Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје

Поглаварот на српската православна црква Порфирије попладнево пристигна во Скопје во канонска посета на Македонската православна црква – Охридска архиепископија.

Утре Патријархот Порфириј и Архиепископот охридски и македонски Стефан, на празникот Свети Кирил и Методиј, ќе служат света архиерејска литургија во соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје.

Во делегацијата на СПЦ се и Митрополитот црногорски и приморски Јоаникије, Епископот сремски Василиј, Епископот бачки Иринеј, зворничко-тузланскиот Фотие и крушевачкиот Давид.

Делегацијата на СПЦ беше пречекана од Архиепископот г.г. Стефан и Митрополитот Тимотеј.

game bài sunwin sunwin tài xỉu sunwin tài xỉu

sun win

tải sunwin

sunwin

sun win