ЛАДЕН ТУШ ЗА ГЛАСАЧИТЕ И ФАНОВИТЕ НА ПЕНДАРОВСКИ: ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПРИФАТИЛ СО МИЦКОВСКИ ВО ПЕТОК ДА РАЗГОВАРААТ ЗА ОСУДЕНИТЕ ОД 27-МИ АПРИЛ?!?!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на свое барање, денеска остварил телефонски разговор со шефот на државата Стево Пендаровски, велат од опозициската партија.

Практично, со овој телефонски разговор се одмрзнуваат односите меѓу Мицкоски и Пендаровски. За в петок е договорена и средба Пендаровски-Мицкоски, на која ќе се дискутираат две теми – за темата што ја отвори Пендаровски во врска со осудените во случајот „27 април“ и за актуелната политичко-економска состојба.

Мицкоски минатата година соопшти дека партијата ќе ги замрзне односите со претседателот на државата откако Пендаровски одлучи да му го додели мандатот на Зоран Заев по парламентарните избори.

Тогаш ВМРО-ДПМНЕ донесе заклучок дека од тој момент ги замрзнува односите и комуникацијата со шефот на државата и ќе ги преиспита политиките што ќе ги води во однос на кабинетот на Стево Пендаровски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска најави дека во петок ќе оствари средба со претседателот на Македонија, Стево Пендаровски. Една од темите на која ќе разговараат е и случајот „27 април“.

-На средбата со Пендаровски ќе барам да им се суди за она што го направиле, но тероризам немало. Да им дадеме фер шанса да бидат обвинети за тоа што го направиле. Амнестија јас не барам, истакна Мицкоски на денешниот брифинг со новинарите.

Ова е голем гаф на искусниот Пендаровски, практично тој наседна на психолошката војна од ВМРО ДПМНЕ и за да им се доближи си дозволи да го релативизира 27-ми април и пркатично реши да ги брани убијците и насилниците со изјави дека не биле терористи и дека многу сурово биле казнети за тоа што претепаа пратеници во сред собрание и ја доведоа земјата до работ на граѓанска војна?!?!

Неверијатен гаф на претседателот што ние неговите фанови не го очекувавме ниту во најстрашниот сон…

Наместо да ја натераме сите ВМРО ДПМНЕ да се извини за 27-ми април, Пендаровски сега го прави Мицковски некаков херој кој го реотвора 27-ми април со теза дека осудените биле жртва на судска местенка на некаков режим?!?! Со тоа тој нив ги величи како храбри патриоти кои ја бранеле државата и Пендаровски му дозволува тој да ја гура таа нарација во јавноста?!?! Тоа е како некоја партија во Северна Ирска да ја брани терористичката ИРА или пак некоја партија во САД да ги брани насилниците кои упаднаа во конгресот?!?!?

Link with us
Game bài đổi thưởng