И НИЕ САКАМЕ ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ВО ЖЕНЕВА – Ахмети планира да ја направи Македонија како Швајцарија

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети во „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека уште во 2001 година изјавил дека планира да ја направи Македонија како Швајцарија.

„Тогаш дел од македонските медиуми и политичари го разбраа тоа како провокација. Пишуваа и говореа дека планирам да ја кантонизирам Македонија. Еве сме денес, 2021, 20 години подоцна, Македонија е членка на НАТО, и денес зборувам да ја направам Македонија подобра земја за сите граѓани. Да имаме подобро образование, подобро здравство за сите граѓани, Македонци, Албанци, Турци и сите…“, посочи Ахмети.

Link with us
Game bài đổi thưởng