ЕКСКЛУЗИВНО: ПРЕКУ ШПИОНИ ИНСТАЛИРАНИ ВО КАБИНЕТОТ НА МИЦКОВСКИ, МАКТЕЛ ДОЗНАВА КАКО ИЗГЛЕДА ЕДЕН РАБОТЕН ДЕН НА МИЦКОВСКИ И НЕГОВИТЕ СОРАБОТНИЦИ

Мицковски доаѓа на работа околу 10 часот, убаво да се наспие човекот.

Седнува на бирото и ги вика најблиските за да им даде задачи. Тука се портпаролите Наум и Димса, замениците т.е потпретседателите Николовски и Мисајловски, многу блиските Милошоски, Дафина и Влатче.

Се дешава брејнсторминг, како денот да се истера, како на СДСМ да му се најдат влакна у јајцата.

– Вчера гледав Алфа, добри се, вака ако продужат прашање на ден е кога ќе се вратиме на власт, браво за Јани Бојаџи и тимот, како се со плати им се доцни ли? – го отвора состанокот Мицковски.

– Да шефе, има проблеми со платите, треба да потражиме повеќе пари од шефот од Будимпешта за да ги наградиме, гинат за нас, секој ден водат тешка битка против власта и многу се инвентивни и добри. – се надоврзува Стоилковски.

– Важи ќе се чујам денеска со Камчев и со шефот во Будимпешта да пуштат повеќе пари во Алфа. Друго што предлагате за денеска? – продолжува Мицковски.

– Шефе, стандардно, да си продолжоиме како и досега, вчера се објавија добитниците на грантови од ФИТР па гарант има некоја ќерка на тетка на стрина седмо колено на некој пратеник или градоначалник на СДСМ, да си ги ребриме нон стоп да ловиме такви будалаштини народот се лепи на тоа како мува на гомно, хахаха! – секогаш инвентивниот Влатче со генијални идеи кои му текнуваат додека се игра со 5-те деца дома пред да иде на работа.

– Леле браос Влатче, прајте го тоа. Друго нешто за денеска, предлагам за Гоце Делчев да си тераме стандард, вртете му на нашето другарче Каракачанов да појача со провокациите ветете му повеќе пари, и нешто за Албанците пак дневна доза АЛБАНОФОБИЈА да истераме, без тоа ќе го изгубиме Миленко и Мирка без нив ништо не праиме они ни се стожерот, срцевината на партијата – Мицковски продолжува со состанокот.

– Е за Албанофобија ја нешто ќе смислам пак околу ова предлогот на ДУИ за субвенции за вработувања на малцинства во фирми, остај тоа на мене шефе – Милошоски се надоврзува.

– Венко пак да го удриме, пандемија, народ умира, он решил денеска го сликале отишол кондури да купува замисли шефе која забеготина, а пак тетка му на жена му купила плац у Здуње, ебати која аристократија еј човече и забеганост! – Димса се јави со идеја, Венко е негова опсесија.

– Браво дечки, Мисајловски ти нешто да предложиш? – Мицковски продолжува да го води состанокот.

– Еј шефе, ја викам да ги заебаваме овие од СДСМ за пругата со Бугарија, да направиме следен протест за тоа што пругата уште не ја изградиле а ја ветија уште во 1994-та.

– А ако не запукаат дека ние 12 години ништо не напраивме за пругата? – Мицковски го прашува Мисајловски.

– Епа ќе кажеме дека народот за тоа не казни и тоа е минато, хихихи…

– Ама ние сме истите бе друже, ти беше министер, јас секретар и директор на ЕЛЕМ, Антонио и Влатче пратеник, сите сме истите ѓубриња умп… – Мицковски.

– Абе шефе ако одиме по таа логика ние треба да се самоукинеме, не заебавај, народот е глуп и ќе не врати пак на власт само треба да издржиме, стално е така народот ни прости и 2006-та потоа не гласаше 12 години додека Заев не обезбеди бомби и западот не притисна иначе ќе си владеевме 100 години со овие овци од народ…. – Влатче.

– У право си, да играме и понатака на нашата најсилна карта у ракавот дека народот пие нафта и е удрен со мокра чорапа иначе ништо нема да биде со нас. Ајде да го тераме денот, само сопки, мрчење, реакции, лажни вести, никако некој да предложел асална политика ќе ја збуниме нашата публика и гласачко тело ќе ги извадиме од такт, јасно? – Мицковски.

– ДА ШЕФЕ! – сите во хор и се разбегуваат по собичките на белата палата.

Оваа вест е пародија, но не е далеку од вистината иако е измислена.

sunwin

tải sunwin apk sunwin club sunwin web

sunwin

sun win

tải sunwin