НА СРБИТЕ НЕ ИМ ИДЕ ПАМЕТ, ИАКО НАТО ДВА ПАТИ ГИ БОМБАРДИРАШЕ – ПАК СЕ ЗАКАНУВААТ СО ВОЈНА, СЕ МЕШААТ ВО ВНАТРЕШНИ РАБОТИ НА КОСОВО ЗАКАНУВАЈЌИ СЕ СО АВИОНИ И ТЕНКОВИ, ПОСЛЕ ПАК ЌЕ ПЛАЧАТ КАКО ЦЕЛ СВЕТ ГИ МРАЗИ

Косовските Срби шести ден по ред протестираат незадоволни од распоредувањето на специјалните полициски сили во Јариње и Брњак и одлуката на Приштина да ги замени регистарските таблички. Како што соопшти РТС, два авиона на Војската на Србија во два наврата околу пладне прелетаа над областа во близина на административниот премин Јариње, како и попладнево уште еднаш.

Појавувањето на авионите предизвика аплауз од насобраните, кои извикуваа „Србија, Србија”, објави РТС.

Во изминатите неколку дена, над областа кај Јариње прелетаа и хеликоптери на Војската на Србија.

– Од четврток, три хеликоптери МИ-35 ќе ја надлетуваат областа веднаш до административната линија во близина на преминот Јариње од страна на централна Србија, потврдија вчера од Министерството за одбрана.

Српскиот министер за внатрешни работи, Александар Вулин, изјави дека МВР и неговите единици и Војската на Србија се подготвени да одговорат на секоја ескалација, но и дека ќе сторат сé за да избегнат какви било конфликти и се да биде мирно, нагласувајќи дека вооружените единици на Приштина мора да се повлечат од северот на Косово.

– Србија има право со хеликоптери да го контролира секој дел од нејзината територија до административната линија, и тоа се наши редовни активности. Се разбира, сега нашиот интерес за таа област дополнително се зајакна и загрижени сме што вооружени луѓе стојат спроти невооружени цивили, изјави министерот Вулин во утринската програма на ТВ Прва.

Србија 30 години предизвикува војни на балканот повикувајќи се на некаква заштита на Србите кои живеат вон границите на Србија. Прво ја нападнаа Хрватска па после предизвикаа кланица во Босна и на крај упаднаа во Косово и знаеме како тоа заврши.

НАТО два пати ги бомбардираше, еднаш во Босна во 1995-та, еднаш 1999-та на целата територија на Србија и Црна Гора која тогаш го изеде стапот ни крива ни дужна…

sunwin tài xỉu sunwin apk sunwin.apk mới nhất

sun win

sunwin apk tải sunwin apk tải sunwin apk

sunwin

sun win