МИЦКОВСКИ ФАТЕН ВО НОВА ЛАГА: КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР ВО СРБИЈА СЕ РЕНОВИРА, НЕ СЕ ГРАДИ ОД НУЛА И Е РЕЧИСИ ДУПЛО ПОМАЛ ОД НАШИОТ!

Нашиот клинички центар што треба да се гради во Ѓорче е речиси дупло поголем од српскиот, нашиот ќе има 125 000 квадрати корисен простор, српскиот е 86 000, нашиот ќе се гради од нула, Србите реновираат Клинички Центар почнат во 1976-та во времето на титова Југославија.

Затоа Мицковски пак ја лаже јавноста дека српскиот клинички ќе чини 110 милиона евра а нашиот околу 500 милиона, затоа што едно е да кречиш и да мењаш опрема и да ставаш стаклена фасада на објект изграден пред 50 години во кој тогаш било вложено стотици милиони долари од парите на цела Југославија, сосема друго е да градиш од нула на зелена ливада, он тоа добро го знае ама се прави мутав за да ја лаже јавноста.

Еве подолу информации за српскиот клинички центар:

Radovi na obnovi KCS počeli su u avgustu 2018. godine kada je najavljen projekat vredan 110 miliona evra koji će imati dve faze.

Vučić je radove obišao i u aprilu prošle godine kada je istakao da je ulaganje u KCS od najvećeg, kapitalnog značaja za Srbiju, jer je reč o ogromnom novcu koji se ulaže za izgradnju nove zgrade Kliničkog centra i obnovu stare.

Lončar: Novi KCS biće najbolji zdravstveni objekat u regionu

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da će novi Klinički centar Srbije biti najbolji zdravstveni objekat u regionu, pa i šire.

Kako je rekao, kada se kompletno završi izgradnja i opremanje, u KCS će biti 1.000 ležajeva za bolesnike, kompletan Urgentni centar, dijagnostika, intenzivna nega, uz više od 20 operacionih sala.

“To će građani Srbije dobiti za nešto više od dve godine”, rekao je Lončar, koji je sa predsednikom Srbije obišao radove na izgradnji kliničkog centra u Beogradu.

On je zahvalio radnicima na trudu i angažovanju, navodeći da su, u skladu sa propisima, radili sve vreme tokom vanrednog stanja zbog epidemije korona virusa.

Podsetio je da je u kratkom roku završena najnovija laboratorija, koja danas obavi više hiljada uzoraka na virus korona.

Izvršni direktor firme “Delta inženjering”, koja je izvođač radova, Slavoljub Korčakoski rekao je da će novi objekat biti “kruna srpskog zdravstvenog sistema”.

Od 86.000 kvadratnih metara, 27.000 je novoizgrađeno, a 59.000 kvadrata rekonstruisanog prostora.

Dodao je da će objekat biti energetski štedljiv.

U prvoj fazi KCS će, kako je ranije najavljeno, dobiti kompletno nov urgentni centar sa 500 novih kreveta od kojih 150 na intenzivnoj nezi, 30 operacionih sala, nuklearni centar, nove ordinacije, proširenu laboratoriju.

Na gradilištu je svakodnevno više od 300 radnika.

Prva odluka o izgradnji KCS doneta je 1973. godine, radovi su počeli 1976. godine, a zgrada Poliklinike otvorena je 1987. godine.

Еве информации за нашиот клинички центар:

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја повика опозицијата да го одблокира донесувањето на новиот Закон за клинички центар, за кој има поднесено 2.000 амандмани, бидејќи граѓаните заслужуваат нов и модерен клинички центар каде што на едно место ќе ги добиваат сите здравствени услуги, што е тренд во светот.

Тој рече дека од членот на опозицијата во парламентарната Комисија за здравство, Илија Димовски, пред две години кога разговарале добил конструктивни предлози и во таа насока очекува да продолжат разговорите со ВМРО-ДПМНЕ, кои го обвинуваат за високата сума од 500 милиони евра за изградба на новиот Клинички центар.

Висината на сумата за болницата, за која Филипче е на мета на критики од страна на опозицијата, министерот објасни дека произлегува од ревидираната физибилити студија.

Филипче објасни дека старата физибилити студија од 2009 година, била ревидирана во 2019 година преку донација од австриската влада.

Ревидираната студија предвидела клиничкиот центар да се гради во три фази со клуч на рака, по што следуваше тендерската постапка. На тендерот се пријавиле четири компании, а во останале две, француската „Буик“ и германската „Ванет“.

„Овие две компании имаат експертиза во две различни области, за изградба на болницата и за нејзино менаџирање. Бидејќи се врвни и експертизата може да ја пренесат и на домашните компании, решивме да ги задржиме двете“, рече Филипче.

Но, за да може тоа да се направи, како што вели Филипче, потребен е „лекс специјалис“, односно посебен закон.

„Законот за нов клинички центар има две цели, првата е да дозволи заедничка понуда на две врвни европски компании, со цел задржување на компаниите и искористување на експертизата. И второ ангажирање на независна финансиска институција да направи анализа на понудата на овие две компании. Сметам дека овој закон е можност да не ги изгубиме овие две компании,“ рече Филипче.

Болницата е предвидено да се гради на 110.000 метри квадратни во општина Ѓорче Петров, а според понудата, цената е 4.000 евра за метар квадратен во кој е вклучено функционална зграда и медицинска опрема.

Во цената од 500 милиони евра, како што објасни Филипче, е вклучено проектирање и изведбата, односно клуч на рака.

Тој додаде дека никогаш не сме биле поблиску до реалноста за реализација на ваков комплексен проект, кој следниот период треба да биде јавно презентиран. Оттука, рече Филипче, потребна е обединетост и консензус со сите политички партии, бидејќи пандемијата покажа дека здравјето е врвен приоритет.

Link with us
  • choi rikvip truc tuyen rik vip dang nhap rikvip
  • rikvip
  • tai game danh bai rikvip rikvip đẳng cấp tài phiệt rik vip
Game bài đổi thưởng