Малолетник од Зелениково со пластичен пиштол ограбил десет обложувалници низ Скопје, МВР го фати и ги заплени предметите купени со украдените пари

Полицијата приведе 17-годишник од Зелениково кој за пет и пол месеци ограбил десет обложувалници низ Скопје. Фатен бил денеска околу 02.00 часот во угостителски објект на подрачјето на Аеродром и лишен бил од слобода.
Последната обложувалница ја ограбил вчера во 18.30 часот во спортска обложувалница во Драчево. Тој е приведен во полициска станица и при извршен службен разговор во присуство на родител, адвокат и инспектор по малолетници, признал дека извршил десет кривични дела „разбојништво“ и ги појаснил истите.

Истиот ден во 09.00 часот со закана со пластичен пиштол од вработена одзел пари во уште една обложувалница, а ден претходно ограбил ваков објект и во Карпош. Во понеделникот ограбил обложувалница во Аеродром, а претходно на 17 мај го извршил истото дело во Кисела Вода. На 6 мај и 30 април ограбил две обложувалници во Аеродром.

„Уште три разбојништва во спортски обложувалници 17-годишникот признал дека извршил на подрачјето на Аеродром, и тоа на 27.03.2022, на 23.03.2022 во 21.00 часот и на 03.12.2021 околу 18.00 часот, кога со закана од вработените одзел пари. Кај лицето биле пронајдени и одземени предмети поврзани со кривичните дела“, објави МВР.

Во координација со Јавен обвинител за малолетници, по документирање на случаите, против него ќе следи соодветна кривична пријава.

sunwin.apk mới nhất sunwin apk game sunwin

sunwin web tải sunwin apk game sunwin

sunwin

tải sunwin sunwin.apk mới nhất sunwin web

sun win