КОЈ ЌЕ БИДЕ ОСМИОТ ПО РЕД ПРЕМИЕР НА МАКЕДОНСКАТА ВЛАДА: Ковачевски е роден во 1974 година во Куманово. Средното образование го завршил во Вотервил, Минесота, САД. Дипломирал на Економскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје во 1998 година и магистрирал на истиот факултет во 2003 година. Докторски студии по економија завршил на Економскиот факултет при Универзитетот на Црна Гора во 2008 година

Неговиот татко Слободан Ковачевски бил градоначалник на Куманово од 2000 до 2005 година и амбасадор на Македонија во Црна Гора по воспоставувањето на дипломатските односи меѓу двете држави во 2006 година.

Ковачевски поминал поголем дел од својата професионална кариера во телекомуникацискиот сектор. Тој бил на повеќе менаџерски позиции во Македонски Телеком.

Од 2017 до 2018 година Ковачевски е извршен директор на македонската телекомуникациска компанија „оне.Вип“ (од 2019 година ребрендирана во А1 Македонија), подружница на Телеком Австрија групацијата.

Во 2018 година Ковачевски соосновал компанија, која ја отвора првата домашна фабрика за производство на фотоволтаични модули во Македонија. Во 2020 година Ковачевски се повлекол од сопственичката структура на компанијата, повлекувајќи го износот на вложените средства за обезбедување на почетна ликвидност на компанијата.[5] Ковачевски работел на уште еден проект од областа на технологиите за големи податоци (big data) со партнери од Јапонија, но проектот бил откажан поради пандемијата на COVID-19.

По предвремените парламентарни избори во 2020 година, Ковачевски е назначен за заменик министер за финансии во втората влада на Зоран Заев. Собранието го избра на оваа функција на 23 септември 2020 година.

Зоран Заев најави оставка и како премиер и како претседател на владејачката СДСМ по поразот на локалните избори во 2021 година, што предизвика нестабилност во кревкото владејачко мнозинство, кое сепак го преживеа притисокот од опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ за гласање недоверба. Владата на Заев го зајакна мнозинството во Собранието откако Алтернатива, која претходно беше во опозиција, влезе во владата. Ковачевски го придружуваше Зоран Заев за време на преговорите со Алтернатива, при што се лансираше неговото име како најверојатен наследник на Заев. Во текот на преговорите било договорено Алтернатива со влез во владата да добие три министерски места, тројца заменици министри и раководни позиции во повеќе институции на централно и локално ниво.

Откако актуелниот премиер Зоран Заев официјално поднесе оставка како претседател на СДСМ, Ковачевски победи на внатрепартиски избори одржани на 12 декември 2021 година, со што го наследи Заев во партијата.

Зоран Заев поднесе оставка и од премиерската функција на 22 декември. На 27 декември Централниот одбор на владејачката СДСМ, која сега го предводи мнозинството во Собранието, официјално го потврди Ковачевски за мандатар.[8] Ковачевски го доби мандатот за состав на нова влада од претседателот на државата Стево Пендаровски на 29 декември.

Ковачевски бил доцент на два приватни универзитети од 2012 година, прво на Универзитетот Њујорк во Скопје, а потоа на Факултетот за бизнис економија и менаџмент на Универзитетот Американ Колеџ Скопје, каде во 2018 година е избран за вонреден професор.

sun win

sunwin club

sunwin

sunwin

tải sunwin