МВР ВО ОБИД ДА ВОВЕДЕ РЕД НА УЛИЦИТЕ – 183 санкции за пребрзо возење, 181 санкции за непропуштање пешаци на пешачки премин

Во текот на вчерашниот ден (31.01.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 183 возачи. Од нив, деветмина се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното. Притоа, 75 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 108 надвор од населено место.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (31.01.2022) спроведе засилена акциска контрола за санкционирање на возачите кои не ги пропуштаат пешаците на пешачки премин односно не ги почитуваат обврските како возачи. Санкционирани се 181 возач, од кои 110 на територија на Скопје, соопшти денеска портпаролот на МВР Тони Ангеловски.

При акциската контрола санкционирани се и 228 друг вид на сообраќајни прекршоци. Само на територија на Скопје се изречени и 46 санкции за пешаци кои не поминувале на пешачки премин. „Министерството за внатрешни работи и денеска и во наредните денови ќе продолжи со ваквите акциски контроли. Апелираме до возачите секогаш да ги пропуштаат пешаците односно да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи. Исто така, апелираме и до пешаците да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и да го минуваат коловозот на обележан пешачки премин затоа што непочитувањето на сообраќајните правила ќе биде санкционирано. Сите заеднички, со почитување на правилата, мора да придонесеме за побезбедни сообраќајници“, рече Ангеловски.

sunwin sunwin apk sunwin

sunwin

sunwin apk sunwin.apk mới nhất sunwin apk

tải sunwin

tải sunwin