Ердоган: Руското признавање на Доњецк и Луганск е неприфатливо

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека признавањето на независноста на самопрогласените Народна Република Доњецк и Луганската Народна Република од страна на Русија е „неприфатливо“ и ги повика сите страни да го почитуваат меѓународното право.

Ердоган се понуди да посредува во конфликтот, ја предупреди Русија да не ја напаѓа Украина, но и ги критикуваше постапките на западните земји во оваа криза, пренесува Ројтерс.

-Сметаме дека оваа одлука на Русија е неприфатлива. Го повторуваме нашиот повик за здрав разум и почитување на меѓународното право од сите страни, им рече Ердоган на новинарите, додавајќи дека Анкара подготвила пакети за претпазливост како регионална земја.

sun win

game bài sunwin

sunwin tài xỉu sunwin web tải sunwin

sunwin

sunwin.apk mới nhất game bài sunwin sunwin club