ГРЦИЈА ЖЕСТОКО ЌЕ РЕАГИРА НА ОВА КРШЕЊЕ НА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА: Левица го врати името и во Општина Аеродром

Освен во Штип, свечена изјава со името „Република Македонија“ советниците на Левица потпишале и во Советот на Општина Аеродром, соопштија вечерва од партијата.

-Меѓудругото, се бориме за се’ помасовна употреба на уставното име усвоено со Референдумот од 1991 година, коешто формално правно е, и мора да биде во употреба, бидејќи промената на името после неуспешниот Референдум во 2018 е противуставна и спротивна на изразената волја на граѓаните!

Поради ова, на денешната седница во Општина Штип, претставникот на Левица во Советот, остро застана зад позициите на ставот на Партијата – свечената изјава да биде потпишана како што е пропишана во Законот за локална самоуправа – односно, со името Република Македонија! Освен во Општина Штип, свечена изјава со правилното име – Република Македонија, беше потпишана и од страна на советниците на Левица во Општина Аеродром!, велат од Левица.

Тие исто така се залагаат и за пренос на седниците на советите живо со цел граѓаните да имаат директен увид во работата на советите.

tải sunwin apk sunwin apk sunwin

sunwin club sunwin tải sunwin apk

tải sunwin

sunwin web sunwin apk game sunwin

tải sunwin