ОДЛИЧНА ВЕСТ – МАКЕДОНИЈА ЌЕ БИДЕ СТАВЕНА НА ЛИСТАТА БЕЗБЕДНИ ЗЕМЈИ ЧИИ ГРАЃАНИ МОЖАТ ДА ПАТУВААТ ВО ЕУ

Одлуката ќе стапи на сила во наредните денови (Фото: Ѓ. Личовски)

Европската Унија се согласи да ја додаде Македонија на својата листа на безбедни земји, со што на македонските државјани ќе им биде дозволено да патуваат во 27-те членки на блокот и од несуштински причини, изјавија дипломатски извори од Брисел.

Освен Македонија, на проширената листа ќе се најдат и САД, Србија, Албанија, Либан и Тајван. Одлуката ќе стапи на сила во наредните денови.

Досега оваа листа ја сочинуваа само Австралија, Израел, Јапонија, Нов Зеланд, Руанда, Сингапур, Јужна Кореја и Тајланд.

Секоја членка на Унијата има право да побара негативен ПЦР тест или карантин за патниците од безбедните земји, односно земји во кои што има мал ризик од зараза со коронавирус.

Link with us
  • game đổi thưởng sunwin cài đặt sunwin sun win
  • rik vip tai bai rikvip rik vip 88
  • go88 go88 đổi thưởng playgo88vn
Game bài đổi thưởng