеска тие повеќе не сообраќаат на редовните линии. Со ваквиот прекин, сериозно е редуциран редовниот возен ред на јавниот превоз, но уште пострашно е што цели населени места од денеска се без јавен превоз“, се наведува во соопштението од СДСМ.

Од таму додаваат дека општина Шуто Оризари од денеска е отсечена од јавниот превоз затоа што линиите „19“ и „20“ во најголем дел се опслужувани од приватните превозници.

„Арсовска пред изборите ветуваше бесплатен автобуски превоз, 250 нови еколошки автобуси и се откажа од 70 милиони евра за проектот „Бас рапид транзит“. Сега се гледа дека таа не успева да менаџира ниту со постојниот јавен превоз, толку од нејзините менаџерски способности со кои ги лажеше граѓаните Јавното сообраќајно претпријатие е без директор, откако последниот директор поставен од Данела си замина од функцијата.

Шест месеци мандат на Данела се шест месеци на неспособност, на прекинати претходно започнати проекти, на оставки на директори, на груба партизација на градската администрација. Шест месеци беа доволни Арсовска да се докаже како најнеуспешниот градоначалник на Град Скопје, и најголемо разочарување за скопјани“, се наведува понатму во партиското соопштение.

sun win

tải sunwin sunwin apk sunwin

sunwin apk

game sunwin sunwin.apk mới nhất tải sunwin

sunwin game sunwin sunwin club