Николоски: Членството во ЕУ не смее да има алтернатива

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, изјави дека претседателот на Франција Емануел Макрон после последната победа на претседателските избори излегол со, како што рече, досега најјасен негов концепт за скицата на идниот европски модел.

-Накратко кажано, скицата е многу едноставна, ЕУ на постојните членки плус некоја нова земја доколку ги исполни економските правни и системски критериуми на ЕУ, сите останати кои не сакаат да се дел од ЕУ која е една мала група од веројатно Велика Британија, Швајцарија и Норвешка и оние кои не ги исполнуваат критериумите за членство во ЕУ, секако тоа една далеку поголема група, тука се Балканските земји и земјите од Истокот на ЕУ да бидат дел од т.н. Европска политичка заедница – рече Николоски.

Според него, се работи за една лабава форма на осојузување без цврста хиерархија, без извршна економска моќ, напредна форма на Советот на Европа или ОБСЕ.

-Во превод, далеку од европскиот сон кој го сонуваат генерации и генерации Македонци. Оттука, за мене збунува игнорантноста на македонската владејачка структура како и на општествената елита за овој предлог. Воопшто не се отвора дебатата, а дури одредени структури се огласија и мислат дека е добра идеја. Јас лично, мислам дека за Македонија, членството во ЕУ нема и не смее да има алтернатива – рече тој.

sunwin game bài sunwin tải sunwin

sunwin game sunwin tải sunwin apk

game sunwin sunwin.apk mới nhất tải sunwin apk

game sunwin game bài sunwin sunwin club

sunwin.apk mới nhất