Филипче на ФБ: Утрово започнаа две трансплантации на бубрези од починат донор

– На Клиниката за Урологија утрово започнаа две трансплантации на бубрези од починат донор, по направената експлантација на органите која заврши во доцните ноќните часови, информира министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил.

-Благодарение на хуманоста на семејството на донорот двајца пациенти на дијализа добија шанса за нов живот. Неизмерна благодарност до ова храбро семејство кое уште еднаш ни покажа дека е возможно живот да се подари, порача Филипче на ФБ.

Link with us
Game bài đổi thưởng