Иран окупира два грчки брода, откако Атина заплени руски брод со иранска нафта и му го предаде на САД

Во тек е трилерот со окупацијата на двата танкери во грчка сопственост од страна на иранската револуционерна гарда.

Според Асошиејтед прес, претставник на американската одбрана, кој сакал да остане анонимен, рекол дека двата брода се приближиле до територијалните води на Иран без да влезат во нив. Потоа, како што истакна, бродовите се префрлија во морската област на Иран. Овие потези се сметаа за сомнителни, но ниту еден од двата брода не апелирал за помош.

Според Министерството за надворешни работи, хеликоптер на иранската морнарица слетал во петокот попладне на бродот „Делта Посејдон“ под грчко знаме, кој пловел во меѓународни води (22 наутички милји од брегот на Иран) во Заливот. Вооружени лица потоа го заробија екипажот, вклучувајќи и двајца Грци.

Сличен инцидент беше објавено дека се случил на друг брод под грчко знаме со седум Грци, кој се наоѓал во близина на иранскиот брег.

Потегот на Иран е одмазда за Атина за запленувањето на пратката со иранска сурова нафта транспортирана со руски танкер во близина на Евија на 15 април и одлуката на Грција во четвртокот (26-ти мај) да го испрати товарот во Соединетите држави.

tải sunwin apk

tải sunwin

tải sunwin apk game sunwin sunwin.apk mới nhất

tải sunwin

tải sunwin apk tải sunwin tải sunwin