8.8 C
Скопје
03/12/2022 14:25
МАКТЕЛ

ДУДУКОТ МИЦКОВСКИ СО РЕФЕРЕНДУМОТ МУ ПОМАГА НА КОВАЧЕВСКИ И ТОА ЧЕТИРИКРАТНО!

 

Идејата за референдум против договорот со Бугарија е политички неодговорен потег, злобен, анти македонски, анти државен, неодговорен, идиотски потег. Но сепак, ако се согласиме со сето тоа, ајде сега да го анализираме целиот контекст и како ова ќе се одрази врз процесот и политичката сцена во земјава. Еве на колку начини Мицковски му помага на Ковачевски со референдумот:

  

1. Референдумот нема да успее, со тоа менувањето на уставот ќе биде овозможено, ВМРО ДПМНЕ или дел од пратениците ќе можат да се правдаат дека народот сепак не бил против. Со тоа Мицковски го помага процесот, иако секако, тоа не му е намерата, тој само сака да го закочи процесот и да направи хаос и паника за ловење политички поени. Ама толку е политички анти талент што секој потег му е погрешен тактички и стратешки и само го држи силно на фотељата во ВМРО ДПМНЕ но далеку од Илинденска ББ.

2. Со референдумот Мицковски го крева Ковачевски на пиедестал, дома, пред соседите и пред меѓународната заедница. Пораката е – погледнете кој е алтернативата на сегашната власт?!?! Со ова Ковачевски добива на цена, на коалициски капацитет, реноме пред соседите и странците. Мицковски тоне и понатаму и е се поблиску до политички радикал со кој никој нема да се осуди да прави влада. ТМицковски уште има проблем да разбере дека Македонија не е Унгарија или Србија и тој не може да биде нов Виктор Орбан или Александар Вучиќ. Унгарија е хомогена земја со 100 % етнички унгарци гласачи, тој систем не може да се примени во мулти етничка Северна Македонија која е поделена по сите можни основи етнички верски политички идеолошки… Србија е слично, иако има големо Унгарско и Бошњачко малцинство во Војводина и Санџак, сепак далеку е Србија од мулти етничка Македонија. Исто така Вучиќ настапува од позиција на автократ на власт, а Мицковски е ванаби автократ во опозиција без доволно пари и ресурси да ја наметне својата анти западна реторика и визија.

3. Со референдумот Мицковски ги плаши Бугарите да не претеруваат со барањата следните месеци и години и со тоа му го олеснува патот на Ковачевски да ги почне побрзо преговорите со ЕУ. Бугарите ќе внимаваат во своите барања и ултиматуми кога знаат дека ако го срушат СДСМ ќе си имаат работа со антизападни лудаци во ВМРО ДПМНЕ. Референдумот ќе биде ладен туш и освестување за Бугарите да не претеруваат со притисокот врз владата на Ковачевски, ова е дар од бога.

4. Неуспешниот референдум ќе доведе до раздор во опозицијата. Ќе се бараат виновници, ќе се бараат предавници, ќе настане општ хаос, во битката кој е вистински патриот а кој не, Мицковски пак ќе биде губитник пак ќе има обвинувања на негова адреса дека одработува за Ковачевски. Ова ќе се случеше и со и без референдумот, но Мицковски е опседнат со Апасиев и со Јанко Бачев и Палчо наместо да им го остави десниот радикален простор и да се помести кон центар и да ги земе 300 000 неопределени но про западни гласачи тој се тепа за 100 000 фанатици за кои се тепаат и ГРОМ и Левица и Бачев и Интегра и Солза и Родина и Бојкотирам и Палчо со Десна… И во таа тепачка се оддалечува од Алијанса и БЕСА и од странците и од гласачите кои се за нормална прозападна власт ама се разочарани од СДСМ и ДУИ но не сакаат да има војна или земјата да биде пак слепо црево и да заглави како последна дупка во кавалот на балканот, сакаат земјата да продолжи кон ЕУ да се продолжат реформите да има демократија владеење на правото, значи не сакаат враќање на Груевизмот туку нешто подобро од СДСМ, ДУИ и Груевизмот…

Со ова движење кон десно, Мицковски ќе ја подели партијата во која сепак има прозападни струи на кои им е преку глава од оваа РУБЉА политика на Мицковски, има луѓе во партијата кои само чекаат шанса Мицковски да се сопне и да го политички масакрираат. Тој процес ќе биде помогнат од амбасадите на САД и ЕУ и од нивните тајни служби кои се мотаат низ Скопје и по елитните ресторани и хотели и ги помагаат процесите во земјата…

Има и бизнисмени кои сакаат ВМРО ДПМНЕ да се врати на власт и ќе помогнат Мицковски да си замине со неговите анти западни политики кои го држат ВМРО ДПМНЕ подалеку од власт. Зошто овие бизнисмени сакаат ВМРО ДПМНЕ да се врати на власт? Затоа што ВМРО ДПМНЕ многу полесно дава дозволи за рудници за згради за тендери за хидроцентрали и за се и сешто, не ебаваат екологија природа и синдикати па и закони, со ВМРО ДПМНЕ е полесно ДУИНГ БИЗНИС! Плус имаат политика на ниски даноци, тоа им заштедува на бизнисмените милиони евра…

         

Најново

ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски од почетокот на Отворен ден во твојата општина: Граѓаните ќе одлучуваат на кои проекти ќе бидат трошени парите од буџетите на општините, работиме транспарентно и отчетно

Tamara Ivanovska

(Видео)Сајкоски: Во Охрид има голем одзив на граѓани кои со своите предлози и идеи даваат придонес за решавање на проблемите во нивните населени места преку буџетот за 2023 година

Sase Ivanovski

Костовски: Граѓаните на општина Бутел  директно  учествуваат во создавање на буџетот на општината за 2023 година, ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш покажа дека е партија на народот и заедно со народот ги носи своите одлуки

Tamara Ivanovska

Претрес во Скопје, пронајдена дрога, приведен дилер

Tamara Ivanovska

(Видео)Бомба на Ковачевски:Од сега субвенции за тоа колку имаат ожнеано а не за тоа колку имаат посеано

Sase Ivanovski

(Видео)Мицкоски: Криминалците од Арачиново се шерифи во овој град зошто добиваат заштита од МВР

Sase Ivanovski

(Видео)Бесими пак ги насмеа новинарите:Баравме на Гугл да видиме какви се тие морски мачки кои беа ослободени од ддв

Sase Ivanovski

(Видео)Премиерот Ковачевски и министерката Тренчевска заедно со корисниците од „Порака“-Неготино, го одбележаа Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Sase Ivanovski

(Видео)Јорданов: Со граѓаните го креираме буџетот за 2023 година во Штип, суштинска потреба е промена на водоводната мрежа и воведување на јавен градски превоз

Sase Ivanovski

Мицкоски: Имаме премиер кој се фали дека имаме повеќе социјални случаи, буџетот не е развоен и нема капитални инвестиции

Sase Ivanovski

Претрес во Скопје, пронајдена дрога, приведен дилер

Tamara Ivanovska

Демант: Немало закани ниту напад кон полициски службеници во Арачиново, случајот е целосно расчистен

Sase Ivanovski

Претрес во Кавадарци, пронајдени оружје и муниција, приведено едно лице

Tamara Ivanovska

126 санкциионирани возачи во Скопје

Tamara Ivanovska

ВМРО-ДПМНЕ: Денес и утре отворени општини за граѓаните, предложи идеја, биде дел од промените што носат иднина 

Tamara Ivanovska

ФЕРО ИНВЕСТ единствен нуди комплетна услуга за проектирање, изградба и откупување на струјата од фотоволтаици

Tamara Ivanovska

Спасовски застана во одбрана на тие кои што насилно набркале полицајци од пункт – ново продолжение на епизодата со “пајакот“

Tamara Ivanovska

Предавање на Османи на Колеџот на Европа во Варшава

Tamara Ivanovska

47 санкции за автобуси што вршат превоз на ученици

Tamara Ivanovska

Министерство за правда:Заштедивме 25% електрична енергија во октомври споредено со истиот месец минатата годинa

Tamara Ivanovska

Произведени 12.773 MWh струја изминатото деноноќие, целосно задоволени потребите на домаќинствата и малите потрошувачи

Tamara Ivanovska

Приведено лице во Струмица за шверц на половина тон суров тутун

Tamara Ivanovska

СДСМ:Три дена молк на Мицкоски, на кого ветувал промена на Уставот?

Tamara Ivanovska

Стоилковски:(ВИДЕО) Данела Арсовска и СДС се во коалиција, Ковачевски потврди имале и средби, плод на коалицијата е директорот на ЈСП кадар на СДС

Tamara Ivanovska

СДСМ: Скопје е заглавено поради неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ

Tamara Ivanovska

Ковачевски: Со новиот предлог Буџет за 2023 година обезбедуваме сигурност, стабилност и понатамошен економски раст

Tamara Ivanovska

Зечевиќ од Македонски Брод: Социјалдемократска вредност е зачувување на националниот и етнички идентитет  

Tamara Ivanovska

НИШТО ОД МОЌНАТА ЕВРОАЗИЈА – РАСТЕ ТЕНЗИЈАТА МЕЃУ РУСИЈА И КАЗАХСТАН

Tamara Ivanovska

ФИНСКАТА ПРЕМИЕРКА ВЕЛИ ДЕКА КРИЗАТА ВО УКРАИНА ПОКАЖАЛА ДЕКА ЕВРОПА БЕЗ ПОДРШКАТА НА САД Е НЕМОЌНА ДА СЕ ОДБРАНИ ОД БИЛО КОГО

Tamara Ivanovska

НИКОЈ УШТЕ НЕ ЗНАЕ КОЈ Е КРЕАТОРОТ НА БИТКОИН. ПОСЛЕДЕН ПАТ ПИШАЛ МЕЈЛ ВО 2011ТА, ИМА 1 МИЛИОН БИТКОИНИ ВРЕДНИ НЕКОЛКУ МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ

Tamara Ivanovska

ЏИМИ КАРТЕР НАПОЛНИ 98ГОДИНИ: ЖИВЕЕ ВО КУЌА ПОЕВТИНА ОД ДВАТА ЏИПА НА АГЕНТИТЕ ШТО ГО ЧУВААТ, СЕКОЈ ДЕН ОДИ ПЕШКИ ВО ЦРКВА И ГРАДИ КУЌИ ЗА СИРОМАШНИ

Tamara Ivanovska

На Мијалков за пет месеци му застарува делото во „Титаник 2“

Tamara Ivanovska

НАД 700 ЛИЧНИ ПРЕДМЕТИ НА ФЛИТВУД МЕК СТАВЕНИ НА АУКЦИЈА Легендарниот бенд носел чудни кајши и облека

Tamara Ivanovska

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Tamara Ivanovska

НЛБ Банка прогласена за „Банка на годината за 2022“ од The Banker

Tamara Ivanovska

Спасовски: Има пријава дека полициски службеници во Арачиново се однесувале недолично

Tamara Ivanovska

Грешки на родителите што изродуваат тврдоглаво дете

Tamara Ivanovska

Прва био – супа без синтетски адитиви, иновација на македонката Моника Стојанова

Tamara Ivanovska

Семејството на Тот: Благодарност до македонското судство

Tamara Ivanovska

Тутунопроизводителка го споделува своето искуство со откупот: За првпат годинава го продадов тутунот без нервози

Tamara Ivanovska

Пикси не размислува да си поднесе оставка

Tamara Ivanovska

Доживотен затвор за педофилот кој уби 6 годишно девојче во сон и сексуално го злоставувал

Tamara Ivanovska

(Видео) Џака ги испровоцира Србите, па цела клупа тргна да се пресмета со него

Tamara Ivanovska

Промоција на ИПА проектот „Активација на ранливи групи на пазарот на трудот”

Tamara Ivanovska

ОН: Големиот австралиски гребен да биде ставен на листата светски наследства во опасност

Tamara Ivanovska

Финската премиерка Сана Марин прогласена за „бесстрашна лидерка“ на Фајненшал Тајмс во категорија 25 највлијателни жени за 2022

Tamara Ivanovska

(Видео) Боксер од Мексико му се закани на Меси: Нека го моли Бога да не го сретнам

Tamara Ivanovska

Ковачевски ја „фрли ракавицата“, Мицкоски молчи за тоа дали барал власт а во замена нудел да го смени Уставот

Tamara Ivanovska

(Видело) ФИФА објасни зошто голот на Јапонија е регуларен

Tamara Ivanovska

Зечевиќ од Чучер-Сандево: Обединување за остварување на стратешката цел, колку сме посплотени толку нацијата е посилна

Tamara Ivanovska

Билд-„Германија е фудбалско џуџе“, Милер се прости од репрезентацијата

Tamara Ivanovska

Кинески амбасадор: Кина не ја снабдува Русија со оружје

Tamara Ivanovska

Во Холандија во следните десет години ќе се градат две нови нуклеарки

Tamara Ivanovska

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го заглави Скопје, убедливо најлоша локална власт во историјата на градот

Tamara Ivanovska

„Баленсијага“ се извини за скандалозната кампања

Tamara Ivanovska

Министерката Петровска во Кремс на состанок на министри за одбрана во Грац – форматот, состанок на Централноевропската одбранбена соработка и средба со австриската министерка за одбрана Клаудија Танер

Tamara Ivanovska

Ковачевски на средба со Совет на амбасадори: Потребно ни е сето знаење и институционална меморија за историски најважната евроинтеграција која ни претстои

Tamara Ivanovska

Пенов: Опозицијата како да не ги слушна пораките на Штајнмајер да престанат блокадите

Tamara Ivanovska

Пенов: Определбата на Владата е општините да функционираат, по Скопје направивме донација и за Тетово

Tamara Ivanovska

Текстилниот отпад шанса за нови бизниси

Tamara Ivanovska

Северна Македонија останува на грчката листа со безбедни трети земји за бегалци и мигранти

Tamara Ivanovska

Ковачевски од Штип: Во македонскиот исток речиси и да нема пат кој не е обновен во време на СДСМ

Tamara Ivanovska

Џафери во Брисел се сретна со европратениците Ќучук и Валсман

Tamara Ivanovska

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Tamara Ivanovska

Го тепале со боксови, метална шипка и синџир, но не го убиле, смета судот: Ученици добија 9 години затвор за убиство на професор

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) ДИРЕКТОРОТ НА ЦЕНТАРОТ ЗА КРЕИРАЊЕ НА ПОЛИТИКИ КОЈ Е ФИНАНСИРАН ОД ШВЕДСКА, ЖИДАС ДАСКАЛОВСКИ ЛАЖЕ НА ТВ: Во моментов има повеќе медиуми што ја фалат владата од медиуми што ја критикуваат?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЛЕНКО СЕ ЖАЛИ: Оф роуд емисии нема затоа што Грујо падна и ВМРО ДПМНЕ веќе не ми дава по десетици иљади евра за сезона

Sase Ivanovski

(Видео) Беџети: Не се работело за дипломи, туку за постапка за издавање на одредени уверенија кои немаат валидност во правниот промет

Tamara Ivanovska

ДРАМА ВО КАТАР – Уругвајците ги нападнаа судиите по испаѓањето од СП, обезбедувањето едвај можеше да реагира

Tamara Ivanovska

Силен земјотрес ја стресе Босна и Херцеговина!

Tamara Ivanovska

МИСТЕРИЈА: ОД КАДЕ МУ НА АПАСИЕВ 15 000 ЕВРА МЕСЕЧНО ЗА 25 КАНЦЕЛАРИИ НА ЛЕВИЦА ШИРУМ ЗЕМЈАТА?!

Sase Ivanovski

КОРУПЦИЈАТА ВЕ КОЧИ НА ПАТОТ КОН ЕУ Американската амбасадорка ни постави дијагноза

Tamara Ivanovska

СРБИЈА СТАВИ АГЕНТ НА ПУТИН НА ЧЕЛО НА ТАЈНАТА ПОЛИЦИЈА! Остри критики за именувањето на Александар Вулин за директор на БИА

Tamara Ivanovska

ВО МАКЕДОНИЈА ЌЕ СЕ ОТВОРИ УШТЕ ЕДЕН БУГАРСКИ КЛУБ, ОВОЈПАТ ВО КАВАДАРЦИ! Отворањето е предвидено за 11 декември

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) ЛЕВИЦА ОТВОРИ КАНЦЕЛАРИЈА ВО КОЧАНИ, 25-ТА ПО РЕД ШИРУМ ЗЕМЈАТА, АПАСИЕВ ВЕЛИ ЦЕЛТА ИМ БИЛА ДА ЈА УНИШТАТ СДСМ

Sase Ivanovski

СЕ ЕВАКУИРААТ ЦИВИЛИ ОД ИСТОЧНИОТ БРЕГ НА ДНЕПАР Двете страни разменуваат жесток оган преку реката

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) БОМБА НА ПАЛЕВСКИ: МАКЕДОНЦИТЕ НАМЕСТО ДА ПРАВАТ КЛУБОВИ ДА НАПРАВАТ ПАРТИЈА ВО БУГАРИЈА И ДА ВЛЕЗАТ ВО БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ И ДА ИНИЦИРААТ ПРОМЕНА НА УСТАВОТ

Sase Ivanovski

ШВАЈЦАРИЈА ГИ ПРИЗЕМЈИ СРПСКИТЕ ОРЛИ И ОДИ ВО ОСМИНАФИНАЛЕ Камерун го шокираше Бразил

Tamara Ivanovska

ЈУЖНА КОРЕЈА СЕ ИЗБОРИ ЗА ОСМИНАФИНАЛЕ Пресудниот гол падна во судиското продолжение

Tamara Ivanovska

„МУ БЛАГОДАРАМ НА КАТАР ЗА ЧЕСТА“ Од болница се јави кралот на фудбалот

Tamara Ivanovska
Вчитувам....