ДЕНЕСКА ВО 11 ЧАСОТ ЌЕ БИДЕ ВИСТИНСКИ ТРИЛЕР ВО СОБРАНИЕТО – СЕ ГЛАСА ДОВЕРБА НА ВЛАДА, ЌЕ ПОБЕДИ МАФИЈАТА И ХАОСОТ ИЛИ ПАК ПРАВДАТА И МИРОТ?!?!

Денеска во 11 часот треба да започне седницата во Собранието на која треба да се гласа за недоверба на Владата предводена од актуелниот премиер Зоран Заев.

Опозицијата ја поднесе иницијативата за гласање недоверба откако премиерот Зоран Заев по вторит круг од локалните избори најави дека ќе се повлече, но не ја поднесе оставката. Првичната иницијатива беше со 61 потпис од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса за Албанците, Алтернатива, Беса и Левица. Меѓутоа, пратеникот Скендер Реџепи-Зејд од Алтернатива, реагираше дека не сака неговиот потпис да биде заедно со лидерот на Левица, Димитар Апасиев.

Откако претседателот на Собранието, Талат Џафери, изјави дека нова иницијатива, како што првично предложи ВМРО-ДПМНЕ, може да се поднесе после 90 дена, опозицијата реши од тактички и технички причини дел од пратениците да ги повлечат своите потписи. Потписите ги повлекоа 17 пратеници, меѓу кои и Апасиев, по што Алтернатива вчера соопшти дека нејзините четири пратеници на денешната седница ќе гласаат за недоверба на Владата.

tải sunwin apk sunwin tài xỉu sunwin club

sunwin.apk mới nhất

sun win

game bài sunwin sunwin club sunwin web

tải sunwin