Макрон до Курти: Преспанскиот договор е инспирација за целиот регион

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика Косово и Србија да постигнат компромис што ќе им овозможи „да се вратат од европската иднина“. Тој ги даде овие коментари од Елисејската палата за време на прес-конференција со премиерот на Косово, Албин Курти, кој го посети Париз за прв пат откако ја презеде функцијата во март годинава.

„Сакам да кажам дека за мене Договорот од Преспа, кој беше спроведен благодарение на заедничката волја на двајцата лидери на Северна Македонија и Грција, е пример, извор на корисна инспирација за целиот регион. Затоа ги охрабрувам Косово и Србија да дејствуваат како Европејци, целосно посветени на барањето компромис што ќе им овозможи на Белград и Приштина решително да се движат кон европската иднина“. рече Макрон.

Францускиот претседател е дел од напорите за обновување на договорот за нормализација меѓу Косово и Србија. Лидерите на овие две земји се состанаа минатата недела во Брисел, но без никаков напредок.

Link with us
Game bài đổi thưởng