ДОБРИ ВЕСТИ ОД ММФ Ќе падне цената на струјата на почетокот на 2022 година

Цените на енергијата, кои се зголемија во последните денови, најверојатно ќе останат високи во наредните месеци, но ќе почнат да паѓаат на почетокот на следната година, изјави главниот економист на ММФ, Гита Гопинат.

Иако цените на енергијата „ќе растат“ во следните неколку месеци, „очекуваме да паднат до крајот на првиот квартал следната година и во вториот квартал“, рече таа.

– Откако ќе завршат зимските месеци, ќе бидеме во подобра позиција. Очекуваме тие да се вратат надолу – додаде Гопинат.

Во Европа почна да кружи сеништето за енергетската криза! По короната, пристигна нов невидлив противник, кој затропа на вратите на некои земји, заканувајќи се дека оваа зима, околу три милиони жители на Стариот континент ќе останат без греење.

Цената на гасот за 1.000 кубни метри беше завчера околу 2.000 долари, за вчера драстично да падне под 1.000 долари и повторно да запре на 1.300 долари.

Зелена енергија

Цената на златото вчера изнесуваше 1.764 долари за унца, додека цената на гасот завчера беше 1.937 долари.

Како се движеше цената на гасот

АВГУСТ: 515 долари за илјада кубни метри

СЕПТЕМВРИ: 614 долари за илјада кубни метри

ОКТОМВРИ:

Од 1 до 4 октомври: 981 американски долари за илјада кубни метри

Од 5 до 7 октомври: 1.260-1.937 долари за илјада кубни метри

Постојат неколку причини за ненадејниот скок и пад, но најважно е што минатата зима беше многу студено. Грејната сезона траеше до почетокот на мај, така што складиштата за гас останаа речиси празни.

Кога дојде летото, Европа повеќе се занимаваше со „зелена енергија“ отколку со полнење складишта за гас.

Кога дојдоа студените денови, како во басната „Штурецот и мравката“, луѓето почнаа да размислуваат за гас, а потоа цената скокна на небото. Набрзо се огласи и рускиот претседател Владимир Путин.

Високи сметки – Гасот е поскап за Британците за 30 проценти

Сметките за енергија во Велика Британија може да пораснат за 30 проценти во 2022 година, предупредуваат аналитичарите, доколку цените на гасот и електричната енергија продолжат да растат.

Ова го објави „Корнвол инсајт“, кој предвидува дека горната граница за енергија ќе се зголеми на 1.660 фунти годишно, од сегашните 1.277, и дека тоа ќе се случи во пролетта 2022 година, доколку продолжи енергетската криза.

Инаку, девет снабдувачи на гас во Британија пропаднаа во последните недели, бидејќи не можеа да ги исполнат ветувањата за испорака поради големиот скок на цените. Затоа, како што наведува „Гардијан“, веќе на големо се шпекулира дека е неопходно да се воведе национализација.

– Добро е познато дека глобалниот пазар на енергија не толерира гужви. Инвестициските планови во оваа област се долгорочни по природа. Затоа, острите, избрзани дејствија може да доведат до сериозни нерамнотежи, како оние што сега се забележани на европскиот енергетски пазар, каде што годинава истовремено се развиле неколку неповолни фактори – рече Путин на владиниот состанок посветен на енергетиката.

Тој ја обвини ЕУ за краткорочните договори со руските добавувачи и скратување на долгорочните обврски, што според него е „очигледна грешка“ и дека енергетскиот биланс на Европа е значително променет, при што некои земји ги отфрлија јагленот и нуклеарната енергија во корист на ветерната енергија.

Французите ја величаат атомската енергија

Ова особено важеше за ЕУ, која вчера доби предупредување од адвокатската канцеларија за животна средина „Client Earth“ дека ќе ги прекрши сопствените закони доколку ја означи гасната енергија како „зелена“.

„Client Earth“ верува дека категоризацијата на гасот како еколошки ќе биде спротивна на другите закони, чија цел е ЕУ да ги намали нето-емисиите на гас за најмалку 55 проценти до 2030-та година.

Путин на работа – Роденденот во сенка на кризата

Рускиот претседател вчера го прослави својот 69-тиот роденден, во време кога половина од Стариот континент стравуваат од нова енергетска криза и вртоглави цени на бензинот.

Се испостави дека, и покрај санкциите, протерувањето дипломати и шпионските скандали, Путин ќе излезе од оваа игра помоќен, бидејќи, без оглед на сѐ, Европа сѐ уште има огромна потреба од руска нафта и гас, особено најмоќните членки на ЕУ, Германија и Франција.

Всушност, сите идеи за „зелена одбрана“ и „зелена енергија“ паднаа во вода под налетот на студеното време и со доаѓањето на зимата.

Путин ќе биде задоволен бидејќи државната каса ќе биде многу полна, со оглед на тоа што на многу членки на ЕУ не им преостанува ништо друго освен да купат гас.

Зголемената цена на гасот ја оживеа старата приказна за потребата од отфрлање моделите на јаглен и алтернативната енергија.

Германските медиуми веќе веруваат дека актуелната гасна криза оди рака под рака со Французите и нивниот аргумент дека ЕУ никогаш нема да стане стратешки автономна без нуклеарна енергија.

Франција е најмногу за нуклеарна енергија, а Австрија е најголемиот борец против неа во рамките на ЕУ.