3.8 C
Скопје
28/11/2022 03:24
МАКТЕЛ

   

Медиумите и јавноста се лутат за брзата кариера на младата Бесмира Ејупи: За 2 години во 8 институции, во имотниот лист нема хонорари само имот на родители во Дебар, Османи ја вработил преку Груби, обвинителство отфрли предмет за неа

 

На 69-тата седница на вториот кабинет на премиерот Зоран Заев, владата ја назначила Бесмира Ејупи за член на надзорниот одбор во Железница.

 

-Владата ја именува Бесмира Ејупи за член на Надзорниот одбор за контрола на материјално-финансиското работење на Јавното претпријатие за железничка инфраструктура Железници на Република Северна Македонија – Скопје, стои во записникот на оваа седница одржана на 11.05.2021. година.

Со седницата во отсуство на Заев, раководел Артан Груби како прв заменик на претседателот на владата. Не биле ниту вицепремиерот Никола Димитров, министерот за надворешни работи Бујар Османи (кој според обвинувањата на опозицијата ја вработил Ејупи во МНР пред кратко време), ниту ресорниот, за железници, министер за транспорт и врски Благоја Бочварски. Но Ејупи била изгласана да ја надзира финансиската работа на Железници-инфраструктура.

За член на надзорен одбор во Јавно претпријатие треба да се изберат и да се именуваат „лица со високо образование, кои поседуваат знаења и искуство особено од дејноста на финансиското и сметководственото работење.“ Ејупи која е поранешна ТВ презентерка имала високо образование од нефинансиска област, дипломирала на одделот за меѓународна комуникација на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово, а била магистрант на Правниот факултет при ФОН.

Сите присутни министри гласале за Бесмира Ејупи, Заев и Османи со алиби

Ниту во Државното правобранителство каде што била ангажирана во периодот на изборот за член на надзорен одбор во Железници, Ејупи не извршувала финансиско-сметководствени обврски туку била ангажирана за „студиско-аналитички и нормативно-правни работи, остварување комуникација со медиумите, владата и со други државни органи, подготвување стручни анализи за процесот на реализација на заклучоци на Владата, согласно потребите на државното правобранителство“. Цитатот е одговор од Правобранителството во јуни.

Сепак на седницата лани во мај, ниту еден министер не се побунил што меѓународен комуниколог бираат за финансиско –сметководствен надзор, па кадровското решение со Бесмира Ејупи го подржале и министрите Спасовски, Шекеринска, Нуредини, Филипче, Царовска, Маричиќ, Бектеши, Бесими, Хоџа, Шахпаска. Одлуката ја поддржале и тогашниот вицепремиерот за борба против корупција и за добро владеење Љупчо Николовски, економистот Битиќи, а веќе спомнавме дека седницата ја водел Груби.

Како член на надзорен одбор, Ејупи имала обврска да поднесе анкетен лист за имотот. Но, не поднела туку првин била казнета. Прекршокот и глобата си ги платила и конечно поднела анкетен лист. Глобата е во висина од 300 до 500 евра, но доколку се плати во рок од 8 дена, сумата се преполовува.

Но, сега се поставува прашањето како и со кои пари ја платила глобата. Бидејќи во анкетниот лист не навела никакви приходи ниту пак имала било каков имот. Наведено е дека нејзините родители имаат имот од наследство во Дебар, земјоделско земјиште од 11.809 м2 и куќа од 268 квадратни метри. Никаде не е наведена вредноста на родителскиот имот.

Во исто време кога имала обврска да достави анкетен лист,Бесмира Ејупи имала вкупно 6 хонорари од државни и општински органи, односно граѓаните ја плаќале истовремено за 6 обврски за што веќе имало вработени во институциите. Најспорно е што ниту еден хонорар не е пријавен во анкетниот лист, а најмалку 12 илјади евра Ејупи има исплати за 16 месеци.

Како што спомнавме, Ејупи е избрана на 69-тата седница на кабинетот на Заев, а разрешена е од надзорниот одбор на Железници Инфраструктура на седница со иста бројка, но со друг премиер, на 69-тата седница на кабинетот на Ковачевски. Тоа било на 16-ти август. Нема информации што сработела и што открила при финансискиот надзор на Железници. Владата уште не го објави записникот од седницата за да видиме кои министри биле и гласале за.

Но, Ејупи не чекала многу, повторно е згрижена во државниот апарат, во МНР каде министер е Бујар Османи како правен советник. Тоа го соопшти опозициониот портпарол Наум Стоилковски, по што повторно беше отворена работа за антикорупционерите.

Молк од куќата на дипломатијата, посилен од молкот за бугарскиот протокол

МНР и министерот Османи, 4 дена ја игнорираа јавноста и го одмолчуваа скандалот. Полесно беше да се добијат информации за бугарскиот протокол кога беше „најжешко“ отколку за вработената во државно која земала плата и работела за 6 институции, симултано, како шаховските велемајстори кога играат против повеќе аматери во некој парк или сала.

Дури денеска министерот Османи рече дека Ејупи ќе работи како почетник во одделот за протокол во МНР, тврди дека секој има право на вработување, да конкурира за место кое посакува или пак да се обиде да прави дипломатска кариера.

Ејупи во МНР всушност стигнала на мала врата, со превземање од друга државна инститиција. Од министерството за политички систем кое го раководи првиот вицепремиер Артан Груби. Таа била вработена во едно министерство преку конкурс и веднаш ја презело друго министерство.

Со тоа Ејупи само го продолжила списокот на државно-општински институции и органи каде била на платен список. Државно правобранителство, општина Брвеница, општина Чаир, општина Сарај, општина Петровец, Железници-инфраструктура, Министерство за политички систем и односи со заедници, Министерство за надворешни работи. Или вкупно 8 институции на број.

Немаше објаснување зошто Министерство за политички систем и односи со заедниците (Груби) распишувало конкурс за вработување на кој е избрана Ејупи, па многу брзо после тоа да се пресели во друга институција стотина метри подолу и поблиску до центарот на Скопје.

Списокот е за потсетување на министерот Бујар Османи и премиерот Димитар Ковачевски кои денеска односно завчера наведоа дека Ејупи била вработена во општина Петровец, долги години раководена од кадар на ВМРО-ДПМНЕ. Но, никаде не беа спомнати останатите институции каде има двајца министри од ДУИ, еден државен правобранител, директор од СДСМ и 3-ца градоначалници, повторно од ДУИ.

Обвинителство „исчисти“ една пријава за платите на Ејупи

Објаснување се бара само од Петровец, но не и од останатите. Вработувањата на Бесмира Ејупи беа предмет на работа веќе еднаш во ДКСК. Во јуни испратија иницијатива до обвинителството за 5-те (Брвеница, Чаир, Сарај, Петровец и Државно правобранителство) државни хонорари под сомнеж за злоупотреба на функционерите и непочитување на антикорупциските правила.

Обвинителството во Тетово досега разгледало една иницијатива на ДКСК и ја отфрлило.

-За надоместоци исплатени за наведеното лице во општина Брвеница, Основното јавно обвинителство Тетово донесе Решение за отфрлање на иницијативата во вид на кривична пријава за кривично дело – Несовесно работење во службата по член 353-в став 5 од Кривичниот законик, бидејќи пријавеното дело не е кривично дело за кое се гони по службена должност. По останатите кривични пријави, надлежните јавни обвинители (Скопје и ОЈОГОКК) постапуваат за прибирање докази со цел да се испитаат сите факти, по што ќе бидат донесени јавнообвинителски одлуки, ни одговорија од обвинителството.

Не е прецизирано зошто обвинителството не е надлежно да гони по службена должност злоупотреба на пари од буџетот на општина Брвеница и кој тоа во име на општината треба да го стори со приватна кривична пријава.

Инаку, во обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција има исто така отворен предмет поврзан со државните приходи на Бесмира Ејупи, а се однесува на хонорарот во Државното правобранителство.

-Во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција врз основа на известување од Управата за финансиска полиција беше отворен предмет за лицето за кое покажувате интерес. Предметот е во предистражна постапка, обезбедена е документацијата од Државното правобранителство, а се постапува и во насока на обезбедување на други докази и факти што се од значење за расчистување на случајот. Имајќи предвид дека предистражната постапка е тајна во моментот не може да споделиме повеќе детали за предметот, ни одговорија од обвинителството.

А интересот и опозициските обвинувања за случајот со Бесмира, премиерот Димитар Ковачевски се обиде да го одбрани со коментар дека станува збор за шовинизам на опозицијата кон жени, кој се почесто се искажува од нивна страна.

Иако со нејзините приходи платени со пари на граѓаните се занимавале многу институции задолжени за борба против корупција и функционерски злоупотреби, државни службеници-министри одлучија повторно да и дадат државна плата.

Новото вработување и новата државна плата за Бесмира Ејупи од пари на граѓаните, се погоди со тешката војна меѓу институциите која меѓу друго ја истражуваа токму неа и донесоа големи потреси, суспендирана Вилма Русковска од обвинителство, разрешен правобранителот Фехми Стафа и повлекување на директорот на финансиската полиција Арафат Муареми.

Сите нив ги „натераа“ да заминат од државно поради судирот, а Ејупи си доби ново работно место. Во државно, на грбот на граѓаните. Засега во државата иако стана позната преку изборот за генерален козул во Њујорк, САД. Како невработена во МНР и дебитант во дипломатијата.

ИЗВОР ТЕЛМА

   

Најново

БОМБА НА ЉУБЧО ЗА СТОЈМЕНОВ: Постојат документи дека зел милион евра провизија за продажбата на Стопанска Банка на Грците

Sase Ivanovski

ТАМАН КОГА ЌЕ ЗАБОРАВИШ КОЛКАВО ЗЛО СЕ ВМРОВЦИТЕ, ЌЕ ТЕ ПОТСЕТИ БРАНЕ ОД КУМАНОВО

Sase Ivanovski

МАЛО МАЛО, АМА ТЕХНИЧАРЧЕ

Sase Ivanovski

ПРОДОЛЖУВА ЗАКАЧКАТА НА ОХРИЃАНИ СО СКОПЈАНИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАПОНЦИТЕ СЕ ОД ДРУГА ПЛАНЕТА: Новинарка ги прашува јапонските навивачи зошто чистат на стадион после утакмица, они викаат дека така се научини од мали секаде да е чисто

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) РТС СЕ ИЗГЛУПИРАА СО ХОЛОГРАМ ЗА СВЕТСКО

Sase Ivanovski

ПОРАНО ВОЛКУ ГЛУПИТЕ ГИ ЈАДЕЛЕ ЛАВОВИТЕ И МЕЧКИТЕ, СЕГА КОМЕНТИРААТ НА СОЦИЈАЛНИ МРЕЖИ

Sase Ivanovski

НЕ ВАКА БРАЌА ХРВАТИ: Коцкастите се избрукаа со транспарент во кој го навредија фудбалерот на Канада кој е Србин со потекло од Книн, Хрватска

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОВАА ЛИ Е ТАА МОЌНА ЈУГОСЛАВИЈА ОД КОЈА СЕ ТРЕСЕЛ ЦЕЛ СВЕТ: Документарец од 1972-ра за возот Ќирчо од Скопје до Охрид кој патувал 20 часа!

Sase Ivanovski

СЕ КРЧКА НОВ 27-МИ АПРИЛ: ВМРОВЦИТЕ ПАК ЌЕ УПАЃАЛЕ ВО СОБРАНИЕ СО СТАПОВИ?!

Sase Ivanovski

БРАТСКА ХРВАТСКА ПОБЕДИ И НА ТРИБИНИТЕ – НАПРЕД ЛИПА НАША

Sase Ivanovski

КОИ ЛУДАЦИ СЕ ЛЕВИЦА – ЌЕ ВОВЕДУВАЛЕ ПЛАНСКА ЕКОНОМИЈА?!?! А УШТЕ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ОПРАВИМЕ ОД ЗАГУБАРИТЕ ОД КОМУНИЗМОТ….

Sase Ivanovski

ПО АЈВАРОТ НА МАМАС ИМАМЕ НОВ СВЕТСКИ БРЕНД

Sase Ivanovski

Николоски: Онишченко цел свој живот бил само 2 дена присутен во земјава, а му дале државјанство, моите сознанија говорат дека има други вакви случаи, Спасовски да си даде оставка

Tamara Ivanovska

ОСМАНИ ВО БУКУРЕШТ НА МИНХЕНСКА ЛИДЕРСКА СРЕДБА

Tamara Ivanovska

Николоски: Да не прави политика, Арсовска да најде решение со превозниците

Tamara Ivanovska

Николоски: Вакво епско бегање од избори на актуелната Влада немало до сега, знаат дека ќе изгубат

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Големи нереди на улиците на Брисел откако Мароко ја победи Белгија на светско

Tamara Ivanovska

Спектакуларен концерт на Калиопи во Велес, прв по седум години во земјава

Tamara Ivanovska

„Tерапија“, Драгшиќ и Herzel ќе бидат наши амбасадори на доделувањето на наградата амбасадор во Загреб

Tamara Ivanovska

124 санкции за брзо возење на територија на СВР Битола 

Sase Ivanovski

МИЛАНОВИЌ САКАШЕ ДА МЕ СМЕСТИ ВО ЗАТВОР, ТОА ГО ДОЗНАВ ОД ДОВЕРЛИВА ЛИЧНОСТ – поранешниот лидер, на ИДС, Јаковчиќ, за хрватскиот претседател

Sase Ivanovski

КОЈ ЌЕ ГО „КОНТРОЛИРА“ РАБОТЕЊЕТО НА МЕНАЏМЕНТОТ НА ТТК БAНКА – Народната банка даде соглсност за двајца членови на Надзорниот одбор

Sase Ivanovski

Русите се подготвуваат да ја напуштат нуклеарната централа во Запорожје?

Sase Ivanovski

Измамник лажно се претставувал како д-р Дејан и крадел од десетици угостители

Sase Ivanovski

ТРАГЕДИЈА: Загина маж во струмичко, со трактор удрил во метална шипка – ова се деталите

Sase Ivanovski

Македонскиот филм „Преекспонирано“ заедно со уште пет филма забранет за јавно прикажување во Каиро

Sase Ivanovski

Водостојот на реките се зголемува, нивото на езерата во рамки на просекот

Sase Ivanovski

Пронајден мртов 26- годишник од Скопје

Sase Ivanovski

Во куќа во Кучково пронајдено тело на старец во распаѓање

Sase Ivanovski

Никогаш не биле забранети обдукции на починати од ковид

Sase Ivanovski

Ковачевски најави скоро пуштање во употреба на експресниот пат Крупиште-Кочани

Sase Ivanovski

Во вакцината на Фајзер нема наночипови и графен оксид

Sase Ivanovski

Хрватските куни во земјава ќе се разменуваат до крајот на годината, соопшти Народна банка

Sase Ivanovski

И здравствените установи ќе штедат и ќе добијат повластена цена за струјата преку договори со ЕСМ продажба

Sase Ivanovski

Сараево и Кијив ќе потпишат договор за пријателство

Sase Ivanovski

Вакцините против ковид не убиле, туку спасиле 20 милиони животи

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА: Митови и дезинформации за сеопфатно сексуално образование

Sase Ivanovski

Девојката која е жртва на струен удар додека се снимала за ТИК-ТОК е сместена на КАРИЛ

Sase Ivanovski

Лек против контаминирана свест!

Sase Ivanovski

Ништо од канабис-револуцијата: Владата го повлекла предлог-законот за извоз на сув цвет

Sase Ivanovski

Борисов предложи експертска влада, Петков одби

Sase Ivanovski

Ранет ловџија од Љуботен

Sase Ivanovski

Грчки владика и офицери го организираат масакрот врз Бугарите во Сер од 1913 г.

Sase Ivanovski

(Видео)Правниците со нови дилеми, кој му дал на синот на Џафери изјава за стаж и нотарски заверена диплома?

Sase Ivanovski

СУГАРЕСКИ: Со лага ага не бидува – влезот во Прилеп од страната на Крушево, или како што прилепчани го викаат „крушевско џаде“, ќе го реконструира Министерството за транспорт и врски кое е и инвеститор, а не Борче Јовчески и ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Посебен режим на сообраќај во понеделник (28.11.2022) во Скопје

Sase Ivanovski

(Видео)Трипуновски: Земјоделците се незадоволни од новиот модел на субвенционирање кој го презентираше власта

Sase Ivanovski

Османи во Ријад на средба со Ал Сауд

Sase Ivanovski

СДСМ:ВМРО-ДПМНЕ да престане да манипулира, договорот што го споменува е за период од 18 месеци

Sase Ivanovski

Не се сите исти. Социјалдемократите се подобри, и тоа сите го знаат

Sase Ivanovski

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Еве како изгледа новиот експресен пат Штип – Кочани, кај Крупиште

Sase Ivanovski

Почнува исплатата на поддршката до 3.000 денари месечно за социјалните категории, од следната година покачување на минималецот и пензиите

Sase Ivanovski

30% ПОПУСТ НА КОЛЕКЦИЈАТА ЕСЕН-ЗИМА Најдобрите понуди за Black Friday во брендовите на Fashion Group! (ГАЛЕРИЈА)

Sase Ivanovski

Маја Морачанин повторно избрана за претседателка на ДОМ

Sase Ivanovski

Премиерот на ручек со студентите: Треба да ги слушаме ставовите на студентите и да го подобриме нивниот стандард

Sase Ivanovski

НАЈГОЛЕМОТО ИСТЕКУВАЊЕ НА ПОДАТОЦИ НЕКОГАШ – од Whatsapp украдени 500 милиони броеви, има и од Србија, Албанија, Грција, Хрватска и Словенија

Sase Ivanovski

Политичарите и експертите алармираат за опасност која доаѓа од радикалната Левица

Sase Ivanovski

Започна со работа првата дестилара за македонска ракија во Северна Америка

Sase Ivanovski

Приватните превозници утре со 30 автобуси ќе ја блокираат крстосницата кај „Мавровка“

Sase Ivanovski

Рама: Ќе дојде конечното признавање, Косово нема да чека колку што чекаше за независноста

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ковачевски на гравче и риба со студентите

Sase Ivanovski

Уапсена внуката на иранскиот врховен лидер, се сврте против Техеран

Sase Ivanovski

ВМРО манипулира, договорот во РЕК Битола е за 18 месеци, реагира СДСМ

Sase Ivanovski

СЕ БОРИМЕ СО САТАНАТА И НАЦИСТИТЕ! Чеченскиот претседател Кадиров ги објасни целите на војната во Украина

Sase Ivanovski

ТРАГЕДИЈА: ДЕВОЈЧЕ УДРЕНО ОД СТРУЈА НА ЖЕЛЕЗНИЦА Несреќата се случила во населбата Маџари (Обновено)

Sase Ivanovski

Тетово има нов водовод ама изграден со многу маани.Водата е за пиење само кога реката е бистра

Sase Ivanovski

Курти: Да бидеме заедно почесто не само на прослави

Sase Ivanovski

Грчкиот весник „Документо” објави нова листа со прислушувани со софтверот „Предатор”

Sase Ivanovski

ВИДЕО: Жестока тепачка меѓу навивачите на Аргентина и Мексико

Sase Ivanovski

Албанскиот „крал на кокаинот“ избега од затвор во Еквадор

Sase Ivanovski

Облачно со сончеви периоди и слаб северен ветер утре, наместа ќе провејува снег

Sase Ivanovski

Дачиќ: Лицемерен потегот на ФИФА за покренување дисциплинска постапка против репрезентацијата на Србија

Sase Ivanovski

Отстранета спомен плочата на Горан Стефановски во Охрид ?

Sase Ivanovski

Секој 3 имигрант кој го минува Ла Манш е Албанец, тврдат британските медиуми

Sase Ivanovski

Ким Јонг -ун позираше со ќерката и најви дека Северна Кореја ќе стане најмоќна светска сила

Sase Ivanovski

Професорката Ристова: Доказите за малиот на Џафери може да се најдат на Универзитетот, во Академијата..

Sase Ivanovski

ЗНМ со реакција за „Фокус“: Поранешен министер се обидува да цензурира теми од јавен интерес

Sase Ivanovski

Трамп победи во десетина судски постапки што се водеа против него

Sase Ivanovski

Пејачката Шер си фати 40 години помлад дечко

Sase Ivanovski
Вчитувам....