НОВ ПОРАЗ НА МАФИЈАТА, НАРОДОТ ЗА ОВА ЌЕ ЈА НАГРАДИ ВЛАСТА – Камчев останува во “Шутка”, доби нови 30 дена притвор!

Бизнисменот Орце Камчев и понатаму ќе остане во истражниот затвор “Скопје” бидејќи Кривичниот суд денеска му го продолжи притворот за нови 30 дена.

-Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје, донесе решение со кое ја продолжи мерката притвор за лицето Ј.К за 30 дена, поради постоење на околностите од член 165 ст.1 т.1 од ЗКП, информираат од Кривичниот суд.

Бизнисменот веќе три месеци е во притвор, како осомничен во предметот “Плацевите на Водно”, а сега таму ќе остане уште нови 30 дена.

Претходно, Камчев нудеше и гаранција од 1,7 милион евра за да се брани од слобода, но таа му беше одбиена бидејќи според Апелацискиот суд и натаму постои опасноста од бегство.

Кривичниот суд наскоро ќе треба и да го оцени обвинението за “Плацевите на Водно”, кое беше поднесено пред еден месец. Доколку добие зелено светло, тогаш набрзо ќе стартува и судењето.

Освен Камчев, во овој случај осомничен е и екс премиерот Никола Груевски, неговиот кум Ристо Новачевски, екс директорот на УБК Сашо Мијалков, мајката на Камчев, Ратка Камчева и Ненад Јосифовиќ.

извор: Фокус

Link with us
Game bài đổi thưởng