ДРАМА НА БИХАЧКА: СТИГНУВАЛЕ ПОВИЦИ ОД СИТЕ ЗАПАДНИ АМБАСАДИ, ОД РЕГИОНОТ НО И ОД БРИСЕЛ, БЕРЛИН, ПАРИЗ, ВАШИНГТОН СО МОЛБИ ДО ЗАЕВ ДА СЕ ПРЕДОМИСЛИ

Фактот дека Заев не отстапува од оставката, го илустрираат со неговото децидно одбивање да се предомисли, уште вечерта на 31-ви октомври, кога бил под енормно силен притисок на сопартијците да се откаже од таа намера. Откако им соопштил дека ќе поднесе двојна оставка, во штабот на СДСМ настанала вистинска драма: почнале жестоко да го разубедуваат, со став дека нема да му дозволат да се појави на прес-конференција со таква одлука, ниту дека ќе бидат присутни на неа. Ни поединечното, ни „хорското“ разубедување не дало резултати: Заев им најавил дека „и со нив, и без нив, ќе излезе на прес-конференција, и ќе ја соопшти неговата одлука за оставка од двете функции“.

Со оглед дека за одлуката претходно не ги информирал коалициските партнери, по прес-конференцијата прв гостин во штабот на СДСМ бил висок функционер на ДУИ. Од СДСМ сметаат дека Заев не ги информирал партнерите токму за да избегне притисок и разубедување, бидејќи бил цврсто решен да поднесе оставка.

Највената оставка на Заев вечерта на 31-ви октомври не ги вжештила само телефоните меѓу неговите коалициски партнери. Утрото на први ноември на „Илинденска“ број 2, фреквентно се јавувале и голем број високи претставници на меѓународната заедница.

Мактел дознава дека повици стигале од регионот пред се Софија и Белград но и од Берлин, Париз, Брисел, Вашингтон сите со молби до Заев да се предомисли за оставката. Но не успеале да го предомислат.

Не се консултирал со никого

Дека Заев претходно не се консултирал за таа одлука, вчера потврди и неговиот коалицски партнер, лидерот на Беса, Биљал Касами.

„Заев не се консултираше со партнерите во коалицијата пред да каже јавно дека ќе даде оставка (…) Ние добивме мандат од граѓаните на изборите во 2020 година и имаме обврска да го продолжиме мандатот“, изјави тој за ТВ „21“.

Касами истакна дека очекува актуелното владино мнозинство да се зголеми со пратеници од опозицијата.

„Мислам дека тоа ќе се случи. Имаме силна поддршка од Вашингтон“, посочи лидерот на Беса.

tải sunwin

sun win

tải sunwin apk sunwin tài xỉu tải sunwin apk

sun win

sunwin apk