Ковачевски не прифаќа лидерска средба условена со предвремени избори

Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека нема да се сретне со лидерот на опозицијата доколку единственото прашање за кое би се разговарало се предвремените избори.

Тој порача дека избори ќе има, но во 2024 година. Во моментот, според Ковачевски, на земјава не и се потребни избори, туку лидерство за надминување на последиците од кризата.

– Не сум човек кој подлегнува на притисоци, закани и уцени. Доколку единствена точка за која опозицијата смета дека треба да се разговара се предвремени избори, тогаш таква средба нема да има, бидејќи сакам да повторам дека избори ќе има, но во 2024 година. Во овој момент на Република Северна Македонија и е потребно лидерство и одговорност за справување со големите предизвици што ги имаме во оваа кризна година, а тоа е енергетската криза, која е европска, потоа здравствената криза која се уште е присутна преку новите соеви и ценовната инфлација, изјави Ковачевски, одговарајќи на новинарски прашања по обиколката на градежните активности на делницата Крупиште – Кочани.

tải sunwin sunwin apk sunwin apk

sunwin club

tải sunwin

tải sunwin apk sunwin club game sunwin

sunwin apk