НОВ ДЕН, НОВА ШТЕТА ВРЗ ДРЖАВАТА ОД ВМРО, ЗОШТО ТОЛКУ ЈА МРАЗАТ ОВАА ЗЕМЈА – Џафери: Поради опструкции Собранието во моментов не може да избере уставни судии

Се опструира работата на Комисијата за избори и именнувања и во моментов Собранието не може да избере уставни судии и да овозможи непречено функционирање на Уставниот суд, се вели во одговорот од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат Џафери, на писмото од претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска.

Од Кабинетот на претседателот на Собранието, информираат дека Џафери го добил писмото од претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, во врска со проблемите во работењето на Уставниот суд на Република Северна Македонија.

– Собранието, согласно своите уставни надлежности е информирано за истекот на мандатот на уставните судии, односно Собранието, по предлог на Комисијата за избори и именувања избира уставни судии од редот на истакнати правници во Република Северна Македонија. Имајќи предвид дека се опструира работата на Комисијата за избори и именувања (преку изигрување на процедура и примена на методи кои што Претседателот на Собранието ги има елаборирано пред јавноста), предлозите на членовите на Комисијата не може да добијат зелено светло за истите да бидат разгледани на пленарна седница на Собранието и во моментов Собранието не може да избере уставни судии и да овозможи непречено функционирање на Уставниот суд, се вели во соопштението од Кабинетот на Џафери.

Од ВМРО-ДПМНЕ кои заедно со пратеникот на БЕСА Фадил Зендели го имаат мнозинството на комисијата за избори и именување порачуваат дека е потребен консензус, бидејќи на комсија и на седница потребни се 2/3 мнозинство. Со слична позицијата беше и лидерот на партијата Христијан Мицкоски во интеврјуто за ТВ24.

Проблемот за избор на уставните судии се влезе во Собранието уште од минатиот собраниски состав. Тогаш комсијата за избори именување ја водеше ВМРО-ДПМНЕ и ставот бешЕ дека за изборот на судии предложени до таа комсија мора да има политички консензус, бидејќи се гласа со 2/3 мнозинство

Од друга страна во овој состав пак таа точка зглави уште при обидит да се изгласа дневниот ред, опозицијата ја блокираше. А по изборот на Ксотадин Косадинов за градоначалник комсијата нема ни претседател, додека пак со престројувањето на Беса во опзициските редобви, мнозинството зависи од пратеникот на Фадил Зендели. Измиантиов период Џафери и мнозинството инсистира на прераспределба на комсииите во Собранието, во опозицијата тоа засега не е приоритет.

Инаку, ТВ 24 веќе објави дека државниот обвинител Љубомир Јовевски е во игра за Уставен суд, додека генерална секретарка на Собранието Цветанка Иванова и битолскиот адвокат Васко Талевски испаднаа поради партискиот бекраунд. Според информациите, амбиции во Уставниот суд, имаа и пратеничката Гордана Силјановска Давкова.

game sunwin game sunwin game bài sunwin

game bài sunwin game bài sunwin sunwin web

sunwin

sunwin

tải sunwin apk sunwin web tải sunwin