НАЈЦРН ДЕН ДОСЕГА, ДУРИ 50 ПОЧИНАТИ, ФИЛИПЧЕ ПРЕДУПРЕДУВА: СЕ НАОЃАМЕ ПРЕД НАЈСИЛНИОТ БРАН ДОСЕГА, СИТЕ ДА НОСАТ МАСКИ СЕКАДЕ И ПО ДВЕ АКО ТРЕБА!!!

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 4.174 тестирања, а регистрирани се 1.320 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 580, Битола – 113, Куманово – 75, Прилеп – 59, Велес – 50, Охрид – 43, Кавадарци – 41, Тетово – 38, Гостивар – 36, Струмица – 32, Штип – 31, Кочани – 30, Гевгелија – 27, Ресен – 24, Кичево – 22, Радовиш – 14, Струга – 13, Берово – 12, Неготино – 10, Крива Паланка и Валандово – по 9, Виница – 8, Богданци – 7, Делчево – 6, Свети Николе и Македонски Брод – по 5, Дебар, Пробиштип, Демир Капија и Демир Хисар – по 4, Крушево – 3, Кратово и Пехчево – по 1.

Регистрирани се 457 оздравен пациент од:
Скопје – 133, Прилеп – 46, Кавадарци – 35, Куманово – 34, Велес – 22, Гостивар – 20, Штип – 19, Тетово и Неготино – по 18, Битола, Гевгелија и Струмица – по 15, Кочани – 12, Кичево – 8, Свети Николе – 7, Берово – 6, Радовиш и Пробиштип – по 5, Ресен, Делчево и Виница – по 4, Валандово – 3, Крива Паланка, Демир Капија и Македонски Брод – по 2, Охрид, Кратово и Демир Хисар – по 1.
Пријавени се вкупно 50 починати лица: 19 од Скопје (95г,92г,86г,84г,81г,80г,80г,78г,76г,75г,73г,73г,70г,70г,68г,62г,61г,60г,58г), 4 од Кичево (63г,62г,56г,53г), по 3 пациенти од Куманово (74г,74г,56г), Битола (73г,69г,55г), и Штип (82г,67г,53г), по 2 од Прилеп (82г,53г), Велес (77г,70г), Струмица (84г,74г) , Кочани (66г,63г) и Крива Паланка (77г,53г), а по еден пациент е пријавен од Тетово (46г), Гостивар (65г), Кавадарци (65г), Охрид (58г), Струга (72г), Неготино (62г) и Ресен (76г). 46 пациенти се починати во болнички услови, додека 4 пациенти се починати во домашни услови.
Направени се 4.174 тестови преку: ИЈЗ-641, ЦЈЗ Скопје-95, ЦЈЗ Битола-151, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-4, Судска медицина-6, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–8, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–74, МАНУ-152, Жан Митрев (Филип Втори)-193, Авицена-364, Биотек-369, Систина-326, лабораторија Лаор-259, Синлаб – 61, Ремедика-41, Плодност – 62, Генеа – 7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.361.
Досега во земјата се направени вкупно 633.407 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 132.740, бројката на оздравени пациенти е 108.197, на починати е 3.860, а бројот на активни случаи изнесува 20.683.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 59394, активни 10281
Прилеп 7190, активни 1106
Куманово 7020, активни 966
Тетово 6397, активни 633
Гостивар 4612, активни 501
Велес 4618, активни 780
Кавадарци 4532, активни 727
Битола 4637, активни 897
Штип 4338, активни 464
Охрид 4219, активни 837
Струмица 3338, активни 391
Струга 2711, активни 257
Кочани 2297, активни 269
Кичево 2054, активни 203
Неготино 1958, активни 382
Гевгелија 1886, активни 410
Свети Николе 1285, активни 125
Крива Паланка 1089, активни 115
Ресен 1039, активни 182
Радовиш 926, активни 128
Дебар 864, активни 60
Делчево 851, активни 93
Берово 862, активни 122
Пробиштип 707, активни 102
Виница 630, активни 87
Валандово 534, активни 95
Крушево 438, активни 127
Богданци 417, активни 81
Демир Капија 364, активни 84
Кратово 334, активни 29
Демир Хисар 330, активни 44
Македонски Брод 308, активни 41
Пехчево 236, активни 36
Македонска Каменица 211, активни 17
Дојран 114, активни 11

Почитувани,

Министерот за здравство д-р Венко Филипче денска беше во работна посета на болниците во Прилеп и Битола. Во изјава за медиумите, министерот информираше за состојбата со ковид пацинетите, модуларните болници, како и мерките за заштита и процесот на вакцинација. Модуларната болница во Битола, има три објекти и е најголема во државата кој е подготвена во секој момент да прими ковид пациенти доколку тоа е потребно.

-Сега се соочуваме со пикот на досега веројатно најсилниот бран. На голем број пациенти им е потребна соодветна здравствена заштита за што имаме секојдневна координација и комуникација со директорите на сите болници ширум државата. Има сосем доволен број на болнички кревети секој пациент ќе ја добие потребната здравствена заштита. Системот на модуларни болници опфаќа 19 објекти во 16 општини, овде во Битола 3, што го прави битолското ковид одделение најголемо во државата за да одговори на потребите согласно бројот на жители, граѓани, пацинети од целиот регион кои се лекуваат во оваа болница, позната и по историјата и по експертизата од многу области изјави министерот.

За процесот на вакцинација против Ковид 19, министерот рече дека како во Битола така и во останатите градови низ државата, процесот се одвива добро, никаде нема посериозни проблеми. 4000 вакцини од Астра Зенека, од пратката од 24.000 од Ковакс механизмот ќе бидат распоредени за постарите категории граѓани, а од понеделник започнува вакцинацијата на вработените во критичната инфраструктура, МВР, АРМ, останати служби кои секојдневно се изложени на контакти со граѓани, новинарите и таа за почеток ќе се спроведува во А1 Арената СЦ Борис Трајковски, истакна Филипче, посочувајќи дека салата е целосно опремена, а кадар е обезбеден од ЗД Скопје. Министерот очекува српските здравствени валсти да го испратат електронски списокот за сите граѓани кои изминатиов период се вакцинрале во Србија, а за аплицирањето на вакцината кај помладите граѓани, минстерот истакна дека ќе се чека одлуката на ЕМА.

-Сте кои се вакцинираа во Србија, со втората доза ќе се вакцинираат во нашата земја. Јас од српските здравствени влaсти очекувам списоците да ги испратат електронски, за тој целокупен процес да се олесни и тоа е во делот на организацијата и на достапноста. Во делот на стручното мислење за вакцината Астра Зенека ние ќе го чеакаме официјалниот став на европската агенција за лекови којшто треба да произлезе од состанокот на бордот, закажан за следната недела: Некои земји како Германија донесоа индивидуални одлуки исто како и некои други земји кои го запреа во одреден период вакцинирањето може и да го продлжат ако има позитивна одлука односно и помлади луѓе може да се вакцинираат со таа вакцина. Сега е јасно дека бенефитот од вакицна е многу поголем и ризикот да се заболи од тешка форма на ковид е многу поголем од ризикот да се јават тие компликации но безбедноста на пацинетите, односно граѓаните ни е на прво место и во таа смисла ќе ги почекаме официјалните препораки – изјави Филипче.

Министерот ги објасни рестриктивните мерки, а за прeстојните празници, информираше дека Комиисјата допрва ќе одлучува.

-Во однос на престојните празници допрва ќе зборуваме и ќе видиме дали Комисјата нешто ќе препорача, на еден од претходните состаноци најавивме дека ова специфично ќе го дискутираме, но да ве потсетам дека за време на минатогодишните празници имаше построги рестриктивни мерки, а сепак се појавија нови и нови пациенти сепак суштинате е во почитување, на веќе важечките превентивни мерки. Ние имаме балансирани мерки, има рестрикција во движење за категорија граѓани помлади за кои забележувме дека по завршувањето на работата на угостителските објекти се групираа по паркови, јавни површини и таму не се почитуваа превентивните мерки ниту носеа маски, ниту се држеше дистанца како што вообичаено се лсучува кога се групираат помлади луѓе. Во таа смисла споредувавме резултати од некои земји во кои што имаше многу построги мерки, но и покрај то се соочија со силен бран на пример дел од земјите во Средна Европа и покрај то што не работеа ниту ресторани, ниту продавници, огромен број на нови пацинети има што знали дека вирусот не ги поштедува ниту тие земји. Пoнатаму тие земји што воведоа карантини и плициски часови, многу построги од нашите, откако се појави бранот повтроно не дадоа резултати значи има пораз на случаите А таму каде има собири во текот на денот има препораки и доколку се почитуваат нема да има порблем значпи овие балансирани мерки се една умерена рестрикција комбинирани со индивидуалната одговорност на граѓаните во однос на почитување на мерките – изјави Филипче.

Министерот апелираше до граѓаните да ги почитуваат мерките, дури и кога ќе бидат вакцинирани.

– Единствена препорака е тоа што го препорачуваме цело време да се почитуваат веќе препорачаните превентивни мерки маските, дистанцата исклучително е важна сега и времето е убаво, но секаде во регинот се случува многу силен бран иладници заразени во околните земји, така што препорака за граѓаните е да се почитуваат важечките мерки. И после вакцинацијата ќе останат на сила тие превентивни мерки, маската ќе ја носиме навистина долго време – изјави Филипче.

Link with us
Game bài đổi thưởng