МИЦКОВСКИ ГИ НАГРАДУВА РЕЖИМСКИТЕ ЕКСПЕРТУТКИ – Климовски – од говорник на ВМРО ДПМНЕ и противник на државните процеси до предлог за уставен судија

ВМРО-ДПМНЕ го предлага Саво Климовски за уставен судија. Климовски на јавноста е познат по говорите за време на протестите на ВМРО-ДПМНЕ, но и неговите ставови против важните државни процеси во државата.
Тој е противник на Охридскиот рамковен договор, кој според нашиот стратешки партнер САД е договор кој ја води државата напред и кој е основа за мирот во целиот регион. Климовски јавно го критикуваше Охридскиот договор и предупредуваше за евентуални штети кои би претрпела државата од истиот, кои сепак никогаш не се остварија.

Освен Охридскиот рамковен договор на метата на критика на Климовски е и Договорот од Пржино, кој значеше излез на државата од политичката криза и го разоружа режимот на Никола Груевски.

„Охридскиот договор е наметнат од надвор исто како и Договорот од Пржино. Македонија е во состојба на хаос и општа анархија заради наметната состојба од надвор со Договорот од Пржино. Оние кои ги објавиле прислушуваните разговори, тоа го направиле незаконски и треба да бидат уапсени, но за да се смири состојбата и народот, на Македонија и е потребен нов Устав“ изјави свовремено Климовски.

Со предлогот на Климовски за нов уставен судија очигледно е дека ВМРО-ДПМНЕ не посакува напредок на државата и подобро општество, туку продолжува со заситување на нивните партиски интереси.
Наместо истакнати правници, кои се на линија на одбрана на владеењето на правото и еднаквоста во земјава, ВМРО-ДПМНЕ за кандидат за уставен судија предлага професор кој беше на браникот на режимот на Никола Груевски и кој говореше на партиски настани и протести каде што го величаше експремиерот.

Извор: Локално.мк

sun win

sunwin.apk mới nhất game sunwin sunwin tài xỉu

sunwin tài xỉu sunwin tài xỉu sunwin.apk mới nhất

game bài sunwin sunwin apk sunwin web

sunwin sunwin tài xỉu sunwin apk