Димитров – Варвициотис: Грчкиот парламент ќе ратификува техничка помош за Скопје

Грција ќе ги засили напорите за помош на Северна Македонија во процесот на пристапување во ЕУ во следните месеци, според заедничките изјави на грчкиот алтернативен министер за надворешни работи Милтиадис Варвициотис и заменик-премиерот на Северна Македонија за европски прашања Никола Димитров, кои се состанаа во Атина, пренесе АНА-МПА.

„Ова значи дека комитетите дефинирани со Договорот од Преспа ќе се состанат директно за да ја утврдат основата врз која ќе ги решаваме отворените прашања“, рече грчкиот министер. Тој исто така рече дека парламентот се очекува да го ратификува договорот за обезбедување техничка помош на Скопје за време на неговиот процес на пристапување во ЕУ. Во твитот подоцна, тој рече: „Двајцата сме посветени на заедничката соработка за олеснување на процесот на проширување на ЕУ и Северна Македонија да маршира и да ги заврши своите преговори за пристапување“.

Двајцата ќе предводат две обемни делегации што ќе се сретнат во Скопје на крајот на есента. Грција ќе има корист од пристапот на Северна Македонија во ЕУ и може да придонесе за тоа, рече Варвициотис, додавајќи дека развојот на билатерални економски и политички односи „ќе направи да се чувствуваме дека нашето соседство се надградува“. Стратешката цел на Грција отсекогаш била споделување граници со членките на ЕУ, додаде тој.

Димитров рече дека двете земји ја делат визијата за регион што ќе има европски изглед без отворени проблеми, а тоа вклучува соработка, разбирање и пријателство.

Тој зборуваше за потребата да се „донесе Европа во Северна Македонија“, како долг стратешки пат, но можеби и единствениот што може да им овозможи на младите да искусат европски начин на живот, без да се принудени да ја напуштат својата земја. Неговата земја, како што рече, веќе ги исполнува сите неопходни фактори за ова, а Грција е еден од најголемите поддржувачи на земјата. По изгубеното време, долги генерации, време е да им користиме на двете земји преку блискоста и пријателството, порака на која се фокусира новата влада на земјата, рече Димитров.

Исто така во средата, грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас се состана со Димитров и со министерот за надворешни работи Бујар Османи, на маргините на тркалезната маса на конференцијата Економист. Тоа беше прв пат Дендиас да се сретне со неговиот нов колега, Османи.

Грчкиот министер ја повтори посветеноста на Грција кон европските изгледи на Западен Балкан, вклучително и Северна Македонија, како начин за воспоставување безбедност и стабилност во регионот.

sunwin apk game sunwin game sunwin

sunwin tài xỉu tải sunwin game sunwin

sunwin club tải sunwin apk sunwin apk

sunwin tài xỉu

sunwin web