НЕМА ДА ИМА ШТРАЈК: Филипче и хирурзите од „8 Септември“ нашле привремено решение за оперативниот програм

Министерот за здравство,Венко Филипче попладнево оствари средба со претставници на хируршкиот колектив на ГОБ 8 Септември и со директорот на болницата д-р Христијан Костов.

-На средбата беа разгледани повеќе аспекти од состојбата, односно во ГОБ 8 Спетември во моментов се лекуваат 100 пациенти со ковид, па оттука и редуцираноста на бројот на хируршки одделенија, но сепак со запазување на итни случаи како малигноми и фрактури. Тие интервенции се одвиваат тековно, велат од Министерството.

За време на средбата се нашло привремено решение за оперативниот програм за следната недела, а во текот на престојните денови министерот со лекарите ќе разговараат и за трајно решение.

-Министерството за здравство апелира граѓаните да се вакцинираат, најголем број од пациентите се невакцинирани и тоа сериозно го оптеретува здравствениот систем, апелираат од Министерството.

sunwin

sunwin.apk mới nhất game bài sunwin game bài sunwin

game sunwin sunwin.apk mới nhất tải sunwin

sunwin.apk mới nhất tải sunwin apk sunwin apk

tải sunwin sunwin club game sunwin