Двојна победа на македонските шаховски селекции на Олимпијадата во Ченај

Македонската машка и женска репрезентација беа успешни во двете конкуренции во дуелите со Финска и забележаа високи победи во 6. коло на Олимпијадата во индискиот град Ченај.

Македонските шахисти, иако настапија без најискусниот и највисоко рангиран играч во своите редови Звонко Станојовски, триумфираа над Финска со 3-1, со победи на првите три табли на Ристерски, Лазов и Николовски.

Во женска конкуренција, шахистките дополнително мотивирани со враќањето во составот на Моника Стојковска, ја совладаа објективно посилната екипа на Финска со 3.5-0.5. Единственото реми го забележа Стојковска на првата табла, додека Манова, Ефтовска и Жежовска играа одлично на втората, третата и четвртата табла и сите три запишаа цел поен.

На шаховската Олимпијадата денеска е слободен ден, а во седмото коло, в петок, македонската машка репрезентација ќе игра против Норвешка, предводена од светскиот првак Магнус Карлсен, додека шахистките за противник ја имаат Словенија.

MИА

sun win

sun win

sun win

tải sunwin

sun win