Филипче: МВР и инспекциите трагаат по „фантомот“ лекар кој по телефон лекувал пациентка која почина од Корона

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека сѐ уште се истражува скандалот кој вчера го обзнани Државниот здравствен и санитарен инспекторат дека лекар „фантом“ две недели лекувал пациентка во домашни услови со освежувачи, а таа починала по само неколку часа од хоспитализацијата. Вели дека единствено што засега е познато е дека случајот го пријавил лекар од ГОБ „8-ми Септември“ кој ја примил пациентиката.

Прашан кој смее да лекува во домашни услови, Филипче вели дека таквото ексклузивно право го има само матичниот лекар.

-Ексклузивното право да комуницира и да дава препораки за лекување во домашни услови го има матичниот лекар. Зошто? Поради можноста 24 часа да комуницира со пациентот, да направи проценка на состојбата, да каже дали е за домашно лекување или евентуално да препрати на лекар специјалист и за хоспитализација. Така што, тоа е единственото нешто што е можно и единственото место што системот го препорачува и дозволува, рече Филипче.

Тој апелираше до граѓаните начините на лекување од Ковид да се дискутираат само со матичниот лекар или со лекар специјалист.

-Поради тоа нема еден универзален протокол за лекување. Има протоколи коишто се пратат согласно клиничката слика, манифестацијата и евентуалното присуство на хронични болести. Така што, важно е секогаш да се консултира лекар, или матичен, а по препорака на матичниот и лекар специјалист.

sunwin

sunwin tài xỉu tải sunwin sunwin tài xỉu

sunwin tài xỉu game sunwin sunwin club

sunwin web sunwin club game sunwin

tải sunwin