Германскиот канцелар Шолц: Повеќе од било кога имаме интерес за интеграција на Западен Балкан

Интеграцијата на Западниот Балкан е стратешки интерес на Европската унија, но и на Германија, поради што во јуни германскиот канцелар Олаф Шолц ќе го посети регионот, пред одржувањето на Европскиот совет, при што дестанација се очекува да му биде и Македонија.

Германскиот канцелар ова го најави денеска обраќајќи им се германските пратеници во Бундестагот, беше прекинуван со аплауз додека зборуваше за Западниот Балкан и обврската која Европската унија ја има преземено кон регинот.

-Со години тие преземаат интензивни реформи и се подготвуваат за влез во ЕУ. Денеска повеќе од било кога нивната интеграција е наш стратешки интерес – рече Шолц.

sunwin club sunwin game bài sunwin

sunwin

sun win

sunwin sunwin web game bài sunwin

tải sunwin